Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA LİBYA'DA Cumartesi 23:00
 
   
AYNA BU HAFTA LİBYA'DA
Cumartesi 23:00

Ayna bu hafta sizleri Kuzey Afrika ülkesi Libya’ya götürüyor.

Libya’da benzin sudan ucuz.
Libya petrolden önce aslında fakir bir ülkeymiş. 1950’li yıllarda petrol bulunuyor ve ülke hızla kalkınmaya giriyor. Bugün Libya’nın ihracat gelirlerinin %95’i petrolden geliyor. Libya petrolü çok kaliteli ve çıkarma maliyeti de düşük. Ülkede benzinin litresi 0.20 Dinar. Yani Türk parası ile 25 kuruş. Zengin petrol yatakları bu ülkeyi Afrika’nın en zengin ülkesi yapmış durumda.

Libya’da insanların alkollü içki içmesi ve uyuşturucu kullanması yasak.
Çok sıkı bir şekilde takip söz konusu. Bu yasağa uymayanlar ister yerli olsun ister yabancı ciddi cezai müeyyidelerle karşı karşıya kalıyorlar. Gece hayatının hiç olmadığı bir ülke Libya. 

Ecdadımız bu topraklarda yaklaşık 400 yıl kalmış.
Başkent Trablus’ta çok sayıda Osmanlı eseri var. Osmanlı Valisinin kaldığı El-Hamra Sarayını geziyoruz başkentte. İspanya Granada’daki El Hamra Sarayından sonra ikinci bir El Hamra’yı geziyoruz dünyada.   Sarayın içi oldukça sade ama saray görkemli. Avluya bakan duvarlarda çinili süslemeler var.

Trablus’un eski şehrinde Suuk-üt Türk, yani Türk çarşısını geziyoruz.
Çarşıda hareketlilik genellikle akşamüzeri başlıyor. Çarşıyı dolaşırken Libya geleneksel elbiseleri satan bir dükkana giriyoruz. Elbise fiyatları 150 Libya Dinarından başlayıp, 4000 Libya Dinarına kadar çıkıyor. Biz de geleneksel Libya giysisini giyiyor ve başlıyoruz çarşıda dolaşmaya.

Sabahın erken saatlerinde Trablus’un balık pazarını geziyoruz.
Burası çok farklı türde balıkları kendisinde barındırıyor. Balık pazarında mercanlar, palamutlar, lüferler, sardalyeler, tekirler, uskumrular ve daha adını bilmediğimiz bir sürü balık çeşidi vardı. Balık pazarının oldukça kalabalık olması dikkatimizden kaçmıyor. Ayrıca Trablus’a gelen turistlerinde uğrak yerlerinden birisi olmuş burası. Özellikle sabah vakitleri turistler Akdeniz’den çıkan çeşit çeşit balıkları pazarda görme şansını yakalıyorlar.

Libya’nın 2. büyük şehri Bingazi’de de ecdadımızın izlerini görüyoruz.
Osmanlı’dan kalma büyük binayı görüntülüyoruz. Zamanında Osmanlı askerinin kullandığı bu binayı bugün Libyalılar müzeye dönüştüreceklermiş. Özgürlük meydanında iki Osmanlı Camisini görüyoruz. Her iki cami de tarihi. Atik Camii 1645 yılında yapılmış. Güzel bir camii burası. Osman Camii ismi verilen diğer bir Osmanlı camisi ise 1800’lü yıllarda yapılmış. İki Osmanlı camisi yan yana bu meydanda.

Libyalılar çölün ortasına yapay bir göl yapmışlar.
Çölde yeraltından suyu çıkaran Libyalılar sulama amaçlı olarak yapay gölü yapmışlar. Adı da Büyük Ömer Muhtar Yapay Gölü. Yapay gölün çevresi 3.5 km lik yolla çevriliyor. Gölde 20 milyon m³ su bulunuyor. Çölü yeşillendirecek dev bir proje bu. 

“İnsan Yapımı Nehir Projesi” Dünyanın önde gelen projelerinden.
“İnsan Yapımı Büyük Nehir Projesi”nde 4 metre çapındaki dev beton borular yüzlerce kilometre döşenmiş. Nehir toprağın üstünden değil de altından akıyor burada. Çölün altından çıkarılan içme suyu  bu dev borularla büyük şehirler olan Trablus ve Bingazi’ye ulaştırıldığı gibi en küçük yerleşim birimlerine dahi ulaştırılmış. Bugün Libya şehirlerinin kullandığı suyun tamamına yakını kuyulardan çıkan bu sular. Rezervuarlarda tutulan bu sular yüzlerce kilometre yol kat ediyor ve yerleşim alanlarına ulaşıyor. Şu ana kadar döşenen boruların toplam uzunluğu 4071 km. Bize kontrol ünitesinde bu dev projeyi anlatıyorlar. Libya gerçekten çok büyük bir iş başarmış ve çölün altındaki bu suyu mükemmel bir şekilde değerlendirmiş. Bunun için de hiçbir harcamadan kaçınmamış.

Leptis Magna dünyanın en güzel roma kentlerinden biri.
Dünyanın en iyi korunmuş antik kentlerinden Leptis Magna. Akdeniz’in kıyısına kurulmuş 2 bin yıllık bir şehir burası. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde. 2 bin yıl önce veba hastalığından dolayı insanlar tamamen ölmüş bu şehirde. 2012-02-13 10:07:59facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 2 Bütün yorumlar...
behcet üzer 2012-02-19 11:37:19 - 
çok guzel poroğram yapıyorsunus devamını bekleriz

cumhur çakar 2012-02-14 10:20:58 - 
benimde böyle bir projem vardı 1o yıl önce kadar ama saim abiyi görünce daha çok duygulandım ve sevindim süper bir program sunuyor.türkiyede örnek tek program kendisine başarılar diler stv ye teşükürlerimizi sunarız.iyi yayınlar.allaha emanet olun.


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009