Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA GABON'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA (yeni) Cumartesi 23:00
 
   
AYNA GABON'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
(yeni) Cumartesi 23:00

Farklı coğrafyaları keşfetmeye, farklı kültürleri sizlerle tanıştırmaya devam ediyoruz. Ayna’nın yabancısı olduğumuz Afrika ülkesi Gabon’daki seyahati ilginç dosyalarla devam ediyor.

Ülke’de 40’ın üzerinde farklı etnik grup var.
Her kabilenin kendi dili var ancak ülkenin resmi dili Fransızca. Fransızlar ülkenin yer altı ve yerüstü zenginliklerini acımasızca sömürmekle kalmamışlar aynı zamanda kendi dillerini de ülkenin resmi dili yapmışlar. Dil Fransızca olunca bugün Gabon’un en çok ticaret yaptığı ülke de doğal olarak Fransa oluyor. Çok sayıda Fransız yaşıyor Gabon’da.
 
Ülkede otobüs ve dolmuş sayısı az olunca Pick up’lar insan taşıma aracı olarak kullanılıyor.
Gabon’da toplu taşıma araçları yaygın değil. Ülkede bu konuda ciddi sıkını çekiliyor. Bu yüzden özellikle sabahları çok ilginç manzaralara rastlamak sıradan bu ülkede.  Bazen yoldan geçen ve insanların haline acıyan bir pikap  duruyor ve yolcu almaya başlıyor.  Pick up’ın kasa kısmı anında insanla doluveriyor.  Üzeri bu tür yolcularda dolu çok sayıda araca rastlıyoruz sabah ve akşam saatlerinde.

Balık 28 kilo olunca taşıması da bir hayli zor.
Başkentte bir balık pazarına geliyoruz. Sıra sıra farklı türde balıklar alıcısını bekliyor. Balıkların kilosu yaklaşık olarak 7  Dolar civarında. Satıcı 28 kilo ağılığındaki balığı bize göstermek için kaldırmakta bile zorlanıyor. Taze balıkların yanında kurutulmuş balık tezgahlarını görüyoruz. Bu balıklar tazeyken kesilip tuzlanıyor ve güneşe serilerek kurutma işlemi gerçekleştiriliyor. Kurutulmuş balıkların kilosu ise 9 ila 11 Dolar arasında değişiyor. Çok tercih ediliyor ve seviliyor halk arasında.

Kavrulmuş fıstık içki şişesinde satılıyor.
Sahile geliyoruz şimdide. Sahil özellikle öğleden sonra çok daha kalabalıklaşıyor başkentte. Yerli ve yabancı çok sayıda insan gezmeye dolaşmaya çıkıyor. Seyyar satıcılar da işlerinin başında. Bir bayan seyyar satıcının başında taşıdığı tezgahına bakıyoruz neler var diye. Kavrulmuş fıstığı bir içki şişesinin içine doldurmuş, bu şekilde satıyor müşterilerine. İsteyenler için küçük naylon poşetlerde paketlenmiş olanları da var. 

Yarıdan kesilmiş bidonu ızgara yapmışlar, üzerindeki tavuklar da nar gibi kızarmış.
Ülkenin en büyük pazarı olan Mon Mbet pazarını geziyoruz. Pazar çok kalabalık olduğundan yürümekte bile zorlanıyoruz. Pazarın bir bölümünde Afrika usulü kebapları görüyoruz. Bir tane bidonu yarıdan keserek ızgara yapmışlar kendilerine. Izgaranın üzerinde etler pişmeye devam ediyor.

Gabon pazarlarında Türk malları satılıyor.
Pazarda gezerken Gabonlu esnaf Şila ile karşılaşıyoruz. Kendisi Türk mallarını Gabon’a getirerek satışını yapıyor. Pazarda çok sayıda Türk malı görüyoruz. Hepsinde Türk malı yazsa da çoğu buralara hep başka ülkeler üzerinden gelmişler. Ya Paris ya da Dubai üzerinden buraya ulaşan Türk malları halk tarafından da tutuluyor ve tercih ediliyor. Yerli esnaf ve işadamları ise niçin malınızı kendiniz direkt bize satmıyorsunuz diye sitem ediyorlar.  2012-03-05 09:34:00facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 0 Bütün yorumlar...

TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009