Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 18-05-2024
Türk vatandaşlarına vize UYGULAMIYOR! (YENİ BÖLÜM)
 
   
Türkçe Dil Olimpiyatları İngiltere Finali’nin Sunucusu Saim Orhan’dı
Türkiye'de geleneksel hale gelen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın İngiltere Finali, başkent Londra'da gerçekleştirildi. Şiir dalında merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun 'Üşüyorum' adlı eserini okuyan Ellie Mace birinci oldu.

Walthamstow Belediye Binası'nda Ä°stiklal Marşı ile açılışı yapılan programa katılan yerli yabancı binlerce kiÅŸi, sahnede Türkçe dilinde ÅŸiir ve ÅŸarkılar seslendirerek, birinci olmak için kıyasıya yarışan küçük yarışmacıları keyifle izledi.

Samanyolu Televizyonu'nda yayınlanan Ayna programının yapımcısı Saim Orhan tarafından sunulan programa Ä°ngiltere Din Hizmetleri MüÅŸaviri Prof. Dr Seyfettin ErÅŸahin, Londra EÄŸitim MüÅŸaviri Nihat Akbulut, ünlü iÅŸadamı Sami Kent ve Axis EÄŸitim Vakfı Yönetim Kurulu BaÅŸkanı Adnan Azak ile çok sayıda iÅŸadamı da katıldı. Programda jüri üyeleri eÄŸitimci Yakup Poyraz, Ahmet Alver, Ayhan Tergip, ses sanatçısı Ebru Gerçek ve piyanist Muharrem Karaer'den oluÅŸtu.

Türkçe'nin dünyada hak ettiÄŸi yere gelmesi için çabaladıklarını belirten Wisdom Okulu Müdürü Ramazan Güveli, 2003 yılından bu yana düzenlenen Türkçe Olimpiyatları'nın dünyada Türkçe diline karşı büyük bir ilgi uyandırdığını söyledi. Dünya çapında Türkçe Olimpiyatları'na yaklaşık 10 bin öÄŸrencinin hazırlandığını anlatan Güveli, geçtiÄŸimiz yılki olimpiyatlarda yarışan Ä°ngiltere'nin 2 altın, 2 bronz ve 3 gümüÅŸ madalya ile döndüÄŸünü hatırlatarak, Avrupa'da en çok ödül alan ülke olduklarını dile getirdi.

Jüri üyelerinin deÄŸerlendirmeleri sonucu anadili Türkçe olmayan kategoride üçüncülüÄŸü Sezai Karakoç'un 'Ey can' ÅŸiirini seslendiren Victoria Bishop, ÅŸarkı dalında 'Benim gözüm sende' ÅŸarkısın seslendiren Anisa Clockerty, yine Sezai Karakoç'un 'Ey sevgili' ÅŸiirine okuyan Reyhan Nas elde etti. ÖÄŸrencilere ödüllerini ünlü iÅŸadamı Sami Kent verdi.

Ana dili Türkçe olmayan ÅŸiir dalındaki ikincilikleri ise Orhan Veli'nin 'Ä°stanbul'u dinliyorum' ÅŸiiriyle Patrick Sen, ÅŸarkı dalında 'Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar'ı seslendiren Jasmin Fisher elde ederken, ana dili Türkçe kategorisinde ikinciliÄŸi ise 'Sivas'a gidek' ÅŸiiriyle Cihan Akın kazandı. Ä°kinci olan yarışmacılara ise ödüllerine Din Ä°ÅŸleri MüÅŸaviri Prof. Dr. Seyfettir ErÅŸahin verdi.

Yarışmada birincilerin anons edilmesi ise salonda büyük bir coÅŸkuyla karşılandı. Saim Orhan'ın açıkladığı sonuçlara göre ana dili Türkçe olmayan ÅŸiir dalında Muhsin YazıcıoÄŸlu'nun 'ÜÅŸüyorum' ÅŸiirini seslendiren Ellie Mace ile ÅŸarkı dalında 'DeÄŸmen benim gamlı yaslı gönlüme' ÅŸarkısını okuyan Camila Aba birinciliÄŸi elde ettiler. Ana dili ÅŸiir dalında ise birinciliÄŸi 'Canım Ä°stanbul' ÅŸiiriyle Beyza Tahir kazandı. Ä°ngiltere Finali'nde birinciliÄŸi elde edenlere ise ödüllerini Londra EÄŸitim MüÅŸaviri Nihat Akbulut verdi.

Yarışmada üçüncülere fotoÄŸraf makinesi, ikincilere müzik çalar (iPod) verilirken, birinci olanlara ise dizüstü bilgisayar hediye edildi.

Birinci olanlara ödüllerine veren EÄŸitim MüÅŸaviri Nihat Akbulut, yarışmayı organize edenlere teÅŸekkür ederek, "En baÅŸta öÄŸretmenlerimizi tebrik ediyorum. Bu organizasyondan dolayı Axis EÄŸitim Vakfı'nı tebrik ediyorum. Bu gerçekten çok büyük, dünya çapında bir organizasyon. Bu yarışmanın Türk dilini ve Türk kültürünü bütün dünyaya yaymak ve tanıtmak gibi çok önemli bir fonksiyonu var. EmeÄŸi geçenlere tekrar teÅŸekkür ediyorum." dedi.

Bu arada, yaklaşık 3 yıl önce Ä°ngiltere'de uÄŸradığı bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Evren Anıl da anıldı. Bu vesileyle, yarışmayı izlemeye gelen annesi Gönül Anıl'a, Axis EÄŸitim Vakfı Yönetim Kurulu BaÅŸkanı Adnan Azak tarafından çiçek takdim edildi. ÇiçeÄŸi bir evladı olarak takdim ettiklerini belirten Adnan Azak, "Evren arkadaşımızı kaybetmemizin ardından yaklaşık 3 yıl geçti. Böyle annelerin yetiÅŸtirdiÄŸi bir delikanlıydı. Bizi evladı kabul etmesini rica ediyoruz ve bu ödülü bir evladı olarak takdim ediyorum. Bu Evreni ve Evrenleri yetiÅŸtiren ve yetiÅŸtirecek olan tüm annelerin 'anneler günü' kutlu olsun." diye konuÅŸtu.

Åžarkı dalında birinciliÄŸi elde eden Camila Aba, yarışma sonrası duygularını paylaÅŸtı. Çok çalıştığını ve kazanmak için hocasıyla birlikte sürekli pratik yaptığını dile getiren Aba, "Çok mutluyum. Haftalarca pratik yaptık hocamla birlikte. Babam her gün iÅŸten gelince beni televizyonun başında prova yaparken buluyordu. Türkiye'ye gideceÄŸim ÅŸimdi. Daha önce de bulunmuÅŸtum ama bu sefer yarışmaya katılacağım, çok heyecanlıyım." dedi.

Birincilerden Beyza Tahir ise, geçen yıl da yarışmaya katıldığını ama kazanamadığını söyledi. Çok heyecanlı olduÄŸunu gözlenen yarışmacı, Ä°stanbul'a birinci olarak gideceÄŸinden ötürü mutlu olduÄŸunu ifade etti.

(CÄ°HAN)2010-03-22 17:25:54facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 1 Bütün yorumlar...
2010-05-07 14:58:19 - 
mükemelsiniz


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Dünyaya en çok muz satan ülke (YENİ BÖLÜM YouTube kanalımızda)
Saim Orhan "Aykırı Soruları" Yanıtladı
Mesut Yar'dan Ayna'ya Övgü Dolu Sözler
Gezi-Belgesel Dalında Onbinlerce Öğrencinin de Tercihi Ayna
2012-2013 Yılının En Beğenilen Sunucuları
Ä°rlanda'da EÄŸitim
Bosna'ya Gitmenin Tam Zamanı
Zamanın Evliya Çelebi'si
Vardar Nehri'nin İkiye Böldüğü Başkent: Üsküp
Biraz 'Bari' Gelirsen Harran'ı Göreceksin
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009