Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 25-01-2022
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA (yeni) Cumartesi 23:00
 
   
HÜRSİAD Üyeleri Ayna İle Dünya Turu Yaptı
21. yüzyılın Evliya Çelebisi, Ayna programının yapımcısı Saim Orhan, HÜRSİAD üyelerine dünya turu yaptırdı. Orhan, Ö.Cahit Nakıpoğlu İlköğretim Okulu konferans salonunda yoğun ilgi gören programda dinleyicilere tarihin altın sayfalarında yolculuk yaptırdı.

 Orhan, dünyadaki farklı kültürlerin nasıl şekillendiğini ve dilin toplum yaşamındaki öneminden bahsederek, "Krallara taç giydiren bir milletin evlatları olarak tekrar dünyada söz sahibi bir millet olmamız için çok çalışmalıyız. 10 milyon nüfuslu Portekiz'in lobi gücü ile dünyada şu an yaklaşık 200 milyondan fazla kişi Portekizce konuşuyor. Dünyaya kendini ne kadar tanıtırsan o kadar varsın, o kadar sevilirsin. Başkası yanlış tanıtır" dedi.
Avrupa ülkelerinin gittiği yere hiçbir şey vermediğini, sömürdüğünü anlatan Orhan, şunları kaydetti:"Ülkelerin madenini, elmasını, altınını, yakutunu alıp sömürmüş, bununla da kalmamış dinini, dilini, kültürünü yok etmişler. Bugün Afrika'daki birçok ülkede, Fransız, Portekiz, İngiltere, Hollanda gibi sömürgeci ülkelerin dilleri yaygın şekilde konuşuluyor. Osmanlı ecdadımız ise gittiği yerlere hanlar, hamamlar, insanların faydalanmaları için bir sürü yatırım yapmış."

Nijerya'nın güneyinde beyazlardan nefret edildiğini aktaran Saim Orhan, "Öyle ki gece beyazların aracını durdurup öldürüyorlar, sonra araçlarını çalıyorlar. Ülkenin kuzeyinde ise beyazları çok seviyorlar. Güney Nijerya'da Avrupa devletleri büyük sömürü yapmış, halka çok acı çektirmiş. Halk da bugün onun intikamını almaya çalışıyor. Kuzey Nijerya ise belli bir dönem Osmanlı ile tanışmış. Osmanlı'nın adaleti, hoşgörüsü sebebiyle beyazlara hayran kalmışlar" diye konuştu.

Orhan, günümüz dünyasında Türkiye'nin ve Türkçenin az bilinmesi, buna karşın batı kültürü ve dilinin yaygın olmasının batılı ülkelerin yüzyıllar önce bu ülkelere gidip o ülkelere kendi kültürleri ve kendi dillerini kabul ettirmelerine bağlayarak, "Bize ait güzellikleri anlatmak için geç kalmış gibi görünsekte bundan sonra ülkemizin tanıtımına, TUSKON ile dünyaya ticari anlamda da kendimizi anlatma ticaret hacmimizi geliştirme özellikle HÜRSİAD gibi başarılı derneklerimizin gayretleriyle üyelerini ve işadamlarını dünya pazarlarına açma gayretleri takdire şayandır" dedi.

Orhan, yurt dışındaki Türk okullarında görev yapan öğretmenlerimizin fedakârlıklarına da değindi.
Program sonunda gecenin anısına Saim Orhan'a HÜRSİAD Başkanı Mehmet Taşdemir teşekkür plaketi takdim etti. Daha sonra HÜRSİAD ailesine yeni katılan üyelere üyelik belgeleri verildi, rozetleri takıldı.2010-02-26 17:51:36facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 0 Bütün yorumlar...

TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Kanada'ya Göçmen Olarak Nasıl Gidilir?
Barış Köprüleri: Türk Okulları
Ayna Yeni Yayın Dönemine Yepyeni Sürprizlerle Başlıyor
Ayna Kameramanının Çilesi...
İngiltere'de Dil Ve Üniversite Eğitimi
Saim Orhan Finikelilere DünyaTuru Yaptırdı
Saim Orhan Sevgi Okullarını Göz Yaşları İçerisinde Anlattı...
Saim Orhan
Saim Orhan "Aykırı Soruları" Yanıtladı
Mesut Yar'dan Ayna'ya Övgü Dolu Sözler
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009