Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 02-04-2023
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA (yeni) Cumartesi 23:00
 
   
Orhan Kural'dan Yeşil Burun Cumhuriyeti Gezisi
Vallahi Yeşil Burun Cumhuriyeti öyle yeşil değil. Yeşil Burun Cumhuriyeti tüm dünyadan soyutlanmış, bir köşede unutulmuş, Senegal sahiliden 500 kilometre uzakta 10 ada ve 8 adacıktan oluşan Joanqusm, Corel liderliğinde 1975 yılında Portekiz’den kopan 500 bin nüfuslu doğal kaynaklardan yoksun bir adalar topluluğu.

Çöller, vahalar, dağlar, kum sahilleri taraçalar birbirini takip ediyor. Kuraklıktan dolayı zor durumda kalan kıtlık çeken halk çareyi ABD, Portekiz Almanya ve Angola’ya göç etmekte bulmuş. Şu an nüfusunun üç katı kadar Yeşil Burunlu yurtdışında çalışıyor ve onların adalarına gönderdikleri dövizler ve Portekiz yardımları ülkenin ekonomisini ayakta tutuyor. Bazıları da Amerikan gemilerinde çalışmaya başlamış. Bu yüzden kadın sayısı erkek sayısından çok fazla. Genelde hayat ucuz, üç yıldızlı otelde kişi başına 30 Euro’ya kalırken 10 Euro’ya kaliteli bir otelde karnınızı doyurabiliyorsunuz. Gurbet ve gurbet acısı şarkılarına da yansımış. Müzikle her an iç içeler, minibüslerin koltuklarının arkasında müzik klipleri yayınlanıyor. Ünlü gitar yapımcısı Aniceto Gomes, The Gipsy Kings’e hazırladığı gitarı ile iftihar ediyor. Sonra çıplak ayaklı divaları var. Bu ülkenin sesi soluğu olan açık ateş ile yanan yoksul toprakların şarkıcısı Mindelo doğumlu ve yaşamını hala orada devam ettiren Cesarla Evora. 
 
Santiago Adasının başkenti Praia’da karanlık bir gecenin geç vaktinde kalkıyorum. Herkes her geceki uykusunda. Ayışığı ise bir sonat sunuyor. Limanda bekleyen gemiler var, uzak limanların özlemi, düşlenen erişilemeyen tutkular,  Praia çevresindeki  tüm zirvelerde bir sessizlik hakim. Tek bir ağaç bile solumuyor. Bu ufak kentin boyutları ileri de bir yerlerde bitiyor olmalı. Ertesi gün en büyük adası Santiago’da güneydeki Praia kentinden kuzeyde Tarrafal kasabasına doğru bir minibüsle yol alıyorum. Kıvrılarak devam eden yol bazen asfalt bazen Arnavut kaldırımı, sokak domuzları, kırmızı sarı yeşil bilezikli düzgün bacaklı şahane bir melez kız, çölden esen kuru rüzgarlar, kulağı küpeli melez delikanlılar, kuru ağaçlı yamaçlar, sivri tepeler, minibüsten gelen kötü sarımsak kokusu, bol çocuk, on adayı temsilen on yıldızlı lacivert bayrakları güneşi kesen okul binaları, balık satın alan sakallı bit adam renkli giysiler, köpek havlamaları, Liberyalı sarhoş bir işçi çocuk. Ama acele hiç yok, rahatlar.
 
Tarafal, bir plaj kasabası ve burada yaşam güneydekinden çok farklı. Hava rutubetli olduğundan ortam daha yeşil. Salazar döneminin Tarafal hapishanesi bugün müze olarak hizmet veriyor. Yarı yolda Assoma da pazarları ve renkli insanları ile oldukça hareketli. Kuzey grubu adaları altı ada: Santo Antao, Sao Vicente, Santa Luzia, Sao Nicola, ve Sal ile Boa Vista. Güney grubu adaları dört adet Brava, Fogo, Santiago ve Maio Sao Antia adasında Porta de Sol köyü gezilebilir. Tüm adalar dokunulmamış ve yalnızlığı ile çekici. Yani otobüs dolusu turist yok.  Adalarının çoğunun şekli elipsi andırıyor. Fogo Adasından yanardağın kraterine doğru bir patika boyunca yürümek gerekiyor.  2010-01-29 18:38:36facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 3 Bütün yorumlar...
AYHAN ERSÖZ 2013-07-11 19:05:54 - 
ayna programını domuz çiftlikleri ile ilgili bölümlerinin yayınlandığı tarihten beri zevkle seyrediyorum.hatta o yıllarda aynanın bölümlerini video kasette saklayacak kadar seviyordum.bende bu dünyayı gezme merakını uyandıran ayna sayesinde MAKEDONYA,KOSOVA,ARNAVUTLUK,BOSNA HERSEK.GÜRCİSTAN gibi ülkelere gitme fırsatım oldu.programınızı ve sizi zevkle seyretmeye devam ediyorum.eğer mümkün olursa en çok görmek istediğim ülke olan BRUNEİ yi bizlere tanıtırsanız çok memnun olurum.nice aynalara

metin 2010-07-11 10:20:33 - 
güzel bir yazı teşekkürler. eğer fotoğraflarınız varsa onları da yayınlayabilir misiniz.

orhan cevahir 2010-02-17 02:23:09 - 
Programınızı çok beğeniyorum, ilgi ile izliyorum.Allah utandırmasın emeğinize sağlık, selamlar...


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Himalayalarda Gürleyen Ejderlerin Ülkesi: Bhutan
Munis insanların ülkesi: Mozambik
Dağ Krallığı... Lesotho
Güneşin İlk Doğduğu, Ateş Ve Buz Coğrafyası: Kamçatka
Orhan Kural'dan Yeşil Burun Cumhuriyeti Gezisi
Orhan Kural'dan Fas Gezisi
Emeviye Camii, Herkesin Camii
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009