Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 30-11-2021
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA (yeni) Cumartesi 23:00
 
   
Davos Çıkışı Sonrası Ayna Programı
Üniversitede dersler onun programından örneklerle süsleniyor!.. Öğretmenler, öğrenciler, küçükler, büyükler herkes AYNA’ ya bakıyor!..

Bir program düşünün, bir ülkenin sağ tarafından sol tarafına herkesi kuşatmış!.. Bir program düşünün 360 bölüm aynı heyecan ile çekilmiş.. Grönland’dan Magagaskar’a, Afganistan’dan Brezilya’ya, Meksika’dan Papua Yeni Gine’ye, Yeni Zelanda’dan İzlanda’ya tam 110 ülkede çekimi yapılmış...

14 yıllık mazisi ile bir programdan çok bir okul olmuş!..

Evet, Samanyolu Televizyonu'nun uzun soluklu programı Ayna’dan bahsediyoruz. Cumartesi gecesi sizi evinizden alıp ta Afrika’ya, Amerika’ya, Uzak doğuya götüren programdan.

Kimin aklına gelmiş bu Ayna belgeseli, ilk formatı ile 14 yıl sonraki aynı mı? 110 ülke gezilmiş, peki bu 110 ülkeden Türkiye’ye bakış nasıl? Daha güncel sorulara gidelim, Davos çıkışından sonra yabancı ülkelerden ekip olumlu ya da olumsuz bir tepki almış mı?

Ayna için bir nevi 110 ülkede kurulmuş seyyar elçiliğimiz diyebilir miyiz? İşte bu sorularla Ayna’nın başarılı ve vazgeçilmez sunucusu Saim Orhan’ın kapısını çalıyoruz…

En uzun soluklu belgesel programının 14 yıl öncesi Ayna programı ilk olarak haber formatında hazırlandı. 1995 yılında gezilerde eklendi bu programa. 2002 yılında ise Türkiye’de gezi belgesel programı ihtiyacının olduğunu fark ettik. Ve sadece “Gezi- Belgesel” stili program hazırlamaya başladık.

Tabiî ki bu kadar uzun soluklu olacağını beklemiyorduk. Fakat büyük bir ihtiyaç hissedilen bir program olduğunu biliyorduk. Gerçekten de hem belgesel programları arasında en çok seyredilen hem de en uzun süreli yayınlanan belgesel olmayı başardık.

Şu ana kadar gezilen 110 ülkeden Türkiye’ye bakışTürkiye’ye bakış, gittikçe daha da olumlu hal alıyor. Şu ana kadar ters tepki ile karşılaştığımız bir ülke olmadı. Batısından, doğusuna sevildiğimizi hissettik.

11 Eylül sonrası ve Davos çıkışı sonrası gezilerinde değişenler

11 Eylül sonrası yaptığımız belgesel gezilerimizde Müslüman kimliğimizden dolayı bir tepki ile karşılaşmadık. Ekip olarak, çok hoş karşılanmalara şahit olduk. İsveç, Norveç gibi batı ülkeleri tarafından hep sevilen bir ülke olduk. Yoğun bir turist trafiği var o diyarlardan buralar. Demek ki yeterince seviliyoruz.

Davos çıkışı sonrası gezilerimizde ise ülke imajımız oldukça kuvvetlenmiş bunu fark ettik. Özellikle Arap ülkelerinde imajımız inanılmaz arttı. Geçen Bahreyn’e yaptığımız gezide bunu daha çok anladık. Ülkemiz, diğer dünya ülkelerinde görmesi gereken saygıyı elbette görecek.2010-02-26 12:46:23facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 26 Bütün yorumlar...
emre ünal 2014-07-18 14:49:38 - 
kalitesin saim bey hem de cook kalite

Nuh Yeğin 2013-04-21 20:50:52 - 
slm abi sizi severek izliyoruz yerinizde olmak isterdim gezmek bir yere bir çok ülkede rahatlıkla konuşabiliyorsunuz görmediğimiz yerleri görebiliyoruz ve ülkeleri insanları yaşam tarlarını öğreniyoruz sayenizde Allah sizden razı olsun medineye gittiniz hac vazifesini yaptınız Allah kabul etsin iyi yayınlar

Nergiz 2012-07-12 12:08:12 - 
Bu proqrami cok sevoyorum.Yalnizca ulkeleri tanitmalarini deyil,anlatim seklini de cok beyeniyorum.Dogru bilgiler veriliyor.Ulkelerin zengininden fakirine her seyi veriyorsunuz.Cok tesekkur ederim.Allah isinizi devamli etsin.Sagolun.


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Davos Çıkışı Sonrası Ayna Programı
Saim Orhan ile Dünya Turu
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009