Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 28-01-2022
AYNA BU HAFTA TEKSAS'DA Cumartesi 22.45
 
   
AYNA BU HAFTA TEKSAS'DA
Cumartesi 22.45

Ayna farklı diyarlardan seslenmeye devam ediyor. Dünya yolculuğumuza Amerika’nın toprak bakımından en büyük eyaleti Teksas ile devam ediyoruz.

İlk durağımız Teksas eyaletinin en büyük, Amerika’nın ise 4. büyük şehri Houston oluyor.
Gezimiz sırasında parklarda alkollü içeceklerin yasak olduğunu gösteren çok sayıda tabela gözümüze çarpıyor. Teksas’ta alkollü içeceklerin satışının yasak olduğu çok sayıda bölge var. Bu bölgeler ülkenin %10’unu oluşturuyor. Ayrıca Teksas’ta 21 yaşın altındakiler içki satın alamıyorlar.

Houston’dan karayoluyla yaklaşık 3 saatlik bir yolculuktan sonra ulaşıyoruz San Antonio şehrine. 229 m yüksekliğindeki Amerika Kulesinden şehri seyrediyoruz. Kule San Antonio’nun en yüksek binası. Şehir dümdüz bir alana kurulmuş.

Teksas’ın 5 büyük çiftliklerinden bir tanesini ziyaret ediyoruz. Çiftlik 45 bin hektarlık bir alana kurulu. Bu çiftlikte 600 civarında uzun boynuzlu sığır varmış. Uzun boynuzlu sığır açısından baktığımızda bu çiftlik bölgenin en büyük çiftliği, hatta denilenlere göre dünyanın en büyük çiftliğiymiş.

Teksas’taki yolculuğumuza devam diyoruz. Bandera bölgesinde rodeo gösterilerini seyrediyoruz. Kızgın boğanın üzerinde durabilme, boğa ile güreş ve çılgın atın üzerinde durabilme gösterilerinin ardından çocuklar koyunların üzerinde alana geliyorlar. En uzun koyunun üzerinde durabilen çocuk ödülün sahibi oluyor.

Rodeocuları arkamızda bırakıp tekrar yola koyuluyor ve Teksas’ın başkenti Austine geliyoruz. Austin şehri yarasalarıyla da çok ünlü. Köprünün altında tam 1.5 milyon yarasa yaşıyor. Çok sayıda insan parkta yarasaların çıkışını görmek için bekliyor. Hava kararınca yarasalar teker teker yuvalarından çıkıyor. Yarasalar şafak vaktine kadar avlanıyor ve hava aydınlanmadan önce de tekrar bu köprünün altına dönüyorlar.

Tekrar yollara düşüyor ve Dallas’a geliyoruz. 1978 yılında başlayıp, tam 13 yıl süren ünlü Dallas dizisinin çekildiği çiftliği ziyaret ediyoruz. Dizide sadece çiftlik ortamı ve dış çekimler bu çiftlikte gerçekleştirilmiş. Dizinin ev içi çekimleri Los Angeles’ta yapılmış. Buna rağmen çiftlik evinin iç dekorasyonu aynen dizideki gibi dizayn edilmiş. Şimdi çiftlik müze olarak kullanılıyor.

35. Amerikan Başkanı John F. Kennedy’nin öldürüldüğü noktayı sizler için görüntülüyoruz. Amerikan Başkanı 1963 yılında bulunduğumuz tam bu noktada arkamızdaki binanın 6 katından ateş edilerek öldürülmüş. John F. Kennedy suikasta uğrayan 4. Amerikan Başkanı olmuş. Bugün hala suikastın kim ya da kimler tarafından yapıldığı ve niçin yapıldığı sırrını koruyor.

Dallas’tan ayrılıp, bir kovboy kasabası olan Fort Worth’da geliyoruz. Turistik olan bu kasaba da insanlar geleneklerini yaşatmaya devam ediyorlar. Uzun boynuzlu sığırlar yolun ortasında ilerliyor. Şerif ve adamlarının oyunu turistlere zevkli dakikalar yaşatıyor.  Tanıştığımız kovboy ise atının gülümsemesini gösteriyor bize. İzleyicilerimize Ayna’da gülümseyen atı da görmek nasip oluyor.2010-04-26 12:58:51facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 12 Bütün yorumlar...
yasar sen 2013-02-17 22:19:19 - 
programlarinizi aillecek izliyoruz.ALLAH sizden razi olsunve size kolayliklar versin.selamlar.

aydın 2010-05-04 15:16:39 - 
programınızı büyük bir ilgi ve dikkatle izliyorum.Bu programda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.Ülkemizin bu tür programlara ihtiyacı var.

İBRAHİM SARIKAYA 2010-05-04 12:21:46 - 
MÜKEMMEL BİR PROGRAM HER BÖLÜMÜNÜ MERAKLA BEKLİYOR VE İZLİYORUM HERŞEYİYLE 4 4 LÜK BELGESEL.


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009