Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 18-05-2024
Türk vatandaşlarına vize UYGULAMIYOR! (YENİ BÖLÜM)
 
   
HÜRSİAD Üyeleri Ayna İle Dünya Turu Yaptı
21. yüzyılın Evliya Çelebisi, Ayna programının yapımcısı Saim Orhan, HÜRSİAD üyelerine dünya turu yaptırdı. Orhan, Ö.Cahit Nakıpoğlu İlköğretim Okulu konferans salonunda yoğun ilgi gören programda dinleyicilere tarihin altın sayfalarında yolculuk yaptırdı.

 Orhan, dünyadaki farklı kültürlerin nasıl ÅŸekillendiÄŸini ve dilin toplum yaÅŸamındaki öneminden bahsederek, "Krallara taç giydiren bir milletin evlatları olarak tekrar dünyada söz sahibi bir millet olmamız için çok çalışmalıyız. 10 milyon nüfuslu Portekiz'in lobi gücü ile dünyada ÅŸu an yaklaşık 200 milyondan fazla kiÅŸi Portekizce konuÅŸuyor. Dünyaya kendini ne kadar tanıtırsan o kadar varsın, o kadar sevilirsin. BaÅŸkası yanlış tanıtır" dedi.
Avrupa ülkelerinin gittiÄŸi yere hiçbir ÅŸey vermediÄŸini, sömürdüÄŸünü anlatan Orhan, ÅŸunları kaydetti:"Ülkelerin madenini, elmasını, altınını, yakutunu alıp sömürmüÅŸ, bununla da kalmamış dinini, dilini, kültürünü yok etmiÅŸler. Bugün Afrika'daki birçok ülkede, Fransız, Portekiz, Ä°ngiltere, Hollanda gibi sömürgeci ülkelerin dilleri yaygın ÅŸekilde konuÅŸuluyor. Osmanlı ecdadımız ise gittiÄŸi yerlere hanlar, hamamlar, insanların faydalanmaları için bir sürü yatırım yapmış."

Nijerya'nın güneyinde beyazlardan nefret edildiÄŸini aktaran Saim Orhan, "Öyle ki gece beyazların aracını durdurup öldürüyorlar, sonra araçlarını çalıyorlar. Ülkenin kuzeyinde ise beyazları çok seviyorlar. Güney Nijerya'da Avrupa devletleri büyük sömürü yapmış, halka çok acı çektirmiÅŸ. Halk da bugün onun intikamını almaya çalışıyor. Kuzey Nijerya ise belli bir dönem Osmanlı ile tanışmış. Osmanlı'nın adaleti, hoÅŸgörüsü sebebiyle beyazlara hayran kalmışlar" diye konuÅŸtu.

Orhan, günümüz dünyasında Türkiye'nin ve Türkçenin az bilinmesi, buna karşın batı kültürü ve dilinin yaygın olmasının batılı ülkelerin yüzyıllar önce bu ülkelere gidip o ülkelere kendi kültürleri ve kendi dillerini kabul ettirmelerine baÄŸlayarak, "Bize ait güzellikleri anlatmak için geç kalmış gibi görünsekte bundan sonra ülkemizin tanıtımına, TUSKON ile dünyaya ticari anlamda da kendimizi anlatma ticaret hacmimizi geliÅŸtirme özellikle HÜRSÄ°AD gibi baÅŸarılı derneklerimizin gayretleriyle üyelerini ve iÅŸadamlarını dünya pazarlarına açma gayretleri takdire ÅŸayandır" dedi.

Orhan, yurt dışındaki Türk okullarında görev yapan öÄŸretmenlerimizin fedakârlıklarına da deÄŸindi.
Program sonunda gecenin anısına Saim Orhan'a HÜRSÄ°AD BaÅŸkanı Mehmet TaÅŸdemir teÅŸekkür plaketi takdim etti. Daha sonra HÜRSÄ°AD ailesine yeni katılan üyelere üyelik belgeleri verildi, rozetleri takıldı.2010-02-26 17:51:36facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 0 Bütün yorumlar...

TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Dünyaya en çok muz satan ülke (YENİ BÖLÜM YouTube kanalımızda)
Saim Orhan "Aykırı Soruları" Yanıtladı
Mesut Yar'dan Ayna'ya Övgü Dolu Sözler
Gezi-Belgesel Dalında Onbinlerce Öğrencinin de Tercihi Ayna
2012-2013 Yılının En Beğenilen Sunucuları
Ä°rlanda'da EÄŸitim
Bosna'ya Gitmenin Tam Zamanı
Zamanın Evliya Çelebi'si
Vardar Nehri'nin İkiye Böldüğü Başkent: Üsküp
Biraz 'Bari' Gelirsen Harran'ı Göreceksin
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009