Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 28-01-2022
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA (yeni) Cumartesi 23:00
 
   
Bu yıl ki Evliya Çelebi Ödülleri Saim Orhan’a
Evliya Çelebi'nin 400. Doğum Yıldönümü etkinlikleri kapsamında, Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'nde, anma töreni düzenledi. Düzenlenen programa Evliya Çelebi'den kalan mirası yaşatmak amacıyla gerçekleştirilen Çağdaş Evliya Çelebi Ödül töreni damgasını vurdu. Ayna Programının başarılı sunucu ve yapımcısı Saim Orhan “Çağdaş Evliya Çelebi” ödülünü Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay'ın elinden aldı.

Bu anlamlı geceye Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay'ın yanı sıra başkan yardımcıları, sanatçılar, program yapımcıları ve sunucuları ve vatandaşlarda katıldı. Program kapsamında, "Evliya Çelebinin İzinde ve "Evliya Çelebinin Gözüyle" adlı iki sergi de sanat severlerle buluştu. Ressam Mehmet Hakan Çağlar'ın karışık teknikle oluşturduğu 22 eserine ev sahipliği yapan "Evliya Çelebinin Gözüyle" ve televizyon programcılarının gezdikleri yerlerden çektikleri eserlerden oluşan "Evliya Çelebinin İzinden" isimli iki serginin açılışını protokol üyeleri ve televizyon programcıları birlikte yaptı.

Tayfun Taliboğlu'nun sunuculuğunu yaptığı gecede sergi açılışının ardından birbirinden renkli etkinlikler katılımcılarla buluştu. Gecenin açılış konuşmasını yapan Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay yaparken, araştırmacı yazar Seyit Ali Kahraman ve Prof. Dr Mehmet İpşirli, Evliya Çelebi'nin hayatından bazı kesitleri anlatımlarıyla katılımcılarla paylaştı.

Gecede, özel olarak tasarlanan "Çağdaş Evliya Çelebi" ödül heykelcikleri de gezi programlarının sunucuları ve yapımcılarına takdim edildi. Programın sunucusu Tayfun Talipoğlu, Saim Orhan’a ödülünün takdim edilmesi için sahneye davet ettiğinde salonda büyük bir alkış koptu. Talipoğlu anonsunda “Bazı programlar kanallar üstüdür. Kanallarını aşarlar. İşte onlardan biri Ayna programı; yapımcısı sevgili Saim Orhan’ı davet etmek istiyorum.” dedi.

Saim Orhan “Çağdaş Evliya Çelebi” ödülünü Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay'ın elinden alırken şu sözleri söyledi. “Hem sayın başkanıma hem de Tayfun Bey’e çok çok teşekkür ediyorum bu nazik ve güzel ifadeler için. Ayağımızın tozuyla daha yeni uzaklardan geldik. California ve Hawaii de çekimler yaptık, inşallah önümüzde ki günlerde sizlerin ekranlarınıza en güzel bir şekilde getirmeye gayret edeceğiz. Ben de tamamen katılıyorum gezi programlarının durumuna ama özellikle son yıllarda insanımızın gezi programlarına ne kadar değer verdiğini gördük. İnşallah bu bilinç bu şuur çok daha artar. Programlarımız çok daha iyi yerlere gelir. Çünkü bizim amacımız insanımızı bilgilendirmek. Buradaki bütün arkadaşlarımızın her birileri insanımızı bilgilendirmek için canla başla gayret sarf ediyorlar. Çünkü biz insanımızın ufkunu açma adına ne kadar gayret sarf edersek dünya coğrafyasında bulunacak insanlarımızın sayısı o kadar artacaktır. Bizim bir İngiliz’den bir Fransız’dan bir İspanyol’dan geri kalır bir tarafımız yok. Artı çok tarafımız var. Bir Fransız 15 Afrika ülkesine kendi dilini konuşturabilirken, bir İspanyol 21 ülkede 350 milyon insana kendi dilini konuşturabilirken, bir İngiltere bugün baktığınızda hala Avustralya Devlet Başkanı İngiliz Kraliçesi, Yeni Zelanda Devlet Başkanı İngiliz Kraliçesi, yeni bugün yayınladığımız Kanada’nın devlet başkanı İngiliz Kraliçesiyse ve bütün coğrafyada kendilerini anlatabiliyorlarsa 74 milyonluk koca bir Türkiye niye anlatamasın, niye dünyada varlığımızı göstermesin diyorum. Biraz önce Tayfun bey de söyledi, çok değerli diğer arkadaşlarımda söylediler. Meslektaşlarımda söylediler. Bu işler kolay değil değerli misafirler. Kimi zaman bombalar altında kalıyorsunuz. Afganistan’da Taliban üzerimize 3 tane bomba göndermişti. Kimi zaman yemek sıkıntıları ve farklı farklı sıkıntılar. Bir anekdotla ben de bitireyim inşallah. Orta Afrika’ya gelmiştik hani bu pigmelerin 1.30 cm insanların olduğu coğrafyaya ve uçaktan indik. Orada sağ olsun arkadaşlarımız bizi karşıladı. Tam 3 günlük zamanımız vardı. Bu zamanı çok iyi değerlendirmek istiyorduk. Zaman az mümkün olduğunca koşturmamız lazım dedik. Arkadaşımız gayet rahat, ağabey dedi, burada çok rahat olmanız lazım dedi. Neden? Dedim. Çünkü dedi bu ülkede bu uçak bugün kalkabilir, yarın kalkabilir, bir hafta sonra kalkabilir. Kimse bu ülkede uçağın ne zaman kalkacağını bilemez. Bu şartlarda çekimler yapan çok değerli arkadaşlarımızla biz bu kervanda olmaya devam ediyoruz. Nice güzel günlere nice güzel seyahatlere diyorum, saygılar sunuyorum.

Ödül töreninin ardından erken Osmanlı musikisine ait örnekler icra eden Bezmara Topluluğu konser verdi. Topluluğun kendilerine özgü icra ettiği eserler, konuklar tarafından beğeniyle dinlendi.

Yurt dışı ve yurt içini gezerek Ödül alan gezi programları şunlar:

7 Dilde Seyahat Zamanı - Dr. Levent Saraç - TRT AVAZ
Ayhan Sicimoğlu ile Renkler - Ayhan Sicimoğlu - SKY Türk, İZ TV
Ayna - Saim Orhan - Samanyolu TV
Balkan Atlası - Feray Sündüz Öktem - TRT AVAZ
Bam Teli - Tayfun Talipoğlu - Yol Öykücüsü
Davetsiz Misafir - Turgay Başyayla - Samanyolu TV
Doğada Tek Başına - Serdar Kılıç - NTV
Dünya'yı Geziyorum - Özlem Tunca - Kanaltürk
Gezelim Tozalım - Gafur Uzuner - Kanal A
Gezgin - Abdullah Türksoy - Kanal A
Gülhan'ın Galaksi Rehberi - Gülhan  Şen - TV8
Haberci - Coşkun Aral - İZ TV
Hayat Gezince Güzel - Fatih Türkmenoğlu -CNN Türk
Hey Taksi - Gökhan Güvenç - TRT Türk
İstanbul'da Bir Don Kişot - Haldun Hürel - Habertürk
Prof. Dr. Orhan Kural - Türkiye Gezginler Derneği Başkanı
Türkiye Özlemi - Özlem Tunca - Cine5
Türksoy'la İpek Yolu - Seyfullah Türksoy - Cine5
Wilco'nun Karavanı - Wilco van Herpen - İZ TV
Uçuyorum - Aslı Seda Kement - TRT Haber
Uzak Diyarlar - Neşe Kaya - TRT GAP
Yeşil Kürsü - Nedim Hazar - NTV Yeşil Ekran
Yol Üstü Lezzet Durakları - Mehmet Yaşin - CNN Türk
Zor Yollar - Aydın Dikim - TRT Türk2011-10-26 10:41:21facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 0 Bütün yorumlar...

TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Bu yıl ki Evliya Çelebi Ödülleri Saim Orhan’a
Gezginlerden Çağın Gezginine
Burç Eğitim Kurumlarından Yılın En Beğenilen Gezi Programı Ayna
Saim Orhan'a
En Beğenilen Gezi Programı
Ayna Yine En İyisi Seçildi
Yılın En İyisi Seçildi
Ödül Üzerine Ödül Alan Ayna'ya Bir Ödül Daha
Yılın En İyi Belgesel Programı Yine Ayna
Ayna Açık Ara Önde Yılın Belgesel Programı Seçildi
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009