Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 21-01-2021
AYNA BU HAFTA LİTVANYA'DA (yeni) Cumartesi 23:00
 
   
AYNA BU HAFTA LİTVANYA'DA
(yeni) Cumartesi 23:00

Adım adım dünyayı turlayan Ayna yolculuğuna tüm hızıyla devam ediyor. Baltık ülkelerine doğru uzanıyoruz şimdide. Ayna Baltık Cumhuriyetlerinin en büyük ülkesi Litvanya’da.

Ayna KGB hapishanesinde.
KGB’nin siyasi mahkumları koydukları hücreleri geziyoruz. Küçücük hücrelerde 15-20 kişi kalıyormuş. Duvarlarda öldürülen mahkumların fotoğrafları asılı. Hapishanede bir işkence hücresine geliyoruz. Hücrenin ortasındaki küçük bir demir yükselti ilgimizi çekti. Askerler hücreyi soğuk suyla dolduruyorlarmış. Soğuktan donan mahkum kendisini korumak için demir yükseltiye çıkıyormuş. Ancak dengesini kaybedince tekrar buz gibi suya düşüyormuş. Hücreden alınan mahkum bu sefer sıcak duşun altına sokuluyormuş. Bu işlem mahkum hasta olup ölene kadar devam ediyormuş. Hapishanede gezdiğimiz başka bir odaysa ölüm odası. Serbestsiniz denilen mahkumlar bu odaya getirilip öldürülüyormuş. Tam 1327 kişiye mezar olmuş bu ölüm odası. Hapishane şu anda müze olarak kullanılıyor.

Avrupa’nın güvenli şehirlerinden Vilnius.
Litvanya’nın en büyük şehri Vilnius. Nüfusu 600 bin civarında. Avrupa’nın güvenli şehirlerinden birisi.  Nüfusun geneli eğitimli ve kültürlü.
 
Köprünün üzerine takılmış bir sürü asma kilidi görünce şaşırdık.

Vilnele deresinin üzerindeki köprüye asma kilitler takılmış. Kilitlerin anahtarları da kimse bulmasın diye dereye atılmış.  Litvanyalı evli çiftler evliliklerinin ömür boyu sürmesi için böyle bir uygulama yapıyorlar.

Cumhuriyet içerisinde cumhuriyet olur mu?
Başkent Vilnius’da Ujupis diye bir cumhuriyet var. Ancak sembolik bir cumhuriyet burası. Ujupis Cumhuriyeti’nin kendi cumhurbaşkanı, kendi askeri ve kendi parası var. Tabi askerlerinin sayısı sadece 11. Ujupis Cumhuriyeti’nin 41 maddelik bir anayasası bile var. 9 dilde de bu anayasayı çevirmişler.
Neler var bu anayasada diye baktığımızda işte size birkaç örnek;
-Köpeğin köpek olmaya hakkı vardır.
-Herkesin mutlu olmaya hakkı vardır.
-Herkesin sessiz olmaya hakkı vardır.

Baltık amberi dünyanın en değerli amberlerinden.
Çam ağacının reçinesi olan Amber Kuzeyin altını olarak adlandırılıyor. amber taşı 200 farklı renge sahip. Dünyanın en büyük amber rezervi Baltıklarda. Litvanya’da Amber taşını masaj masasında bile kullanmışlar.

Vilnius Üniversitesi’nde Osmanlıca dersindeyiz.
Vilnius Üniversitesi Türkoloji bölümünde 6 Litvanyalı öğrenci Osmanlıca öğreniyor. Vilnius Üniversitesi ülkenin en köklü ve meşhur üniversitesi. 1579 yılında kurulmuş üniversite eğitim ve öğretimine hızla devam ediyor.2010-10-11 18:42:16facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 5 Bütün yorumlar...
soner bozkurt 2010-10-18 12:53:00 - 
vallaha nedeyim harkulade program allah devamını erdirsin

yasemin oztekin 2010-10-17 05:26:26 - 
Merhabalar, Ben Vilnius un. de arastirmaci olarak gorev yapan bir Turkum ve o kadar mutlu oldum ki bu hafta Litvanya ile ilgili program yapmaniza, burayi Turkiyedeki izleyicilere tanitmis olmaniza...ben de izlemek istedim ancak programa ulasamadim, nasil izleyebilecegimi bana soylerseniz cok sevinirim. Burada sizlerle gorusmek isterdim...Baska bir zaman gorusmek dilegiyle, yayinlarinizda basarilar diliyorum.

Ergün 2010-10-14 16:39:09 - 
Saim abi senden çok şey öğrendim öğrenmeye de devam ediyorum. Bugün sınıf 1. siyim bunu da kesinlikle sana borçluyum çünkü genel kültür anlamında herşeyi senden senin programından öğrendim. Coğrafya derslerim senin sayende 100. Harita bilgim senin programın sayesinde arttı. Neredeyse her ülkenin yerini her şehri biliyorum. Aynayı izlemeye devam edeceğim ve umarım bir gün senle tanışma fırsatı yakalarım. Şuan lise 4. sınıf öğrencisiyim.


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009