Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 18-05-2024
Türk vatandaşlarına vize UYGULAMIYOR! (YENİ BÖLÜM)
 
   
Türk Okulları Tarih Yazıyor
Samanyolu Televizyonu'nda yayınlanan Ayna programının yapımcısı ve sunucusu Saim Orhan, dünyanın her yerinde açılan Türk okullarının tarih yazdığını söyledi.

Kimse Yok mu DerneÄŸi Adana Åžubesinin Ceyhan Devlet Bahçeli Tesisleri'nde düzenlediÄŸi kurban teÅŸekkür programında konuÅŸan Orhan, yurt dışında açılan Türk okullarında öÄŸretilen güzel Türkçenin, gelecekte dünyanın en çok konuÅŸulan dilleri arasında yerini alacağını vurguladı Orhan, "Daha düne kadar bu fedakâr Anadolu insanının baÅŸlatmış olduÄŸu eÄŸitim seferberliÄŸi için 'Bu insanlar bu iÅŸleri baÅŸaramaz' diyenlerin yanıldıklarını gördük. Hâlbuki geçmiÅŸ yıllarda ecdadımız çok güzel iÅŸler baÅŸarmış, biz niye baÅŸarmayalım. Gidin balkanlara, Bosna Hersek'e, çarşılarının ismi bile halen Türkçe. Bu ülkelere gittiÄŸimizde halen dilimizin o güzel inceliklerini görüyoruz. Ecdat gittiÄŸi her yerde çok güzel izler bırakmış. Yıllar sonra bile gittiÄŸimiz ülkelerde Türk insanının güzelliklerini anlata anlata bitiremiyorlar. Bosna'ya gittiÄŸinizde Avrupa'nın göbeÄŸinde yaÅŸayan bir Osmanlıyı görüyoruz. Camileri, hanları ve kervansaraylarına kadar her yer sanki Anadolu'nun bir parçası. Sadece Saraybosna'nın bir mahallesinde 54 tane cami var." diye konuÅŸtu.

Bu kurumların desteklenmesi gerektiÄŸini vurgulayan Orhan, "Osmanlının bulunduÄŸu yerlerde ecdat biliniyor. Ama Afrika kıtasında bulunan, Senegal, Kongo'da ve uzak doÄŸuda bilinmiyor. BirleÅŸmiÅŸ Milletler (BM)topluluÄŸuna kayıtlı 191 devlet var. Bütün buralarda sen kendi adını ne kadar duyurursan, Türkiye lehine ve adına parmaklar o kadar çok kalkar. Sen Adını duyurmazsan Türkiye, Avrupa Parlamentosunda da, BirleÅŸmiÅŸ Milletlerde de, D 8 ve D 20'de de yalnız kalır. Ama sen kendi kültürünle okullarınla, eÄŸitim merkezlerinle tüm bu coÄŸrafyada sana has güzellikleri yayarsan seni seven yeni nesiller yetiÅŸir. Ve bu seni seven nesiller gelecekte senin adına hareket eder. Neden, baÅŸta dilini bilir, iÅŸ yapacaksa seninle yapar, siyaset yapacaksa seninle yapar, ziyaret edecekse senin ülkeni ziyaret eder." ÅŸeklinde konuÅŸtu.

Kimse Yok mu DerneÄŸi Adana Åžube BaÅŸkanı Kemal Elibol ise derneÄŸin gönüllülük esasına dayalı hizmet ettiÄŸini belirterek, "Türkiye'de 30 ÅŸubemiz var. DerneÄŸimiz sadece Türkiye'de deÄŸil, aynı zamanda dünyanın deÄŸiÅŸik ülkelerde de yardım faaliyetini sürdürüyor. Bu yaÅŸamış olduÄŸumuz Kurban Bayramı'nda sizlerden topladığımız kurbanları, Afrika'da aylarca et görmeyen insanlara dağıtımı yapıldı. Hatta et almak için 28 saat bekleyenler bile vardı." ÅŸeklinde konuÅŸtu.

Program sonunda Ceyhan GiriÅŸimci Ä°ÅŸadamları DerneÄŸi BaÅŸkanı Ahmet Turan Titirinli, Samanyolu Televizyonu'nda yayınlanan Ayna programının yapımcısı ve sunucusu Saim Orhan'a programa katılımından dolayı bir buket çiçek verdi.2010-01-02 18:00:06facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 5 Bütün yorumlar...
2010-07-25 11:22:49 - 
sızı cok begenıyor ve ızlıyoruz basarılarınınzın devamını dılerız

mevlut bulut 2010-05-02 00:29:15 - 
yillardir hayranlikla izliyorum sizi FEDAKARLIK DEDIKLERI BU OLSA GEREK ALLAH ABILERDEN RAZI OLSUN.

MEHMET KAPAN 2010-04-24 15:52:09 - 
eşi olmayan bu programı yaptığınız için çok teşekkür. her bölümünü hiç kaçırmadan izliyorum inanın program bitecek diye korkuyorum çünkü çok sevdiğim bir program devamını dilerim


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Dünyaya en çok muz satan ülke (YENİ BÖLÜM YouTube kanalımızda)
Saim Orhan "Aykırı Soruları" Yanıtladı
Mesut Yar'dan Ayna'ya Övgü Dolu Sözler
Gezi-Belgesel Dalında Onbinlerce Öğrencinin de Tercihi Ayna
2012-2013 Yılının En Beğenilen Sunucuları
Ä°rlanda'da EÄŸitim
Bosna'ya Gitmenin Tam Zamanı
Zamanın Evliya Çelebi'si
Vardar Nehri'nin İkiye Böldüğü Başkent: Üsküp
Biraz 'Bari' Gelirsen Harran'ı Göreceksin
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009