Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 18-05-2024
Türk vatandaşlarına vize UYGULAMIYOR! (YENİ BÖLÜM)
 
   
Oflular, Saim Orhan ve Gürcü Öğrencilerle Tarihi Bir Akşam Yaşadı
Of Gülder'in Gecesinde Davetliler Saim Orhan'la Dünyayı Gezerken, Yabancı Öğrencilerin Söylediği Türkçe Şiir ve Şarkılarla Renkli Bir Akşam Yaşadı.

Of Gülder'in gecesinde davetliler Saim Orhan'la dünyayı gezerken, yabancı öÄŸrencilerin söylediÄŸi Türkçe ÅŸiir ve ÅŸarkılarla renkli bir akÅŸam yaÅŸadı.

Of Gül EÄŸitim YardımlaÅŸma ve Dayanışma DerneÄŸi (OFGÜLDER)' nin Günbatımı Sahil tesislerinde düzenlediÄŸi programda davetlileri oturdukları yerde dünyayı gezdiren Saim Orhan, yurt dışında açılan Türk okullarında öÄŸretilen güzel Türkçenin, gelecekte dünyanın en çok konuÅŸulan dilleri arasında yerini alacağını vurguladı.

Samanyolu Televizyonu'nda yayınlanan Ayna programının yapımcısı ve sunucusu Saim Orhan, dünyanın her yerinde açılan Türk okullarının tarih yazdığını söyledi. Orhan, "Daha düne kadar bu fedakâr Anadolu insanının baÅŸlatmış olduÄŸu eÄŸitim seferberliÄŸi için 'Bu insanlar bu iÅŸleri baÅŸaramaz' diyenlerin yanıldıklarını gördük. Hâlbuki geçmiÅŸ yıllarda ecdadımız çok güzel iÅŸler baÅŸarmış, biz niye baÅŸarmayalım. Gidin Balkanlara, Bosna Hersek'e, çarşılarının ismi bile halen Türkçe. Bu ülkelere gittiÄŸimizde halen dilimizin o güzel inceliklerini görüyoruz. Ecdat gittiÄŸi her yerde çok güzel izler bırakmış. Yıllar sonra bile gittiÄŸimiz ülkelerde Türk insanının güzelliklerini anlata anlata bitiremiyorlar. Bosna'ya gittiÄŸinizde Avrupa'nın göbeÄŸinde yaÅŸayan bir Osmanlıyı görüyoruz. Camileri, hanları ve kervansaraylarına kadar her yer sanki Anadolu'nun bir parçası. Sadece Saraybosna'nın bir mahallesinde 54 tane cami var." diye konuÅŸtu.

Bu kurumların desteklenmesi gerektiÄŸini vurgulayan Orhan, "Osmanlı'nın bulunduÄŸu yerlerde ecdat biliniyor. Ama Afrika kıtasında bulunan, Senegal, Kongo'da ve uzak doÄŸuda bilinmiyor. BirleÅŸmiÅŸ Milletler (BM)topluluÄŸuna kayıtlı 191 devlet var. Bütün buralarda sen kendi adını ne kadar duyurursan, Türkiye lehine ve adına parmaklar o kadar çok kalkar. Sen Adını duyurmazsan Türkiye, Avrupa Parlamentosu'nda da, BirleÅŸmiÅŸ Milletler'de de, D 8 ve D 20'de de yalnız kalır. Ama sen kendi kültürünle okullarınla, eÄŸitim merkezlerinle tüm bu coÄŸrafyada sana has güzellikleri yayarsan seni seven yeni nesiller yetiÅŸir. Ve bu seni seven nesiller gelecekte senin adına hareket eder. Neden, baÅŸta dilini bilir, iÅŸ yapacaksa seninle yapar, siyaset yapacaksa seninle yapar, ziyaret edecekse senin ülkeni ziyaret eder." ÅŸeklinde sözlerini sürdürdü.

Orhan'ın sunumunun ardından komÅŸu ülke Gürcistan'ın Kutaisi kentinden gelen Niko Nikoladze Türk Koleji öÄŸrencilerinin Türkçe ÅŸarkı ve ÅŸiirleri geceye renk kattı. Kolej öÄŸrencilerinden Marie Gaceciladze okuduÄŸu sevgi, barış ve kardeÅŸlik ÅŸiirleriyle davetlilere duygu yüklü anlar yaÅŸattı. Daha sonra sahne alan öÄŸrencilerden Vano Dualishuili de seslendirdiÄŸi birbirinden güzel parçalarla geceye hareket getirdi.

Programa Dernekpazarı Kaymakamı Turgay Gülenç, Trabzon Milli EÄŸitim Müdür Vekili Süleyman Çakar, Of Belediye BaÅŸkanı Oktay Saral, Sürmene Belediye BaÅŸkanı Fikri Usta, Araklı Belediye BaÅŸkanı Recep Çebi, Of Milli EÄŸitim Müdürü Ä°smail Yıldız, Of Müftüsü Mehmet Genç, Of Nüfus Müdürü Sabri Albayrak, belde belediye baÅŸkanları ve çok sayıda vatandaÅŸ katıldı.2010-01-29 18:58:40facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 2 Bütün yorumlar...
fatma 2010-10-16 19:39:10 - 
bence ayna proramı insanlığın dinlerinin dillerinin renklerin nekadar farklı olsada aynı değerlerin hep birlikte paylaşıldığını gösterir

fatma 2010-10-16 19:37:54 - 
bence ayna proramı insanlığın dinlerinin dillerinin renklerin nekadar farklı olsada aynı değerlerin hep birlikte paylaşıldığını gösterir


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Dünyaya en çok muz satan ülke (YENİ BÖLÜM YouTube kanalımızda)
Saim Orhan "Aykırı Soruları" Yanıtladı
Mesut Yar'dan Ayna'ya Övgü Dolu Sözler
Gezi-Belgesel Dalında Onbinlerce Öğrencinin de Tercihi Ayna
2012-2013 Yılının En Beğenilen Sunucuları
Ä°rlanda'da EÄŸitim
Bosna'ya Gitmenin Tam Zamanı
Zamanın Evliya Çelebi'si
Vardar Nehri'nin İkiye Böldüğü Başkent: Üsküp
Biraz 'Bari' Gelirsen Harran'ı Göreceksin
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009