Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA HAİTİ'DE Cumartesi 23:00
 
   
AYNA BU HAFTA HAİTİ'DE
Cumartesi 23:00

Heyecanla izleyeceğiniz yeni bir dosya hazırladık sizler için. Çok çarpıcı ve ilginç kareler Ayna farkıyla ekranlarda olacak. Ayna bu hafta Karayipler ülkesi Haiti’de.

Karayipler’de kendimizi Afrika’da gibi hissediyoruz

Haiti nüfusunun %95’ini siyahlar oluşturuyor. Ülke nüfusunun çoğunluğunu oluşturan bu siyahlar Avrupalılar tarafından Afrika’dan bu ülkeye kahve çiftliklerinde ve şekerkamışı tarlalarında çalıştırılmak üzere getirilen kölelerin torunları. Haiti nüfusunun ancak yüzde 5’ini melezler oluşturuyor. Ülkede nüfusun çoğunluğu siyahlardan oluşunca kendimizi adeta herhangi bir Afrika ülkesinde zannediyoruz.

Batı yarımkürenin en yoksul ülkesi

Halkın %80’i yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Baraka türü evlerde yaşam mücadelesi veriyorlar. Ülkede hem şehirlerarası hem de şehir içi yollar çok bozuk. Hatta yol yok demek daha doğru olur. Düzgün asfalt yol şehir içinde bile çok az. Klimasız araçlarla ülkede seyahat etmek tam bir işkence. Sıcak, toz bulutu, trafik, araçlardan çıkan kara zehirli duman iyice çekilmez hale getiriyor cadde ve sokakları. Her taraf toz toprak. Bazen göz gözü bile görmüyor ülkede.

Haiti’nin ordusu yok

Siyasi iktidarsızlıklar, kötü yönetim ve yolsuzluklar ülkeyi perişan hale getirmiş. Ordusu dağıtılmış durumda. Birleşmiş Milletler 8500 askeri ve 3600 polisiyle düzeni sağlamaya çalışıyor ülkede. Ne kadar sağlayabilirse…

Naylon poşette su satışı revaçta

Başkentte çok sayıda su satıcısına rastlıyoruz. Ülke sıcak olunca çok su tüketiliyor. Ancak pet şişe suları almaya gücü yetmeyenler sokakta satılan naylon poşetlerdeki suyu satın alıyorlar. Naylon poşetlerdeki sular oldukça sağlıksız olmasına rağmen poşet suların satışı devam ediyor ülkede…

Seyyar dövizciler iş başında

Başkentte yol kenarında seyyar dövizcileri görüyoruz. İnsanlar daha uyguna dövizlerini bozdurabildikleri için seyyar dövizcileri tercih ediyorlar. Haiti’nin para birimi Gourde. 1 Dolar 40,35 Haiti Gourde yapıyor.

Haiti’nin meşhur içeceği fresco

Başkentte sokakta dolaşırken bir fresco satıcısına rastlıyoruz. Satıcı buzu plastik bardağa doldurup üzerine de farklı renklerdeki meyve aromalarından döküyor. Bardağı karıştırdıktan sonra fresco hazır. Büyüğünden küçüğüne herkes frescoyu severek içiyor. Ancak sokakta açıkta satılan bu fresco ne kadar sağlıklı onu bilemeyiz.

Seyyar telefoncu müşteri arıyor

Elinde telefonla sokakta dolaşan Haitiliyi görünce hemen durduruyoruz. Bu Haitili seyyar telefoncu. Yolda, sokakta, caddede telefon ihtiyacı olanlara acil hizmet sunuyor. Bu telefonla konuşmanın dakikası ise 5 Gourde. İşte böyle enteresan bir hizmet var başkent Part au Prince’de.2012-06-18 09:36:31facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 0 Bütün yorumlar...

TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009