Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 25-01-2022
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA (yeni) Cumartesi 23:00
 
   
Oflular, Saim Orhan ve Gürcü Öğrencilerle Tarihi Bir Akşam Yaşadı
Of Gülder'in Gecesinde Davetliler Saim Orhan'la Dünyayı Gezerken, Yabancı Öğrencilerin Söylediği Türkçe Şiir ve Şarkılarla Renkli Bir Akşam Yaşadı.

Of Gülder'in gecesinde davetliler Saim Orhan'la dünyayı gezerken, yabancı öğrencilerin söylediği Türkçe şiir ve şarkılarla renkli bir akşam yaşadı.

Of Gül Eğitim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (OFGÜLDER)' nin Günbatımı Sahil tesislerinde düzenlediği programda davetlileri oturdukları yerde dünyayı gezdiren Saim Orhan, yurt dışında açılan Türk okullarında öğretilen güzel Türkçenin, gelecekte dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında yerini alacağını vurguladı.

Samanyolu Televizyonu'nda yayınlanan Ayna programının yapımcısı ve sunucusu Saim Orhan, dünyanın her yerinde açılan Türk okullarının tarih yazdığını söyledi. Orhan, "Daha düne kadar bu fedakâr Anadolu insanının başlatmış olduğu eğitim seferberliği için 'Bu insanlar bu işleri başaramaz' diyenlerin yanıldıklarını gördük. Hâlbuki geçmiş yıllarda ecdadımız çok güzel işler başarmış, biz niye başarmayalım. Gidin Balkanlara, Bosna Hersek'e, çarşılarının ismi bile halen Türkçe. Bu ülkelere gittiğimizde halen dilimizin o güzel inceliklerini görüyoruz. Ecdat gittiği her yerde çok güzel izler bırakmış. Yıllar sonra bile gittiğimiz ülkelerde Türk insanının güzelliklerini anlata anlata bitiremiyorlar. Bosna'ya gittiğinizde Avrupa'nın göbeğinde yaşayan bir Osmanlıyı görüyoruz. Camileri, hanları ve kervansaraylarına kadar her yer sanki Anadolu'nun bir parçası. Sadece Saraybosna'nın bir mahallesinde 54 tane cami var." diye konuştu.

Bu kurumların desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Orhan, "Osmanlı'nın bulunduğu yerlerde ecdat biliniyor. Ama Afrika kıtasında bulunan, Senegal, Kongo'da ve uzak doğuda bilinmiyor. Birleşmiş Milletler (BM)topluluğuna kayıtlı 191 devlet var. Bütün buralarda sen kendi adını ne kadar duyurursan, Türkiye lehine ve adına parmaklar o kadar çok kalkar. Sen Adını duyurmazsan Türkiye, Avrupa Parlamentosu'nda da, Birleşmiş Milletler'de de, D 8 ve D 20'de de yalnız kalır. Ama sen kendi kültürünle okullarınla, eğitim merkezlerinle tüm bu coğrafyada sana has güzellikleri yayarsan seni seven yeni nesiller yetişir. Ve bu seni seven nesiller gelecekte senin adına hareket eder. Neden, başta dilini bilir, iş yapacaksa seninle yapar, siyaset yapacaksa seninle yapar, ziyaret edecekse senin ülkeni ziyaret eder." şeklinde sözlerini sürdürdü.

Orhan'ın sunumunun ardından komşu ülke Gürcistan'ın Kutaisi kentinden gelen Niko Nikoladze Türk Koleji öğrencilerinin Türkçe şarkı ve şiirleri geceye renk kattı. Kolej öğrencilerinden Marie Gaceciladze okuduğu sevgi, barış ve kardeşlik şiirleriyle davetlilere duygu yüklü anlar yaşattı. Daha sonra sahne alan öğrencilerden Vano Dualishuili de seslendirdiği birbirinden güzel parçalarla geceye hareket getirdi.

Programa Dernekpazarı Kaymakamı Turgay Gülenç, Trabzon Milli Eğitim Müdür Vekili Süleyman Çakar, Of Belediye Başkanı Oktay Saral, Sürmene Belediye Başkanı Fikri Usta, Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, Of Milli Eğitim Müdürü İsmail Yıldız, Of Müftüsü Mehmet Genç, Of Nüfus Müdürü Sabri Albayrak, belde belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.2010-01-29 18:58:40facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 2 Bütün yorumlar...
fatma 2010-10-16 19:39:10 - 
bence ayna proramı insanlığın dinlerinin dillerinin renklerin nekadar farklı olsada aynı değerlerin hep birlikte paylaşıldığını gösterir

fatma 2010-10-16 19:37:54 - 
bence ayna proramı insanlığın dinlerinin dillerinin renklerin nekadar farklı olsada aynı değerlerin hep birlikte paylaşıldığını gösterir


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Kanada'ya Göçmen Olarak Nasıl Gidilir?
Barış Köprüleri: Türk Okulları
Ayna Yeni Yayın Dönemine Yepyeni Sürprizlerle Başlıyor
Ayna Kameramanının Çilesi...
İngiltere'de Dil Ve Üniversite Eğitimi
Saim Orhan Finikelilere DünyaTuru Yaptırdı
Saim Orhan Sevgi Okullarını Göz Yaşları İçerisinde Anlattı...
Saim Orhan
Saim Orhan "Aykırı Soruları" Yanıtladı
Mesut Yar'dan Ayna'ya Övgü Dolu Sözler
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009