Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 18-05-2024
Türk vatandaşlarına vize UYGULAMIYOR! (YENİ BÖLÜM)
 
   
Türkiye'nin en yaşanılır kentleri
Aylık iş ve ekonomi dergisi CNBC-e Business, Türkiye’nin en yaşanabilir kentleri araştırmasının üçüncüsünü açıkladı. Altı ana kategoride ve 37 alt parametreye göre hazırlanan bu yılki çalışmanın sonuçları, derginin Ekim sayısında yer aldı.

 

1) ANKARA

Geçen yıl Türkiye’nin en yaÅŸanılır kenti, genel sıralama itibariyle yine Ankara oldu.

Ankara, 6 ana kategori içerisinde bulunan eÄŸitimde ilk, ekonomide ikinci sırada yer alırken, saÄŸlıkda 9’uncu, sanatda 11’inci, güvenlikde (zemin güvenliÄŸi ve suç istatistikleri itibariyle) 25’inci ve kent hayatında ise 71’inci.

BaÅŸkent refah göstergesi sayılan pek çok alanda da iddialı. Alt sektörlerden, yetiÅŸkin başına düÅŸen otomobil sayısı ve yetiÅŸkin nüfus içindeki üniversite mezunu oranında Ankara yine ilk sırayı alırken, kiÅŸi başına düÅŸen konut sayısında ve kiÅŸi başına düÅŸen banka mevzuatında ise ikinci, ilköÄŸretimdeki öÄŸretmen yeterliliÄŸinde ise ancak 68’inci sırada.

 2) ESKÄ°ÅžEHÄ°R

EskiÅŸehir ise 6 ana sektör içerisindeki eÄŸitim, saÄŸlık ve sanat’da 4’üncü, ekonomide 9’uncu, güvenlikde 18’inci ve kent hayatında ise 24’üncü sırada yer aldı.

Türkiye’nin üniversite ve sanat kenti durumunda da olan EskiÅŸehir, alt sektörlerde yer alan tiyatro seyircisinin ve sinema koltuk kapasitesinin nüfusa oranında da ilk sırada, üniversite mezunu oranında ikinci, okur yazar oranında ise üçüncü oldu.

Ayrıca kiÅŸi başına düÅŸen doktor ve hastane yatağı sayısında ve kiÅŸi başına düÅŸen mevduat miktarında beÅŸinci olan EskiÅŸehir’in anaokullarında ise öÄŸretmen sıkıntısı mevcut.

 3) ISPARTA

2008 yılındaki aynı araÅŸtırmada, genel sıralamada 7’inci sırada bulunan Isparta, geçen yıla ait sıralamada 3’üncü sıraya yerleÅŸti.

Gül diyarı Isparta’nın en büyük refah göstergesi saÄŸlık alanındaki kıskandıran performansı. Ana sektör olarak saÄŸlıkda birinci sırada yer alan Isparta, alt sektörlerde yer alan kiÅŸi başına düÅŸen doktor ve hastane yatağı sayısında ikinci sıraya yerleÅŸti.

Yine Isparta, ana sektörlerden eÄŸitimde 3’üncü, sanat da 9’uncu, ekonomide 20’inci, kent hayatında 23’üncü ve güvenlikde de 68’inci sırada yer aldı.

Alt sektörlerden yetiÅŸkin nüfus içindeki üniversite mezunu oranında ise beÅŸinci sırada kendine yer bulan Isparta’nın, tiyatro ile arası ise hiç yok. Isparta tiyatro seyircisi oranında Şırnak’tan bir adım yukarıda, 80’inci.

 4) TRABZON

1 basamak gerileyen Trabzon'un en önemli avantajları saÄŸlık ve güvenlik alanında. Türkiye'nin en güvenli 4'üncü kenti olan Trabzon, saÄŸlık açısından da en iyi 6'ncı kent. Ancak kent hayatı açısından 45'inci sırada bulunuyor.

 5) Ä°STANBUL

Geçen yılın 3'üncü Ä°stanbul, bu yıl kendine 5'inci sırada yer bulabildi. Kentin sanat ve ekonomi açısından Türkiye'nin birincisi. Kent yaÅŸamında 7'nci...

Ancak söz konusu saÄŸlık olunca 51'inci sırada yer bulabildi. Güvenlik açısından da 22'nci sırada. Ä°stanbul'un eÄŸitimde de parlak bir karnesi yok, 19'uncu sırada...

 6) ARTVÄ°N

3 basamak birden yükselen Artvin, dengeli bir ÅŸehir izlenmi veriyor. En baÅŸarılı kategori olarak kent yaÅŸamı öne çıkıyor. Artvin, bu açıdan 2'nci sırada.

Güvenlik alanında 10'uncu, sanat alanında 13'üncü, saÄŸlık alanında da 15'inci sırada.

En baÅŸarısız olduÄŸu konu eÄŸitim. Artvin eÄŸitimde Türkiye 20'ncisi.

 7) BOLU

Bolu, 13'ünücü sıradan 7'nciliÄŸe çıkmayı baÅŸardı. Kent sağşıl alanında Türkiye 2'ncisi... Yine eÄŸitimde baÅŸarılı bir grafik çizip 10'uncu olmayı baÅŸardı.

Ancak kent güvenlik alanında 62'nci. Bu da Tunceli'nin bir basamak üstü oluyor.

Ayrıca kent ekonomisi 45'inci sırada kendine yer bulabildi. Kent hayatı açısından da 31'inci...

8) ANTALYA

Antalya 4 sıra birden düÅŸtü. Kentin en önemli artısı kent hayatı. Bu konuda birinci olan Antalya, diÄŸer alanlarda baÅŸarılı olamıyor.

Antalya, eÄŸitimde 18, saÄŸlıkta 55, güvenlikte 46, sanatta 57 ve ekonomide 47'nci sırada.

 9) Ä°ZMÄ°R

İzmir, 1 sıra geriledi.

Åžehrin en baÅŸarısız olduÄŸu konu güvenlik. 81'inci sırada kendine yer bulabilen Ä°zmir, böylece Türkiye'nin en az güvenli kenti oldu.

Kent, ekonomil alanında 3'üncü olmayı baÅŸardı. EÄŸitimde 7, saÄŸlıkta da 11'inci sırada.

Sanat alanında 46'ncı sırada olan İzmir kent hayatı bakımından da 38'inci.

 

10) RÄ°ZE

Rize bir yıl içinde 31'inci sıradan 10'uncu sıraya çıkmayı baÅŸardı. Ekonomi ve sanat alanında Türkiye 10'uncusu. Güvenlikte ise 11'inci.

Ancak kent yaÅŸamı açısından 42'nci olan Rize, eÄŸitimde 30, saÄŸlıkta da 28'inci...2010-09-14 16:36:07facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 3 Bütün yorumlar...
ÅŸenol 2011-06-05 19:20:14 - 
BÄ°ZE HER YER TRABZON AYNAYI SEVÄ°YORUZ

adem göydan 2011-05-19 15:32:57 - 
Sayın Saim Bey programınızı her hafta severek izliyorum çok çok beğeniyorum bizlere bu güzel programı sunduğunuz için çok tşk ler gezip görmeye belki şansımızın olmadığı yerlere bizi alıp götürdüğünüz için tşk ler allah yardımcınız olsun kib.

ahmet 2010-11-28 11:55:15 - 
PROGRAMINIZI ÇOK SEVİYORUM İZLİYORUM BENDE SİZİN GİBİ DOLAŞMAYI İSTERİM BÖYLE GÜZEL Bİ PROGRAM YAPTIĞINIZ İÇİN TEŞEKURLERİMİ SÜNARI HAYIRLI YOLCULUKLAR DİLERİM


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Dünyaya en çok muz satan ülke (YENİ BÖLÜM YouTube kanalımızda)
Saim Orhan "Aykırı Soruları" Yanıtladı
Mesut Yar'dan Ayna'ya Övgü Dolu Sözler
Gezi-Belgesel Dalında Onbinlerce Öğrencinin de Tercihi Ayna
2012-2013 Yılının En Beğenilen Sunucuları
Ä°rlanda'da EÄŸitim
Bosna'ya Gitmenin Tam Zamanı
Zamanın Evliya Çelebi'si
Vardar Nehri'nin İkiye Böldüğü Başkent: Üsküp
Biraz 'Bari' Gelirsen Harran'ı Göreceksin
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009