Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 18-05-2024
Türk vatandaşlarına vize UYGULAMIYOR! (YENİ BÖLÜM)
 
   
Güneşin İlk Doğduğu, Ateş Ve Buz Coğrafyası: Kamçatka
Kamçatka önce dramatik volkanlar ve gayzerler demektik. Daha sonra, cüce çamlar, dev mantarlar, çok sayıda boz ayılar, kaplıcalar, iri steller deniz kartalları, mavi ve kambur balinalar, sivrisinekler, deniz aslanları, bol balık, rengeyikleri, kar ve buz, bol su, Rus donanmasının denizaltı üssü, 2323 metrelik Mutnovsky Volkanı demektir.

Kamçatka’nın % 27’si SÄ°T koruma alanı ilan edilerek soyları tükendiÄŸi için kırmızı listede bulunan 451 tür çiçek, bitki, hayvan ve mikroorganizmanın neslini devam ettirmek için olumlu bir adım atılmıştır. Bu yüzden 427 300 kilometrekarelik bu yarımadada kirlilik nedeni ile petrol üretimi için henüz izin çıkmamıştır. Daha önce ABD’nin karşısında olduÄŸu için askeri kapalı bölge olarak ilan edilen Kamçatka turizme ancak 1995 yılında açılmıştır. Gene de siyasi polis bu coÄŸrafyada çok dikkatlidir. 

Kamçatka’nın güneyinde yer alan baÅŸkent Petropavlovsk’a karayolu veya demiryolu yoktur. Çünkü daÄŸlık, bataklık bu coÄŸrafyada yol yapmak hem zor, hem pahalı hem de ekosisteme zarar verecektir. Böylece “Petropavlovsk”, dünyada yolu olmayan en büyük yerleÅŸim merkezi olma ünvanına sahiptir. Ulaşım zorluÄŸu fiyatları yükseltmekte ve bu yüzden Kamçatka’da nüfus hızla azalmaktadır. Gençler ilk fırsatta Kamçatka’dan “anakara”ya göç etmektedir.

Bu yarımadada irili ufaklı toplam 300 volkandan bahsediliyor. Ama aktif volkan grubu sadece 29 adet. BaÅŸkent Petropavlovsk’un simgesinde olarak kabul edilen yan yana dizilmiÅŸ üç etkileyici volkanı tanıyalım: Korjaksky, Awatchinsky ve Kozelsky. Bu coÄŸrafyanın ilk sakinleri olan Eves, Kayrak, Çukçen ve Ä°talmenler maalesef sayıca çok azaldılar. Göçebe bir yaÅŸam biçimi benimsemiÅŸ olan bu topluluklar Sovyet döneminde kontrol altında tutulmak üzere yerleÅŸik düzende yaÅŸamaya zorlanmışlar. Mutsuzluklarının çaresini “ateÅŸ suyu”nda aramışlar ve ırk olarak alkole dayanıksız olduklarından yavaÅŸ yavaÅŸ erimiÅŸler. Bazı uluslar arası sivil toplum derneklerinin yardımı ile bugün yasal haklarını arayabilseler de geleneklerinin çoÄŸunu yitirmiÅŸler.

Bir de bu yarımada sevimli ve dünyada bilinen en iri ayı cinsi olan “boz ayıları” ile ünlü. Koruma altına alınan bu hayvancıkların sayısı iyice artınca yerleÅŸim merkezlerine inmeye baÅŸlamışlar. Hatta bunlardan biri mangalda et piÅŸiren bir kadının başını koparıp ihtiyacı olunca kullanmak üzere gömmüÅŸ. Bu ve benzeri olaylar üzerine yılda 70-80 ayının avlanmasına izin çıkmış. Tabii ücreti karşılığı. Ayılar, Çinlilerin ilaç yaptığı safra kesesi, kürkü ve duvarlarına iftiharla astıkları baÅŸları için insafsızca vuruluyor. Hem de kar motosikletleri ve helikopterle.
Bu bölgenin en önemli geliri balıkçılıktan geliyor. Hatta bu sektörde çalıştırmak üzere yurtdışından geçici iÅŸçiler bile getiriliyor. Balık bolluÄŸu yabancı ülkelerin balıkçılarının da iÅŸtahını kabartıyor. Yakalanan kaçak balıkçı tekneleri cezaları ödemezse gemi mezarlığında hapis tutuluyor.

BaÅŸkent adını Danimarkalı ünlü KaÅŸif Vitus Bering’in (Bering BoÄŸazını hatırlayın) iki gemisinin isimlerinden alıyor. Aziz Petro (Peter) ve Aziz Pavel yani (Paul) iÅŸte size “Petropavlovsk”.Bu kent tam 269 yaşında. Ä°lk bakışta güneydeki bu yerleÅŸim merkezi, çirkin suratlı birer beton yığını olan Sovyet binaları ile size hiç de sempatik gelmeyecek. Maalesef bir dönemin o güzelim ahÅŸap evlerden artık pek örnek kalmamış. Okyanus kıyısındaki ana meydanında Lenin heykelinin arkasındaki valilik binasında iki bayrak sallanıyor. Rusya ve Kamçatka bayrakları.
Bir balıkçı motoru ile Avacha Körfezi’nde üç saatlik bir yolculuÄŸa ne dersiniz? Sahil boyunca, Pasifik Okyanusu’na çıkış noktası olan üç kardeÅŸler kayalıklarına doÄŸru ilerlerken kocaman tahta masanın üstünde geleneksel Rus denizci yiyecekleri dizilir. Salam, siyah ekmek, kaÅŸar, çikolatalı bisküvi ve votkalı çay. Motorda sizi dansa davet eden popüler ve oynak parçalar çalınır. Sahilde dev deniz kartalları, karabataklar ve yunus balıkları adeta bir biri ile yarışır.

Kamçatka’da ünlü Gayzerler Vadisi turu bir monopoldür. Bu turun ücreti vallahi 530 Euro’dur. Katiyen herhangi bir indirim yapmazlar. Russiya televizyonunun düzenlediÄŸi Rusya’nın 7 harikası için 26 milyon Rus oy kullanılmış ve birinciliÄŸi Kamçatka’nın bu “Gayzerler Vadisi” kazanmıştır. Bu ÅŸöhret, yılda 300 bin gezgini buraya çekmektedir. Dünya doÄŸa kültür deÄŸerleri miras listesinde yer alan Kronotski Koruma Alanını içine alan helikopter turu 7-8 saat sürer ve Gayzerler Vadisi, Uzon Volkan Krateri ve Dzendzur Volkanı’na helikopter ile üç iniÅŸi ve havyarlı nefis bir öÄŸle yemeÄŸini içerir. Ama her ÅŸey “havaya” baÄŸlıdır. Bazen tur iptal edilebilir veya bizim turda olduÄŸu gibi Gayzerler Vadisi’ni görüp 4 saat helikopterde donduktan sonra tıpış tıpış geri de dönebilirsiniz. Ä°ÅŸte o zaman sadece % 10 indirim yaparlar. Ama gene de bu tur için bir servet ödemiÅŸ olursunuz. Gayzerler Vadisi çok sayıda sıcak göl, sıcak çamur havuzları ve 10-15 metreye kadar fışkıran gayzerlerden oluÅŸuyor. Bu oluÅŸum sayesinde hayvanlar bu coÄŸrafyada kışın su ve yiyecek bulabilmektedir.

Kısa Kısa Kamçatka

• Kamçatka adının Japoncadan geldiÄŸi sanılıyor. Anlamı da “kurutulmuÅŸ balık”.
• Balık pazarında sahiden bol bol kurutulmuÅŸ balık satılıyor. Fiyatı da öyle pek ucuz deÄŸil. 15 USD civarı. En büyük zevkleri oturup bu balığı bira ile tüketmekmiÅŸ. Balık taze, dondurulmuÅŸ, tuzlu ve tütsülenmiÅŸ olarak ihraç ediliyor.
• Bir deprem bölgesi olduÄŸu için yüksek binalara müsaade edilmiyor. Bir tedbir olarak tüm kapılar dışa doÄŸru açılıyor. Depreme karşı özel temel teknikleri uygulanırsa ancak o zaman fazla kata “evet” diyorlar. Birkaç örneÄŸi var.
• Her Cuma Kamçatka’nın “Evlenme Günü”dür. Tüm ziyaret yerleri ellerinde ÅŸampanya bardağı ile gezen gelin, damat ve yüksek topuklu, mini etekli akrabaları ile ÅŸenlenir. EÄŸer yeni evlilere “Gor-ka Gor-ka” diye seslenirseniz, naz etmeden hemen öpüÅŸürler.
• Putin, Kamçatka’yı ziyaret ettiÄŸinde geçeceÄŸi yollar önceden asfaltlanmış. Rusya’da önemli iki sorunun tuvalet ve yollar olduÄŸu söyleniyor. Putin bu coÄŸrafyada da çok seviliyor. Buradaki denizaltı üssüne ciddi miktarlarda maddi destek göndermiÅŸ. KeÅŸke silah teknolojisi yerine bir bardak su bulamayan Çad’daki çocuklara fon ayrılsa. Ayrıca ikinci çocuk yapan ailelere Putin yönetimi 200 bin ruble yardım ediyor. Amaç nüfusu arttırmak. Nasıl olsa arazi bol!
• Kamçatka’nın en kötü ve kirli ayı “Nisan”. Çünkü karlar eriyince her yer batak ve çamur oluyormuÅŸ. Kışın 3-4 metreyi bulan kar kalınlığı müstakil evde oturanların kendine yol açıp, dışarı çıkmalarını epey zorluyormuÅŸ. Arabalar kışın garajda bekliyor.
• Bu yarımadada 5 bini Azeri olmak üzere, 20 bin civarı Müslüman yaşıyor. Ahıska Türkleri, Azeri, Özbek, Kırgız gibi. Ancak arsası devlet tarafından tahsis edilmesine raÄŸmen camileri yok. Namazlarını kiralık bir dairede kılıyorlar.
• Kamçatka’nın toplam nüfusu sadece 345 bin. Bunun 200 bini baÅŸkent Petropavlovsk ve civarında barınıyor. DiÄŸer bir önemli yerleÅŸim merkezi ise Elisovo. Bu yarımadada kilometrekare başına bir kiÅŸiden bile az insan düÅŸüyor.
• Kamçatka’da yerleÅŸen tek Türk Ekrem Yüksel idi. Laleli’de bir otelde garson olarak çalışırken Elena ile tanışır. Birbirlerini severler. Erzurumlu Erkem, Kamçatkalı Elena ile evlenir ve bu yarımadaya yerleÅŸir. Ä°ki kızları olur. Ekrem Ahıskalı Türklerin yardımı ile kısa zamanda çevre edinir. Åžu anda üç deri dükkanı yanında inÅŸaatlarda pencere iÅŸleri de yapmakta. Bizlerin bu coÄŸrafyaya geldiÄŸini televizyondan seyredince otelimizi buldu ve hepimizle çok ilgilendi.
• Kamçatka’da somonlar boldur. En büyükleri kral somondur. Pembe somon bu nehirlerde çok bulunur. Henüz Alaska’da olduÄŸu gibi özel yetiÅŸtirme çiftlikleri kurulmadığı için somonlar doÄŸal ÅŸartlarda yaÅŸamlarını devam ettiriyorlar. Ayrıca bu ekosistemde birçok böÄŸürtlen türüne rastlanır.
• Petropavlovsk’un ana bulvarında otobüs durakları kilometre ile tanımlanıyor. “Altıncı kilometrede ineceÄŸim” veya “ben yedinci kilometrede oturuyorum” gibi.
• Petropavlovsk’un 23 kilometre uzunluÄŸundaki Avacha Körfezi dünyanın en iyi korunan doÄŸal limanları arasında sayılmaktadır.
• Kutka, Kamçatka’nın efsanevi kurucusu ve Kayrak mitolojisinin ana kahramanıdır. Yerli halk Kutka’yı sonsuzluÄŸun sembolü olarak kabul edip ona bir bakıma taparlar. Kutka farklı ÅŸekillere bürünebilir, insan, hayvan veya bitki gibi.

Hazırlayan: Orhan Kural2010-06-03 14:03:56facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 4 Bütün yorumlar...
Saiy 2014-06-16 22:20:35 - 
Allah hizmetinizi daim, etsin bizleride bu yüce hizmet yolunun yolucuları arasına dahil eylesin..

doÄŸan ertan 2011-06-26 00:22:54 - 
Hizmetlerinizden ötürü çoook teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim

Guzel gokcimen 2011-03-20 22:54:10 - 
INSALLAH ben yasadigim surece sizin programiniz devam eder saygilar


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Himalayalarda Gürleyen Ejderlerin Ülkesi: Bhutan
Munis insanların ülkesi: Mozambik
Dağ Krallığı... Lesotho
Güneşin İlk Doğduğu, Ateş Ve Buz Coğrafyası: Kamçatka
Orhan Kural'dan YeÅŸil Burun Cumhuriyeti Gezisi
Orhan Kural'dan Fas Gezisi
Emeviye Camii, Herkesin Camii
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009