Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA HAİTİ'DE Cumartesi 23:00
 
   
AYNA BU HAFTA HAİTİ'DE
Cumartesi 23:00

Batı yarım kürenin en yoksul ülkesi Haiti'yi geziyoruz sizler için. Bu hafta farklı ilginçlikleriyle ekrana getireceğimiz özel bir dosya hazırladık sizler için. Bu sıra dışı ülkeyi bizimle keşfetmeye hazır mısınız?

Bu şehirde nefes almak bile zor…
Marasa kavşağı şehrin en kalabalık kavşaklarından. Dolmuşlardan dolayı burada trafik tıkanmış durumda.  Havanın sıcaklığına bir de toz duman eklenince nefes almakta oldukça zorlanıyoruz. Araçlardan çıkan egzoz dumanı da havaya karışınca bu şehirde yaşamak daha da zorlaşıyor.

Evlerde sular akmayınca su ihtiyaçlarını tulumbalardan su taşıyarak gideriyorlar.
Başkent Port au Prince’de bulunduğumuz mahallede şehir şebeke suyu yok. Genci yaşlısı tulumbalardan doldurdukları  suları evlerine taşıyorlar. Çocuklar da tıpkı diğerleri gibi su taşıyorlar evlerine. Onlar için aslında çok ağır bu yük. Hayatın yükünü çekmeye küçük yaştan itibaren başlamış onlar.

Haiti’de doğan her 8 çocuktan 1 tanesi ölüyor…
Bu ülkede çocuk ölümleri çok ciddi boyutta.  Doğan her 8 çocuktan 1 tanesi  5 yaşına gelmeden  bu dünyaya veda ediyor. Hakikaten sağlık koşulları perişan burada.

Seyyar eczaneler iş başında.
Bir kovanın içerisine doldurduğu ilaçları sokak sokak dolaşarak satıyor Haitili. Bu tür seyyar eczanelere çok sık rastlıyoruz Haiti’de. Bu eczanelerin özelliği ilacı hastanın ayağına kadar getirmeleri. Bir seyyar eczanede baktığımız ilaçların hiç birisinde son kullanma tarihi göremedik. Tabi bunların üzerinde son kullanma tarihi olmadığı gibi zaten son kullanma tarihine bakan da yok. Seyyar eczaneler Haiti gerçeğini yansıtan öğelerden bir tanesi. Ancak parası olanlar hastaneye gidebiliyor bu ülkede. Diğerleri ilaçları bu seyyar eczanelerden temin ediyorlar. İlaçların çoğunun Hindistan ve Çin’den geldiğini öğreniyoruz.

2. el ayakkabılar müşterilerini bekliyor.
Ülkede 2. el kıyafetler satıldığı gibi 2. el ayakkabılar da satılıyor. Boyanmış, tamir edilmiş ayakkabılar tekrar satışa sunuluyor. Çevre çok tozlu olduğundan ayakkabı satıcısı sürekli onları silmekle ve parlatmakla meşgul. 2. el ayakkabılar arasında çok yıpranmışları da var, az giyilmiş yeni görünümünde olanları da.

Bu ülkenin dolmuşları da taptaplar.
İrili ufaklı bir sürü farklı modelde taptaplar var trafikte. Kamyon, minibüs, otobüs, pikap gibi farklı türde ve çok farklı renklere boyanmış bu taptaplar Haiti yollarını daha da renkli hale getiriyor. Şehir içi yolcu taşımacılığının çok önemli bir kısmı bu taptaplarla gerçekleşiyor. Pikap türü taptapların kasa kısmı bir yolcu daha fazla alsın diye uzatılmış. Sıcak ülkede klimasız bu dolmuşlarda seyahat oldukça zor oluyor doğrusu.

Haiti’de öğrencilerin ayakkabıları boyalı değilse okula alınmıyorlar.
Sabahleyin okul kenarında ayakkabılarını boyatan bir sürü öğrenci görüyoruz. Zil çalıp ders saatinin başlaması anına kadar hiç müşterisiz kalmıyor ayakkabı boyacıları. Hatta bırakın müşterisiz kalmalarını öğrenciler sıraya giriyorlar. Herkesin hedefinde bir an önce ayakkabıları boyatıp sınıflara girmek var. Aslında Haiti şartlarında boyatılan bir ayakkabı, toz ve toprağın içerisinde sadece bir-iki saat boyalı ve parlak kalabiliyor. Kısa zaman sonra hiç boyanmamış gibi oluyor. Çünkü kaldırım ve yollar çok bozuk ülkede.

Haiti bölümümüzün fragmanını izlemek için tıklayınız: http://www.youtube.com/watch?v=OBWzd9wxxp4&feature=youtu.be2014-01-01 16:29:59facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 1 Bütün yorumlar...
göksel korkmaz 2014-01-01 20:59:12 - 
seni cokseviyoruz hercumartesiekranbaşındayız cok harikayerleregidiyorsun insanlarıbilgilendiriyorsun işallah böyledevamedersin


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009