Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 13-04-2024
Türk vatandaşlarına vize UYGULAMIYOR! (YENİ BÖLÜM)
 
   
Munis insanların ülkesi: Mozambik
Mozambik'te yoksullukla zenginlik kol kola... Göz alabildiğine uzanan Hindistan cevizi ormanları ve bazen bir cevizle karnını doyuran aç insanlar...

 

Mozambik'te yoksullukla zenginlik kol kola... Göz alabildiÄŸine uzanan Hindistan cevizi ormanları ve bazen bir cevizle karnını doyuran aç insanlar... Hint Okyanusu'nda med cezir en güzel buradan izlenir.

Suların çekildiÄŸi vakti yakaladıysanız hele, gelinlerin ve midye toplayan kadınların arasından isterseniz karşıdaki adaya kadar yürüyebilirsiniz.

Mozambik'e iki türlü gidilir. Bir; insani yardım ekibiyle, iki; gezip tozmaya meraklı üç beÅŸ arkadaÅŸla... Ama hangi türlü giderseniz gidin, aynı yere varırsınız; zenginliÄŸin fakirlikle kol kola gezindiÄŸi, yemyeÅŸil bir ülkeye... BaÅŸkent Maputo'da Portekizlilerin –elbette- kendi rahatları için açtıkları geniÅŸ yollarda ilerleyip, biçimli caddelere ve çok katlı binalara bakarken sorarsınız: "Fakirler nerede?" Yol kıyısında salınarak yürüyen ÅŸu kadın fakirdir iÅŸte, tepesinde ustalıkla taşıdığı hasır sepette satılmak üzere bekleÅŸen üç beÅŸ portakal akÅŸama kaç minik bedeni doyuracak kim bilir? Portakal yoksa Hindistan cevizi var, satmak için deÄŸil, yiyecek hiçbir ÅŸey yoksa elde avuçta, karın doyurmak için... Bir adam hem fakir hem talihsiz diyelim, göz alabildiÄŸine uzanan Hindistan cevizi ormanlarından bir cevizcik düÅŸmedi nasibine, o zaman imdada baygın kokulu mangonun altmış çeÅŸidinden biri yetiÅŸir, muz deseniz zaten harcıâlem bir meyvedir, Mozambik iÅŸte böyle bereketli bir memlekettir.

En güzel med-cezir manzarası

Bir seyahat yazısına yoksulların açlıktan ölmesinin nasıl da imkânsız olduÄŸunu anlatarak girmek, biraz tuhaf doÄŸrudur ama bu güzel ülke yoksulların ülkesidir. Hayranlıkla gezindiÄŸiniz her köÅŸede, büyülenerek baktığınız her noktada Hint Okyanusu'nun getirdiÄŸi rüzgârla, kumla, balıkla yoÄŸrulmuÅŸ gibi, sarı topraktan çıkmış, palmiye aÄŸacının tepesinden düÅŸmüÅŸ gibi oralı insanlar görürsünüz. Hint Okyanusu dedik madem, bu okyanus ne iÅŸe yarar anlatalım.

Öncelikle Mozambik'in harita üzerindeki konumuna bir göz atmalısınız. Afrika kıtasının ucuna, Hint Okyanusu'nun kıyısına boylu boyunca serilmiÅŸ bu ince uzun ülke, dünya üzerinde med cezirin en güzel izlenebildiÄŸi noktalardan birine sahip. Med cezir deyince aklımıza ilkokul yıllarındaki coÄŸrafya dersleri geldiÄŸi için sadece, okyanusun on iki saatte bir alıp başını gitmesi, sonra da dev dalgalarıyla gittiÄŸi yerden dönmesi, sular kıyıya varana kadar da rüzgârın dinmemesi, ömrü hayatımızda yaÅŸayıp yaÅŸayacağımız en nadide deneyimlerden biri gibi göründü gözümüze... Suların çekildiÄŸi vakte yetiÅŸmiÅŸiz bir kere, kim tutar bizi?

Okyanusun sadece dipteki kumları deÄŸil, börtü böceÄŸi de açıkta bırakıp gittiÄŸi geniÅŸ meydana doÄŸru, paçaları çoktan sıvamış, sandaletleri çıkarmış koÅŸuyoruz. Önümüzde kumsala dönüÅŸmüÅŸ yaklaşık dört kilometrelik bir alan... Ayaklarımızın altında yüzlerce minik yengeç, mükemmel bir zamanlamayla yuvalara kaçışıyor, ne biz onları eziyoruz, ne onlar bizi ısırıyor, yengeçlerin ısırdığı da bir ÅŸehir efsanesi mi yoksa? Az ileride, ellerinde irice kaşıklarla kumların arasından midye toplayan kadınlar var. Tarlada çapa yapıyor gibi görünen bu kadınlar, okyanus her çekildiÄŸinde buraya geliyor ve sadece midye deÄŸil, denizde hareket eden ne varsa toplayıp yol kıyısında satıyorlar, kalanı da akÅŸam sofrada afiyetle yeniyor tabii... Bir süredir Mozambik'te yaÅŸayan ve Portekizceyi akıcı biçimde konuÅŸabilen Havva Işık, bizim için üç beÅŸ soru yöneltiyor onlara, cevaplardan yine yoksulluk akacak biliyoruz ama yine de merak ediyoruz. Yedi çocuklu Kazilda biraz tedirgin ama beÅŸ çocuklu Amecva bizimle konuÅŸmaya istekli. Mozambikli çoÄŸu kadın gibi çocuklarını yalnız büyütüyor Amecva, midye toplamadığı günlerde halden meyve alıp satıyor. Eline geçen para 'kuruÅŸ'tan yukarı çıkmayınca elektriÄŸi ve suyu olmayan evine bir ekmek götürebilmek bazı günler epey zahmetli oluyor. Biz demiÅŸtik, Hint Okyanusu'nda med cezir izleme keyfi bile yoksulluktan ayrı düÅŸemez bu ÅŸehirde. Ama çok geçmeden bir gelinle damat, arkalarında ÅŸarkı söyleyen neÅŸeli bir grupla yüzleri okyanusa dönük bir süre dururlar ve sizi yine müzikten ve danstan oluÅŸmuÅŸ bir hayata döndürürler. Okyanus burada Eyüp Sultan türbesi gibidir. Gelinler, ince kumların üzerinde beyaz gelinliklerini sürüyerek ve gözlerini süzerek yürümeden dünyaevine girmezler.

Dans ederek alışveriş yapıyorlar

Mozambik'te biraz vakti olanlar filleri, hipopotamları, ceylanları, envai çeÅŸit balıkları, kuÅŸları ve böcekleri görebilecekleri uzun yolculuklara çıkabilirler ama acelesi olanlar bütün bu hayvanları hatta soyu tükenenleri de bir çatı altında içi temizlenmiÅŸ ve doldurulmuÅŸ maketler ÅŸeklinde görebilirler. BaÅŸkent Maputo'da Portekiz iÅŸgali döneminde kurulan 111 yıllık 'DoÄŸal Tarih Müzesi' etnografik eserlerin sergilendiÄŸi bir alana da sahip. Müzede 33 yıldır hem rehber hem de temizlikçi olarak çalışan Alberto Zandemela, kasım ile ÅŸubat arasında Ä°talya ve Fransa'dan büyük gemilerle turistlerin geldiÄŸini ve hemen herkesin, dünyada bu alanda kurulan üç müzeden biri olan 'DoÄŸal Tarih Müzesi'ni gezdiÄŸini söylüyor.

Okyanustu, müzeydi derken sözü baÄŸlayalım, Mozambik kavga dövüÅŸ bilmeyen, markette dans ederek alışveriÅŸ yapan güler yüzlü ve munis tabiatlı insanların ülkesidir ve resmiyetten bunalmış bünyeler, havaalanında görevli memurların "Nasılsınız?" sorusuyla karşılaşınca daha ilk dakikada gevÅŸerler...

Ülkü Akagündüz - Zaman Gazetesi2010-09-14 17:33:25facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 2 Bütün yorumlar...
salih 2011-04-20 15:17:38 - 
pograminiz harika daha nice guzel pogramlara k.k.t.c den sevgiler

sevim azman 2011-03-25 11:49:06 - 
mozambik, oranın halkı ve orda yaşayan türk kardeşlerimiz hepsi inanılmaz gusel , herkese oraları gidip gormelerini ısrarla tavsiye ediyorum. Annem ve 5 yaşındaki oglumla gittim, hastalıktan vs korkmayın gidip ve gorup ibret almamız gereken yerler insanlar saygılar


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Himalayalarda Gürleyen Ejderlerin Ülkesi: Bhutan
Munis insanların ülkesi: Mozambik
Dağ Krallığı... Lesotho
Güneşin İlk Doğduğu, Ateş Ve Buz Coğrafyası: Kamçatka
Orhan Kural'dan YeÅŸil Burun Cumhuriyeti Gezisi
Orhan Kural'dan Fas Gezisi
Emeviye Camii, Herkesin Camii
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009