Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 13-04-2024
Türk vatandaşlarına vize UYGULAMIYOR! (YENİ BÖLÜM)
 
   
Dağ Krallığı... Lesotho
Moshesh isimli lider Matabeta Kabilesi’nden dağılanları toparlayıp XIX. yüzyılda bugünün Lesotho’sunun temellerini attı. Boer çiftçilerinin saldırısına karşı İngiliz himayesine giren bu ufak ülke 1966 yılında da bağımsız oldu. Tamamen Güney Afrika toprakları içinde kalan Belçika büyüklüğündeki Lesotho, ortalama 1500 metre yüksekte yer alır. Tanrıların bu coğrafyadaki Maruti Dağları’nda dünyanın derisini birbirine diktiği söylenir. En yüksek dağı 3482 metre ile Thaba Nizlenyana’dır.

Lesotho, kralın geniÅŸ yetkilere sahip olduÄŸu anayasal monarÅŸi ile yönetilir. Silahlı Kuvvetler de yönetimde etkilidir. Tek üniversitesi baÅŸkent Maseru’nun 26 kilometre uzağındaki Roma ÅŸehrinde bulunuyor. Ülkede okuma-yazma oranı çok düÅŸüktür.

Durban’dan yeni bir ülkeye gitmenin heyecanla sabah 6’da yola koyuluyoruz. Güney Afrika’nın Underberg Kasabası’na kadar yolculuk 3 saat sürüyor. Burada 4x4 jiplere geçiyoruz ve zıplaya zıplaya Lesotho Krallığı’na doÄŸru adım adım yükseliyoruz.

DaÄŸlar hep etkileyicidir, gururludur, daÄŸlar kolay kolay teslim olmaz. Yol bozuldukça doÄŸa güzelleÅŸiyor. Tepeden düÅŸen zavallı bir at yol kenarında ölmüÅŸ. LeÅŸ kokusu herkesi rahatsız ediyor. Pencereler acele kapanıyor.
Sınırda bir süre bekliyoruz, bu arada çiçekleri fotoÄŸraflıyoruz, çimlere uzanıyoruz.
Güney Afrika’da çalınan inekler Lesotho’ya kaçırılırken, Lesotho’da yetiÅŸtirilen marihuana da Güney Afrika’ya pazarlanıyor. Ä°ki ülkenin polisi kaçakçılarla pek baÅŸa çıkamıyor.

Tepede soluk renkli bir yazı var: “Lesotho’ya HoÅŸ Geldiniz”… Bir yayladayız… Sani Geçit’i 2873 metre. Burada Afrika’nın en yüksekte bulunan pub’ı var: Sani Top Chalet. Ama yemekleri özellikle sulu yemekleri kötü doÄŸrusu. Ancak terasta önümüzde uzanan yeÅŸil vadiye bakarak bir kahve içmek doÄŸrusu çok keyifli!

Sotho Köyü hayvancılıkla geçiniyor. Bir kulübeye giriyoruz. Fakirler… Yaylada genelde atlarla geziyorlar, tezek yakıyorlar. Sırtlarındaki battaniyelerden gecelerin soÄŸuk geçtiÄŸini anlıyoruz. Evlere asılan bayrakların birer anlamı var. Beyaz, birayı; sarı, ekmeÄŸi; yeÅŸil, sebzeyi; kırmızı ise eti gösteriyor. Yani bunları bu evlerden satın almanız mümkün. Lesotho turistik broÅŸürlerde kendini ÅŸöyle tanımlıyor: “Hakiki insan, hakiki daÄŸ, hakiki kültür”. Lesotho yaylasında erkek çocuklar 7 yaşında okula baÅŸlar, 14 yaşında ise sürünün başına geçer. Görevini tamamlayıncaya hakiki erkek olur ve kendine özel bir baston hediye edilir.

Lesotho fakirdir… Lesotho kışın kar altındadır. DaÄŸ krallığı Lesotho her an macera ve heyecan doludur. Bu ufak ülkenin dinozor fosilleri vardır, iddialı Botsoela Åželaleleri vardır, duvar resimleri ile ünlü maÄŸaraları vardır. Yünü ve moheri vardır.

Lesotho evlerinde soğuk, sessiz ve uzun gecelerde masallar anlatılır:
Bir zamanlar Lesotho’da Masilo adında fakir bir adam yaÅŸardı. Her gün karısıyla beraber tarlaya giderdi. Bütün gün toprağı kazıp çapalardı. AkÅŸam iÅŸleri bitince, ertesi gün ekin ekebileceklerini düÅŸünüp sevinirlerdi. Ama ertesi gün tarlaya dönünce ÅŸaÅŸkınlıkla kalakalırlardı. Çünkü toprak sert ve bakımsız durumda karşılarında, sanki hiç kazma vurulmamış gibi dururdu. Tekrar otları temizleyip çapalarlardı. AkÅŸam her ÅŸey temiz ve düzgün olurdu. Ama ertesi sabah yine bakımsız bir tarla beklerdi onları. Tekrar iÅŸe koyulurdu Masilo ile karısı.
Sonunda bir gün, akÅŸam iÅŸleri bitince Masilo karısına dedi ki:
“Sen eve git, ben burada kalıp nöbet tutacağım”
Kadın eve döndü. Masilo çalılığa girip beklemeye baÅŸladı. Birden bire bir kuÅŸ uçup geldi. O kadar güzeldi ki, Masilo gözlerini alamadı ondan. KuÅŸ gelip Masilo’nun saklandığı çalılığa kondu. Sonra büyülü bir türkü söylemeye baÅŸladı. O an toprak ters döndü ve tarla hiç el deÄŸmemiÅŸ gibi hale geldi.
Masilo bunu görürgörmez çalıların arasından fırlayıp kuÅŸu yakaladı.
“Demek bütün emeklerimizi mahveden sendin!” diye haykırdı.
Bıçağı çıkartıp, kafasını kesmeye hazırlanırken, kuÅŸ yalvardı:
“Yapma bunu! Sana o kadar süt veririm ki, sana da ailene de yeter.”
“Peki,” diye kabul etti Masilo. “Ama önce tarlayı iÅŸlenmiÅŸ hale döndür!”
KuÅŸ yeniden büyülü türküsünü söyledi. Toprak ters döndü ve çapalanmış haline geldi.
“Åžimdi de süt ver bakalım!” diye emretti.
KuÅŸu saÄŸdı. O kadar çok süt geldi ki Masilo hepsini içip bitiremedi. SusuzluÄŸunu iyice giderdikten sonra kuÅŸu bir çuvala koydu ve eve gitti. Gelir gelmez karısına seslendi:
“Bütün tasları, çanakları yıka, hatta içine bira yaptığımız büyük fıçıyı da! Haydi çabuk ol!”
“Bu taslar ne iÅŸe yarayacak bilmek isterdim doÄŸrusu. Evde yiyecek hiç bir ÅŸey yok ki.” diye söylendi karısı.
“Sen o iÅŸi bana bırak” diye güldü Masilo.
Kadın bütün kap kaçağı yıkadı. Ä°ÅŸi bitince, Masilo kuÅŸu çuvaldan çıkardı. “Bütün kapları sütle doldur!” dedi.
KuÅŸ o kadar çok süt verdi ki, bütün kaplar aÄŸzına kadar doldu. Kadın doyasıya içti sütü. Çocuklar nefes almadan içip durdular. Ama hala taslar dolusu süt vardı.

Evet, Lesotho’da iklim sert ama insanları sessiz, saygılı… Fakirler ama mutlular. Belki taslar dolusu sütleri yok ama dostlukları çok güçlü. Oysa Johannesburg’da olduÄŸu gibi her an öldürülme veya soyulma tehlikesi ile yaÅŸamıyorlar.
Lesotho’yu görün, seveceksiniz…

Hazırlayan: Orhan Kural

 2010-07-22 17:33:48facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 1 Bütün yorumlar...
murat 2010-12-21 12:46:49 - 
mukemmel sinis baÅŸarilardilerim size


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Himalayalarda Gürleyen Ejderlerin Ülkesi: Bhutan
Munis insanların ülkesi: Mozambik
Dağ Krallığı... Lesotho
Güneşin İlk Doğduğu, Ateş Ve Buz Coğrafyası: Kamçatka
Orhan Kural'dan YeÅŸil Burun Cumhuriyeti Gezisi
Orhan Kural'dan Fas Gezisi
Emeviye Camii, Herkesin Camii
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009