Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 16-05-2022
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA (yeni) Cumartesi 23:00
 
   
Hindistan'da Bir Hilafet Merkezi
Hindistan’ın Anadolu insanı açısından ayrı bir önemi var. Bu yüzden biz Kurtuluş savaşımız sırasında bizimle yakından alakalı bir merkezi “Hilafet Komitesi”ni ziyaret ediyoruz. Komite Hindistan’ın şehirlerinden Calcutta’da.

Hilafet Komitesinin esas kuruluş gayesi Osmanlıya, Anadolu insanına yardımcı olmak destek vermekmiş. Hilafet Merkezinin duvarlarında 1920 ve 1922’li yıllarda yıllarda çekilen fotoğraflar var. O yıllarda Osmanlı için canla başla örgütlenmişler ve Kurtuluş savaşımız sırasında maddi ve manevi destek sağlamak için ellerinden gelen gayreti göstermiş bu komite. Halifeye bağlılıklarını sunmuş ve Hindistanlı Müslümanların bilinçlenmesini sağlamışlar. Kadınlar, kızlar kampanyalara katılıp altın bileziklerini, küpelerini ve ziynet eşyalarını seve seve vermişler. Osmanlı devletinin varlığı, Hindistan Müslümanlarının gurur ve haysiyetleri için vazgeçilmez konumdaymış.
Ziyaretimiz sırasında Hilafet merkezi üyelerini toplantı halinde buluyoruz. Başkanı Cavit Ahmet Han. “Niçin acaba Hindistan Müslümanları canla başla Kurtuluş savaşımız sırasında Anadolu insanına yardım etmişti?” diye soruyoruz. Cavit Ahmet Khan-Hilafet Komitesi Başkanı: Aslında o günlerdeki bu yardım kampanyası, bizim mensubu olduğumuz Hilafet grubunun başlattığı, dönemin Osmanlı Sultanının şahsında tüm Türk milletine yönelik bir hareketti. Osmanlı Halifesinin bağımsızlık çabalarına biz de yardımlarımızla cevap verdik. Çünkü aramızda kuvvetli bir kardeşlik bağı vardı. Hem onlar, hem de biz o dönemde aynı düşmana karşı, İngiliz hegemonyasına karşı savaş vermekteydik. Ortak bir hareket noktamız mevcuttu ve bu dava uğrunda güçlerimizi birleştirerek, güçlü bir direniş oluşturmayı arzuladık. O sıralarda bizim ülkemiz Hindistan'da İngilizlerin bir sömürge yönetimi vardı ve bu yönetime karşı, ülkede karşı çıkışlar başlamış ve biz de bir bağımsızlık mücadelesine girişmiştik. Bütün halk büyük bir duygu seline kapılarak, ellerinde ne varsa, yiyecek, giyecek, para gibi varlıklarını Türk Milletine, Kurtuluş Mücadelelerine katkıda bulunabilmek aşkıyla Osmanlıya gönderdiler. Zaten aramızda din birlikteliği gibi kuvvetli bir bağ var. Bundan dolayı biz birbirimizin kardeşiyiz ve birbirimize karşı sıcak milli duygular taşıyoruz. Bize dediler ki, Türkiye'deki kardeşlerinizin yardıma ihtiyacı var, bunu duyar duymaz, davete icabet ederek, biz de kardeşliğimizin gereğini yerine getirecek bir hareket başlatmıştık.”

Yüzünde,  o günlerde yaptıkları yardımın mutluluk izlerini taşıyan 84 yaşında diğer bir hilafet merkezi üyesiyle tanışıyoruz. İsmi Hacı Muhammed Faruk. Bir Osmanlı aşığı. Lider Osmanlıya yine lider olmak yakışır diyor. Türkiye’yi gerçekten seven ve onu lider olarak görmek isteyen binlerce Hindistanlı Müslüman dan sadece birisi o. Kısacası 5 oğlu iki kızıyla tam bir Türkiye sevdalısı.
Hacı Muhammed Faruk-İşadamı:  O zaman 13 ya da 14 yaşındaydım. Osmanlı zamanında Türklerin adını büyüklerimizden çok duyuyorduk. Para topluyorduk; ama tabi çocuk olduğumuz için paranın tam olarak nereye gittiğini bilmiyorduk. Ama çok çalışıyor ve Türkleri destekliyorduk.
Milletimiz Türk milletinin gücüne inanıyordu. Hindistan, Türkleri kendi milleti için en büyük yardımcı olarak görüyordu. Türkler bizim milletimizin kahramanıydı. Onlara çok saygı duyuyorduk.
Biz o zaman Türkleri çok iyi tanıyorduk. Onları kahraman görüyor onlara çok saygı duyuyorduk. Tabi ben o zaman çocuk olduğum için çok anlamıyordum. Ne zaman Türklerden bir haber veya kafile gelse çalışmalara başlıyor, bağış topluyorduk. Onların güçlü olmaları için camilerde toplanıyor, dualar ediyorduk.

Hindistan’da Osmanlı izlerini sürmeye devam ediyoruz. 2 Saatlik bir uçuştan sonra Calcutta’dan Hyderabat’a geldik. Çar Minar Hyderabat’ın sembolü. Bu şehir aynı zamanda Andhra Pradesh eyaletinin başkenti. Hindistan’ın yeni yüzü olarak adlandırılıyor Hyderabat. Daha düzenli, planlı ve daha temiz bir şehir.


Yaklaşık olarak 8 milyon nüfuslu şehrin yarıya yakını Müslüman. Kutup Şahlar döneminde kurulan Hydarabat’in son Müslüman idarecisi Nizam Osman Ali Han, Abdülmecit devrinde İstanbul'u ziyaret etmiş. İstanbul’dan çok etkilenen Osman Ali Han dönüşünde saraylarının isimlerini Çırağan ve Çamlıca olarak koymuş. Müslüman idareciler olan Nizamlar yaklaşık 400 yıl Güney Hindistan’ın büyük bir kısmını yönetiyorlarmış. Osman Ali Han, Osmanlı Devleti ile iyi ilişkiler kurmak için Abdülmecit’in kızı Nilüfer Hanımı oğlu Şehzade Mir Şubat’a gelin olarak almış. Nizamlar Resmi dil olarak Farsçayı kullanmışlar.


Hyderabat’ta Müslümanların ileri gelenlerinden Muhammed İkbal Han ile görüşüyoruz. “Osmanlı İmparatorluğu o dönemde, hatta çöküşünden sonra bile, özellikle Müslüman ülkeler üzerinde kuvvetli bir egemenliğe sahipti. Örneğin ben hala Osmanlı Fesini takıyorum. Sırf Osmanlının etkisini göstermesi açısından, bu fes, Mısır'da, Fas'ta, Suriye'de, Haydarabad'da, Hindistan'ın diğer bölgelerinde ve diğer Müslüman ülkelerde, Osmanlılığın bir nişanesi olarak, kullanılıyordu. Biz simdi Türkiye'nin onurlu bir Asya ülkesi olarak, aynı zamanda gelişmiş bir Avrupa ülkesi olacağını ümit ediyoruz, inşallah.”   

Mekke Mescidi Hyderabat’ın en büyük ve en ünlü Camisi. Car Minar’a çok yakın. Öğleye doğru Camiyi dolduran Cemaat Cuma namazını eda etmenin mutluluğunu yaşıyor. Caminin geniş ve üstü açık büyük bir avlusu var. 10 bin kişi aynı anda namaz kılabiliyor. Caminin yan duvarlarında Mekke’den getirilmiş taşlar bulunduğundan dolayı Mekke mescidi olarak adlandırılmış. 

Hyderabat şehrinden Bombay şehrine geliyoruz Havayoluyla. Yaklaşık 1,5 saatlik bir uçuşla geliyoruz Hindistan’ın batı yakasına. Hala Calcutta ve Hyderabat’ta Müslümanların ne derece Anadolu insanını sevdiğini hatırlıyoruz. Onların ne kadar sıcakkanlı olduklarını, Müslüman Türk milletine ne kadar saygılı olduklarını düşünüyoruz. Muhammed İkbal’in ülkesi Hindistan’a acaba Türkiye vefa borcunu ne zaman ödeyecek demeden de geçemiyoruz. Dünyanın Endonezya’dan sonra en fazla Müslüman nüfusa sahip ikinci ülkesi Hindistan’ı acaba unuttuk mu? 150 milyon Müslüman ya Türkiye’den bir ses, bir yardım bekliyorsa?

 

Vize: Hindistan Türk vatandaşlarına vize uygulayan ülkelerden. Vize İstanbul’daki konsolosluk ve Ankara’daki büyükelçiliklerinden alınabiliyor. Vize ücreti 40 Dolar. Amerika, İngiltere, Kanada dahil pek çok ülke vatandaşına vize uyguluyor.

Nasıl Gidilir: THY düzenli olarak bu ülkedeki iki şehre uçuyor. Aktarmasız olarak çok rahat bir şekilde THY ile Hindistan’a ulaşabilirsiniz.
THY İstanbul-Yeni Delhi: 519 EURO + VERGİ
Haftanın Pazartesi, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi günleri saat 18.30’da uçuyor.
THY İstanbul-Bombay: 519 EURO + VERGİ
Salı, Cuma, Pazar günleri saat 18.50’de uçuyor

Konaklama: Bütçenize uygun bir otel bulmakta zorlanmayacağınız ülkelerden Hindistan. Geceliği 20 dolardan başlayan otel fiyatları 300-400 dolara kadar çıkabilir.

Yemek: Hindistan insanı bol baharatlı ve acılı yemekleri çok seviyorlar. Bu yüzden acı ve baharatı sevmeyenlerin zorlanacakları bir ülke. Ancak 5 yıldızlı otellerde batı ülkelerinin damak tatlarına uygun yemeklerde yapılıyor. Açık büfelerde de ağzınıza uygun yemekler bulabilirsiniz.

Dikkat edilecek hususlar: Yediğiniz yemek ve içtiğiniz suların temizliğine çok dikkat edin. Yemek yiyeceğiniz lokanta muhakkak hijyen kurallarına riayet eden bir lokanta olsun. Aksi takdirde çok rahat hasta olabilirsiniz. Ayrıca sivrisineklerden korunma yollarını arayın. Sıtma mikrobu sivrisinekler vasıtasıyla geçerse Sıtmaya yakalanabilirsiniz.

En İyi Gidilecek Zaman: Hindistan toprak bakımından büyük bir ülke olduğundan dolayı iklim hızlı değişiyor. Sıcak, yağışlı ve Havaların daha serin olduğu 3 farklı mevsim yaşanıyor. Özellikle sıcak günlerde bir de nem olunca durum, dayanılması oldukça zor bir hal alıyor. Genellikle ülkedeki pek çok yere en iyi gidilebilecek zaman Kasım ayı ile Şubat ayının ortalarına kadar olan zaman.2010-01-05 18:44:22facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 39 Bütün yorumlar...
bülent gündüz 2015-10-25 01:06:19 - 
Samanyolu Tv de her bölümü seyrediyor en iyi belgesel seyahat proğramı sizinki, iyi ki varsınız, Allah sizden razı olsun harika proğram yapıyorsunuz kitaplarınız var mı? gezi kitapları olursa satış rekorları kırar kesin eminim kitap yazar mısınız lütfen

arif erdoğan 2012-09-29 05:33:16 - 
sunumun yanısıra çekimi yapılan ortamın izleyiciyi rahatsız etmemesi bu programı izletiyor.emeğinize sağlık.

Muhittin 2012-03-17 22:57:54 - 
Saim Bey, Programa emeği geçenlerin ellerine sağlık. Programınızı her hafta ilgiyle izleyoruz. Bizleri görmediğimiz, bilmediğimi uzak diyarlara götürüyorsunuz. Sanki; sizinle birlikte geziyoruz o ülkeleri. Keşke; proğramınızı HD yayınla seyredebilseydik. Umarım yakın zamanda Ayna proğramınızı HD yayınla izleriz. Kolay gelsin.


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Hindistan'da Bir Hilafet Merkezi
Isırmayan Timsahlar
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009