Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA VENEZÜELLA'DA (yeni) Cumartesi 22.45
 
   
AYNA BU HAFTA VENEZÜELLA'DA
(yeni) Cumartesi 22.45

Ayna’nın dünya turu devam ediyor. Bu hafta sizleri Güney Amerika’ya götürüyoruz. Ayna Venezüella’da.

İnsanlar bu ülkede ne soba ne de kalorifer kullanıyorlar.
Tropikal bir iklime sahip Venezüella. Havası yaz kış oldukça sıcak. Güzel sahillere sahip ülke. Sahillerinin toplam uzunluğu 2800 km. Yılın 12 ayı turistler burada denize girebiliyor.

Venezüella’nın parası dünyada tek.
Bu ülkenin para birimi Bolivar. En yüksek parası 100 Bolivar. Venezuella parasında genellikle yatay yerleştirilen resim dikey olarak yerleştirilmiş. Bu açıdan bakıldığında Venezüella parası dünyada tek. Doları ancak havaalanında bozdurabiliyor ülkeye gelen ziyaretçiler. Siz siz olun Venezüella’da çarşıda pazarda dolar bozdurmaya kalkmayın. Çünkü dolar geçmiyor bu ülkede. Bozdurabileceğiniz ne bir banka ne de bir döviz bürosu var. Venezüella’ya gelen turistler bu konuda ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Yabancılar genelde karaborsada işlerini hallediyorlar.

Trafiğe kapalı cadde görmüştük ancak trafiğe kapalı otoban hiç görmemiştik.
Koca otoban bomboş. Hiç araç yok. Devlet pazar günleri halk spor yapsın diye bu otobanı trafiğe kapatıyor. Sabah saat 05.00’ten öğlen 13.00’e kadar bu otoban araçlara kapalı. Sadece insanlar spor yapıyorlar bu otobanda.

Dünyanın en pahalı benzini Türkiye’de. Peki en ucuzu nerede?
En ucuzu da Venezüella’da. 1 depo benzin yaklaşık olarak 1 Türk Lirasına doluyor bu ülkede. Dizel ise hiç satılmıyor. Benzin istasyonuna gelen müşteriler araçlarının depolarını ağzına kadar dolduruyorlar.  Benzinin sudan ucuz olduğu bir ülke Venezüella. Yarım litre su tam olarak 38 litre benzine denk geliyor.

Dünyanın en büyük gecekondu bölgesindeyiz.
Petare bölgesi Latin Amerika’nın en tehlikeli köyü olarak da gösteriliyor. Gecekonduya Bario diyor onlar. Başkent Caracas’ta 1.5 milyon civarında insan yaşıyor gecekondularda. Nereye bakarsanız bakın dere, tepe gecekondularla dolu şehirde.

Teleferikle yolcu taşındığını ilk kez Venezüella’nın başkenti Karakas’da gördük. 
Metro kable olarak adlandırılan bu teleferik turistik amaçlı inşa edilmemiş. Tamamen tepelere kurulmuş gecekondu mahallelerine yolcu taşıma amacıyla yapılmış. Gecekondularda yaşayan insanlar evlerine gitmek için dolmuş, otobüs ya da metro yerine teleferiğe biniyorlar. Biz de biniyoruz bir teleferiğe ve gecekondu mahallesinin üzerinde seyahat ediyoruz.

Hıristiyan Venezüellalılar çocuklarına Müslüman isimleri veriyorlar.
Ali, Ömer ,Tarık ismi çok yaygın olarak kullanılan isimlerden Hıristiyan Venezüellalılar arasında. Daha önce bir çok bakanlık görevinde bulunmuş ünlü bir siyasetçi olan eski Ekonomi Bakanının ismi de Ali Rodriguiez.2010-05-10 16:42:41facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 9 Bütün yorumlar...
mehmet 2012-03-11 14:26:41 - 
ben bu programını co beyenıyorum her hafta ızlemeden duramıyorum keske oyle sansım olsa sızınle geze bılsem coook ısterdım

ugurhan erbey 2011-05-26 13:36:09 - 
venazualla proğramınızı beğenerek izliyorum ve takip ediyorum inşaat sektörü nasıl biz yatırımcılar orada yatırım yapsak mesala yerleşim yerleri düzenlesek devlet ne gibi yardımcı olur. cevap verersiniz sevinirim ve nasıl ulaşım sağlıyabiliriz. vize işlemleri ve nasıl yolculuk yapabiliriz.

yusuf yurduseven 2010-05-23 00:51:56 - 
programlarınızı genelde seyrediyorum seyrettiğim her programınızı beğenerek izliyorum özellikle barış köprülerimiz olan okuların tanıtımı çok hoşuma gidiyor bu haftki bölümünüzde venezuelladan bahsetmişiniz çok hoşuma gitti ordaki okulun genel müdürü üniversiteden beraber okuduğumuz bir arkadaş yıllar sonra televizyonda görünce hem mutlu oldum hem duygulandım... kendine yakışır biryerde biz o civan mertliği gösteremedik sizin aracılığınızla yunus beye ve nice yunus beylere selam olsun


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009