Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 25-01-2022
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA (yeni) Cumartesi 23:00
 
   
Türk Okulları Tarih Yazıyor
Samanyolu Televizyonu'nda yayınlanan Ayna programının yapımcısı ve sunucusu Saim Orhan, dünyanın her yerinde açılan Türk okullarının tarih yazdığını söyledi.

Kimse Yok mu Derneği Adana Şubesinin Ceyhan Devlet Bahçeli Tesisleri'nde düzenlediği kurban teşekkür programında konuşan Orhan, yurt dışında açılan Türk okullarında öğretilen güzel Türkçenin, gelecekte dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında yerini alacağını vurguladı Orhan, "Daha düne kadar bu fedakâr Anadolu insanının başlatmış olduğu eğitim seferberliği için 'Bu insanlar bu işleri başaramaz' diyenlerin yanıldıklarını gördük. Hâlbuki geçmiş yıllarda ecdadımız çok güzel işler başarmış, biz niye başarmayalım. Gidin balkanlara, Bosna Hersek'e, çarşılarının ismi bile halen Türkçe. Bu ülkelere gittiğimizde halen dilimizin o güzel inceliklerini görüyoruz. Ecdat gittiği her yerde çok güzel izler bırakmış. Yıllar sonra bile gittiğimiz ülkelerde Türk insanının güzelliklerini anlata anlata bitiremiyorlar. Bosna'ya gittiğinizde Avrupa'nın göbeğinde yaşayan bir Osmanlıyı görüyoruz. Camileri, hanları ve kervansaraylarına kadar her yer sanki Anadolu'nun bir parçası. Sadece Saraybosna'nın bir mahallesinde 54 tane cami var." diye konuştu.

Bu kurumların desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Orhan, "Osmanlının bulunduğu yerlerde ecdat biliniyor. Ama Afrika kıtasında bulunan, Senegal, Kongo'da ve uzak doğuda bilinmiyor. Birleşmiş Milletler (BM)topluluğuna kayıtlı 191 devlet var. Bütün buralarda sen kendi adını ne kadar duyurursan, Türkiye lehine ve adına parmaklar o kadar çok kalkar. Sen Adını duyurmazsan Türkiye, Avrupa Parlamentosunda da, Birleşmiş Milletlerde de, D 8 ve D 20'de de yalnız kalır. Ama sen kendi kültürünle okullarınla, eğitim merkezlerinle tüm bu coğrafyada sana has güzellikleri yayarsan seni seven yeni nesiller yetişir. Ve bu seni seven nesiller gelecekte senin adına hareket eder. Neden, başta dilini bilir, iş yapacaksa seninle yapar, siyaset yapacaksa seninle yapar, ziyaret edecekse senin ülkeni ziyaret eder." şeklinde konuştu.

Kimse Yok mu Derneği Adana Şube Başkanı Kemal Elibol ise derneğin gönüllülük esasına dayalı hizmet ettiğini belirterek, "Türkiye'de 30 şubemiz var. Derneğimiz sadece Türkiye'de değil, aynı zamanda dünyanın değişik ülkelerde de yardım faaliyetini sürdürüyor. Bu yaşamış olduğumuz Kurban Bayramı'nda sizlerden topladığımız kurbanları, Afrika'da aylarca et görmeyen insanlara dağıtımı yapıldı. Hatta et almak için 28 saat bekleyenler bile vardı." şeklinde konuştu.

Program sonunda Ceyhan Girişimci İşadamları Derneği Başkanı Ahmet Turan Titirinli, Samanyolu Televizyonu'nda yayınlanan Ayna programının yapımcısı ve sunucusu Saim Orhan'a programa katılımından dolayı bir buket çiçek verdi.2010-01-02 18:00:06facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 5 Bütün yorumlar...
2010-07-25 11:22:49 - 
sızı cok begenıyor ve ızlıyoruz basarılarınınzın devamını dılerız

mevlut bulut 2010-05-02 00:29:15 - 
yillardir hayranlikla izliyorum sizi FEDAKARLIK DEDIKLERI BU OLSA GEREK ALLAH ABILERDEN RAZI OLSUN.

MEHMET KAPAN 2010-04-24 15:52:09 - 
eşi olmayan bu programı yaptığınız için çok teşekkür. her bölümünü hiç kaçırmadan izliyorum inanın program bitecek diye korkuyorum çünkü çok sevdiğim bir program devamını dilerim


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Kanada'ya Göçmen Olarak Nasıl Gidilir?
Barış Köprüleri: Türk Okulları
Ayna Yeni Yayın Dönemine Yepyeni Sürprizlerle Başlıyor
Ayna Kameramanının Çilesi...
İngiltere'de Dil Ve Üniversite Eğitimi
Saim Orhan Finikelilere DünyaTuru Yaptırdı
Saim Orhan Sevgi Okullarını Göz Yaşları İçerisinde Anlattı...
Saim Orhan
Saim Orhan "Aykırı Soruları" Yanıtladı
Mesut Yar'dan Ayna'ya Övgü Dolu Sözler
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009