Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 25-01-2022
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA (yeni) Cumartesi 23:00
 
   
Ayna'daki Evliya Çelebi
En uzun soluklu gezi-belgesel programı Ayna, 19 yıldır dünyayı ekranlara yansıtıyor. Aksiyon dergisinin Saim Orhan ile yaptığı röportajı buradan okuyabilirsiniz.

Hac ve umreyi saymazsak, vize sınırlaması ve maddi yetersizlikler gibi sebeplerle başka ülkelere yeterince seyahat edemeyen Türk halkı, televizyon kanallarındaki gezi programlarına büyük bir rağbet gösteriyor. Uzun yıllardır dünyayı dolaşan ve önemli bir izleyici kitlesi olan programlardan biri de Ayna. 19 yıl önce Azerbaycan’da deneme yayınları yapan Zaman Televizyonu’nda başlayan, sonra Samanyolu TV’de devam eden Ayna’nın serüvenini, programın yapımcısı ve sunucusu Saim Orhan’dan dinledik.

Ayna, ilk yıllarda Arena ve Deşifre gibi haber-araştırma formatında yayınlanır. Türkiye’deki domuz çiftlikleri, misyonerlik faaliyetleri, Topkapı Sarayı’nın yağmalanması gibi araştırma dosyalarına imza atar. Yapım ekibi, o dönem gündemdeki misyonerlik faaliyetlerini yürüttüğü iddia edilen SOS Çocuk Köyleri’nin yurt dışı ayağını araştırmak için Mısır’a gider. Haber dosyasının yanı sıra bir de gezi programı hazırlanır. Böylelikle haber ve gezi formatı bir arada izlettirilir. Bu format 1999’a kadar devam eder. Ayna, Saim Orhan’ın dil eğitimi için New York’a gidişiyle yayına iki sene ara verir. Orhan’ın dönüşünden sonraysa sadece gezi-belgesel formatıyla seyirci karşısına çıkar. Pakistan’la başlayan yolculukları, bugün 130 ülkeye ulaşır.

Ayna, Türk televizyonlarında ilklere imza atar. Günümüzde hâlâ 1970’li yılların yaşandığı Yakutistan’a giden, Kenya ve Moldova’daki Osmanlı kalelerini seyirciyle buluşturan, 3777 metre ile dünyanın en derin madeni olan Güney Afrika’daki Savuka Altın Madeni’ne inen ilk Türkiyeli televizyon ekibi olur. Ayrıca, 1931’de Bulgaristan’a hurda kâğıt fiyatına satılan Türk arşivlerini Bulgar Millî Kütüphanesi’nde bulur, dünyadaki Türk Kolejleri’ni ilk kez ekrana taşır.

Kapalı toplum özellikleri taşıyan Türkiye’nin uzak coğrafyalarda tanınmadığını gezdikçe fark eden Saim Orhan’a göre iş adamınız, siyasetçiniz, kültürel temsilciniz ülke dışında yoksa, dünya sizi bilemez. En son döndüğü ülkelerden biri olan Angola’dan örnek veriyor. Türkiye’den söz edince insanların yüzüne garipçe baktıklarını anlatıyor. 27 yıl iktidarda kalmış Zambiya Devlet Başkanı’nın da Türkiye hakkında hiç fikri yokmuş.

Gezi-belgesel programlarının bu konudaki gücüne vurgu yapıyor Orhan. Ayna’ya gelen postalardan fikir değişimlerini görmek mümkün. Programdaki röportajlar ve üniversite ziyaretleri, ülkelerle ilgili ödevinde yardım talep eden öğrenciyi, yurt dışında eğitim almak isteyen genci, ticaret yapmaya hevesli iş adamlarını eyleme geçiriyor. Amaçlarının ufuk açmak, dünyaya karşı yabancılıkları kaldırmak olduğunu ifade eden Orhan, seyircilere teker teker yardım ediyor. Onları talepleri doğrultusunda yönlendiriyor. Bu sebeple televizyonun eğlendirme işlevinin yanında bilgi aktarımına vurgu yapıyor. Saim Orhan’a göre Ayna’yı türdeşlerinden ayıran özelliklerinden biri bu. Bunun yanında Gambiya’daki ısırmayan timsahları, Amazon Nehri’ndeki anakonda ve piranhaları, karada yaşamayı uğursuzluk sayan Filipinler’deki Baççao kavmini, ‘dana burnu’ yiyen insanları ekrana taşımaktan da geri durmuyor.

Ayna’nın bir diğer iddiası ise takipçilerinin hemfikir olduğu, izleyene sunucuyla birlikte dünyayı geziyor hissi vermek. Programda “Bir Türkiye vatandaşı yurt dışına çıktığında nerelere gider, hangi konulara ilgi duyar, nasıl tepkiler verir, ne gözle bakar, ne yer?” sorularını cevaplamaya çalışıyor Saim Orhan. Bu duyguyu kuvvetlendirmek için sunumları için özel bir çaba sarf etmeden oldukça doğal davranan Orhan, aldıkları geri dönüşlerde hedeflenen manzarayı görmekten memnun. Anadolu’ya yaptığı gezilerde takipçi kitlesinin her yaş ve kesimden olduğunu görmek onu biraz şaşırtmış. Çünkü gezi-belgesel programı izleyicisinin, dünyaya meraklı, çok gezen, en az senede bir yurt dışına çıkan kişiler olduğunu düşünürmüş.

Orhan, gezdiği onlarca ülke arasında Grönland’ı ayrı bir yere koyuyor. Eksi 30-40 derecede kalınlığı 3 bin metreyi bulan buzulların üzerinde bir hayat, karada yaşayanlar için alışılmış değil çünkü. Yazın 6 ay hiç  batmayan bir güneşe, Disko Körfezi’ne her gün 20 milyon ton buzulun akışına, aysberglerin deniz üzerinde yüzüşüne tanıklık etmek Orhan için en sıra dışı tecrübelerden biri.

Seyahatleri arasında en unutamadığı ise Afganistan. 1996’da iç savaşı yaşayan ülkede, gazeteciliğin verdiği refleksle cepheye giderler. Şeyh Ahmet Mesut’la, Raşit Dostum’la görüşürler. Cephe önlerinde ilerlerken üzerlerine bombalar yağmaya başlar. Etraftaki duvarlar yıkılır, ağaçlar devrilir, zor bela yara almadan kurtulurlar. Karşılaştıkları savaş gerçeği ise onları derinden etkiler. Teneke kaplarda yemek yiyen askerler, dibinde bombalar patlarken tarlasını sulayan çiftçi, düğün yapıp eğlenenler, kendi yiyemese de misafirine bulup buluşturan Afgan halkının hâli ona çok tesir eder.

“Hem geziyor hem de program yapıyorlar” dedirten Ayna’nın işi sanıldığı kadar eğlenceli değil aslında. Hedef ülke hakkında okunacak kitaplar, özel izinler için büyükelçilikle, bakanlıklarla yapılan yazışmalar, 10 saat havalimanında bekleyişler, yazın 50 dereceye varan nemli sıcaklarda günlerce dış mekân çekimi, kamera objektifine karşı tepkiler, mutfak kültüründe farklılıklar, kalacak yer problemi vs... Bu saydıklarımız senede birkaç defaya mahsus zahmetler olsa baş edebilmek daha kolay olurdu. Ama ayda iki-üç, bazen dört kez yapılan zorlu yolculuklar Ayna’nın ekrana yansımayan görüntüleri arasında. Örneğin Yemen’de bir kadını görüntülemek istediniz, kadın yerden kaptığı taşla sizi kovalayabilir. Moğolistan’da dışarıda sıcaklık eksi 20 dereceyken kıl çadırlarda ısınmak zorunda kalabilirsiniz. Burma’da (Myanmar) musluktan içtiğiniz su sizi yataklara düşürebilir.

Bu kadar dünya görmüş birini karşımızda bulmuşken farklı geleneklere ait yeme içme kültürlerini merak ediyoruz. Orhan, “Et yemeklerini en güzel biz yapıyoruz zannederdim ama Arjantin ve Brezilya bu işte çok iyiler.” diyor. Meksika’nın kuyu kebabı, Arjantin’in Asado’su favorileri arasında. 5 bin yıllık Çin mutfağını pek tutmamış. Anadolu damak tadına aykırı olduğu görüşünde. İtalya’da sıradan bildiğimiz makarnanın soslarla nasıl muhteşem ana yemek hâline geldiğinden bahsediyor. Mısır ve Sudan’ın ‘ful’u (bakla ezmesi), Ürdün’ün ‘mensef’i, Orhan’ın beğendiği tatlar arasında.

Dünya kazan Ayna kepçe misali dolaşan ekip, heyecanını hiç kaybetmiyor.Kıtaları gezen ekibin sözcüsü Orhan, hiçbir coğrafyayı Türkiye’ye değişmiyor. Dönüp dolaşıp ülkesine döneceğini bilmek onu rahatlatıyor. Program yönetmeni eşi ise eve zar zor yolu düşen Orhan’ın en büyük destekçisi.

İzleyiciden rağbet görerek ödüllerin en güzellerinden birini alan Ayna’ya, geçtiğimiz hafta anlamı çok büyük olan bir ödül daha verildi. Türkçe Olimpiyatları Organizasyon Komitesi, UNESCO’nun 2011’i  ‘Evliya Çelebi Yılı’ ilan etmesi dolayısıyla Saim Orhan’ı ‘Evliya Çelebi Ödülü’ ile ödüllendirdi.2011-07-04 11:26:42facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 6 Bütün yorumlar...
sanem 2013-11-17 14:09:58 - 
Selamlar!Şimdiye kadar yayınlanmış olan programlarınızı edinmek istiyorum.elinizde arşiv şeklinde edinebileceğimiz bir set mevcutmudur?ınternetten hepsini tek tek indirmek zor olmktadır.ülke-ülke şeklinde programlarınızın tamamını nasıl edinebilirim.telesekreterinizede bu konuyla ilgili mesaj bırakmıştım .lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.sizden haber bekliyorum.iyi çalışmalar.

güldane bahadır 2012-04-02 16:43:58 - 
Merhaba Saim Bey!Bir öğretmen olarak proğramınızı severek ve ilgiyle, begenerek izliyorum. Gittiğiniz her ülkede bende gitmiş gibi oluyorum. Kendimi sizin yerinize koyarak izliyorum. Bilgimizi kültürümüzü de artırdığınızı görüyorum.

YILDIZ DAĞLAR 2012-02-12 02:11:47 - 
selamün aleyküm saim abi abi diyorum çünkü artık bizden biri oldunuz bizim evde severek beğenerek izliyoruz inşaallah daha uzun yıllar devam eder bu program ve tabiki yeni projelerde belliyoruz türkiyeyimizi daha ön palana çıkaracak özellikle osmanlı imparatorluğunu şanlı tarihimizi yeni yetişen nesile doğru anlaşılır ve kalıcı bir biçimde tanıtmak anlatmak ve zihinlere yerleştirmek üzere bir program biz çok isteriz çünkü ben 27 yaşında bir bayanım etrafımda tarihinden ve hatta şimdiki türkiyeden bi haber yaşayan bi dünya insanlar var elimde imkanım olsa idi ben bunu yapardım ama rabbim bu fırsatı sizlere vermiş ve bu konudaki duyarlılığınızı ben sizi tarihimizle ilgili yayın yaparken hissediyorum umuyorum bu yönde çalışmalarınızda olur inşaallah başarılanızın devamını diliyorum ALLAH,a emanet olun


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Kanada'ya Göçmen Olarak Nasıl Gidilir?
Barış Köprüleri: Türk Okulları
Ayna Yeni Yayın Dönemine Yepyeni Sürprizlerle Başlıyor
Ayna Kameramanının Çilesi...
İngiltere'de Dil Ve Üniversite Eğitimi
Saim Orhan Finikelilere DünyaTuru Yaptırdı
Saim Orhan Sevgi Okullarını Göz Yaşları İçerisinde Anlattı...
Saim Orhan
Saim Orhan "Aykırı Soruları" Yanıtladı
Mesut Yar'dan Ayna'ya Övgü Dolu Sözler
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009