Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 16-05-2022
AYNA BU HAFTA DOMİNİK CUMHURİYETİ'NDE Cumartesi 23:30
 
   
AYNA BU HAFTA DOMİNİK CUMHURİYETİ'NDE
Cumartesi 23:30

Ayna’nın uzak coğrafyalara yolculuğu devam ediyor. Ayna'nın bu haftaki rotasında Dominik Cumhuriyeti var. Bu ülkeye ulaşmamız kolay olmadı. Öncelikle 10,5 saat süren New York yolculuğu, ardından 4,5 saat süren Haiti yolculuğu ve en son 50 dakika süren Dominik Cumhuriyeti yolculuğumuzla aktarmalardaki beklemeler hariç 16 saat sürüyor seyahatimiz.

Dominik Cumhuriyeti tropikal bir iklime sahip. Yıl boyu hava sıcaklığı 22 ila 30 derece arasında değişiyor. Turizm önemli bir sektör. Her yıl 4 milyon turist geliyor bu ülkeye.

Colonial City yani eski şehri geziyoruz. Eski şehir UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde. İspanya meydanı şehrin en meşhur meydanı. Meydandaki Cristof Colomb’un sarayını da sizler için görüntülüyoruz.

Her hafta Cuma ve Cumartesi akşamları saat 08.00’de İspanya Meydanında ülke kültürünü yansıtan halk dansı gösterileri yapılıyor. Turizm bakanlığı tarafından organize edilen bu gösteriler yıl boyu aksamadan devam ediyor ve halka ücretsiz sunuluyor. Gösterilerde geleneksel şarkılar eşliğinde Dominik insanı dans ediyor.

Başkent Santo Domingo’nun en meşhur sokağı El Conde’de dolaşıyoruz. Sağlı sollu hediyelik eşya dükkanları var sokakta. Biz de hediyelik eşya dükkanlarından bir tanesine giriyor ve seçtiğimiz eşyaları sizler için tanıtıyoruz.

Kendinizi dinç ve dinamik hissetmek istiyorsanız Santo Domingo kahvesi tam size göre. Sert olan bu kahve hakikaten ağır bir kahve. Sert kahveyi sevmeyenler içmekte zorlanabilirler.

Sadece Dominik Cumhuriyeti’ne has olan müzik aleti Quira’yı biz de çalıyoruz. Kabartılmış metalden oluşan bu alet özellikle Merenge dans türünde kullanılıyor. Her Quira’nın sesi farklı çıkıyor çünkü her Qira’nın kabartmaları farklı.

Dominikliler sabah kahvaltılarını meyveyle yapıyorlar. Bazıları meyve salatasını tercih ederken, bazıları da sadece muzla kahvaltı yapmış oluyorlar. Yol kenarlarında meyve suyu satan dükkanlar da çok revaçta bu ülkede. Biz de bu açıkhava dükkanlarından bir tanesindeyiz. Karışık meyve suyumuzu içtikten sonra çekimlerimize devam ediyoruz.

Dominiklilerin Los Tres Ohos dedikleri 3 gözler mağarasındayız. Kireç taşı erimiş ve büyük bir mağara oluşmuş burada. Çok sayıda turist bu mağarayı ziyaret ediyor. Mağaranın bazı kısımlarında küçük göletler oluşmuş. İlgimizi çekiyor yukarıdaki ağacın kökü ip gibi aşağıya öylesine uzamış ki insanı hayretler içerisinde bırakıyor. Kökün hedefi suya ulaşmak.

Boca Chika sahili başkente 30 km uzaklıkta güzel bir sahil. İnce beyaz kumu ve ılık suları yerli ve yabancı çok sayıda turisti kendisine çekiyor. Mercan kayalıkları ile korunmuş bir sahil burası.

Ayna'nın bu haftaki bölümünün fragmanını seyretmek için:http://www.youtube.com/watch?v=QiUPkPRP5dY&list=UU1yy8pDE57PLf4It2_Er_7g&index=1&feature=plcp2012-09-10 09:39:05facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 0 Bütün yorumlar...

TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009