Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 30-11-2021
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA (yeni) Cumartesi 23:00
 
   
Saim Orhan ile Dünya Turu
"Ülke dışında çalışmaya alıştık. Yaklaşık Her ayin neredeyse yarısını yurtdışında geçiriyoruz. Bazen iki bazen üç ülkeyi ayni anda ziyaret ediyoruz."

 -12 yıldır gezmediğiniz memleket kalmadı. Türkiye'de kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Yani ülke dışında çalışmaya alıştınız mı?

Cevap: Ülke dışında çalışmaya alıştık. Yaklaşık her ayın neredeyse yarısını yurtdışında geçiriyoruz. Bazen iki bazen üç ülkeyi aynı anda ziyaret ediyoruz. Gittiğimiz ülkelerin Turizm Bakanlıkları ile irtibat kuruyoruz. Yoğun bir çalışma içerisinde oluyoruz. Türkiye’ye gelince farklı oluyor tabi. Ama her gelişimizde vatan vatan diyoruz. Türkiye bambaşka güzellikte harika bir ülke. Türkiye’ye gelir gelmez çekilen görüntülerin program haline gelmesi ile uğraşıyoruz. Yani ne yurtdışında ne de Türkiye’de dinlenme fırsatı buluyoruz.

-Türkiye içinde bu tarz gezi programı yapanlara sorduğunuz zaman işlerinin zorluğundan bahsederler. Sizce hangisi zor? Dışarıda çalışmak mı? Yoksa Türkiye içinde mi?

Cevap: Bizce dışarıda çalışmak daha zor. Çünkü kültürler farklı anlayışlar farklı. Bazen bazı ülkeler için bir vize alımı bile yaklaşık 3 ay sürebiliyor. Çok yavaş işleyen ülkeler var. Gidilen yerlerde çekim izinleri olmasına rağmen çekim yapmak problem olabiliyor. Eldeki belgelere rağmen okuma yazması olmadığı için izinleri anlayamayan resmi görevlilere rastlıyoruz. Anlatıncaya kadar epey zorlanıyoruz. Yurtdışı hem zor hem de zevkli. Zorluklarının yanında yeni dünyaları keşfediyoruz ekip arkadaşlarımızla birlikte. Ve bu bilinmeyen dünyaları seyircilerimize yansıtmak bizim için daha da haz verici. Yani sadece biz keşfetmiyoruz bu farklılıkları ayni zamanda seyircilerimiz de bizimle birlikte tur atıyorlar dünya ülkelerini. Hatta bizimle karşılaştıklarında, e-maillerde ya da telefonlarda “sizinle birlikte Çin Seddi’ndeydik” ya da “Lut gölünü bizlere gösterdiniz” , “Ya o akrepler neydi öyle” gibi ifadelerle rastlıyoruz. Anlıyoruz ki seyirci bizimle olayı yaşıyor. Her an onlarda bizim dolaştığımız yerlerde bizimle birlikteler. Bu da bizi çok memnun ediyor.

-Tanımadığınız insanlara Türkiye'yi anlatırken neler hissediyorsunuz?

Cevap: Öyle ülkeler oluyor ki ülkemizi çok iyi bilmiyorlar. Öyle insanlarla karsılaşıyoruz ki ülkemizin ismini hiç duymamış. Çünkü şu ana kadar 100’ün üzerinde ülke de çekimler yaptık. Bunlar arasında çok bilinen ülkeler olduğu gibi Türkiye insanının bilmediği Burma gibi Maritius ve Madagaskar gibi ülkelerde var. Bazen bu ülkelerde hiç kimsenin gitmediği kabilelerle görüşüyoruz. Bazı insanlar ilk defa Türkiye’nin adını bizim aracılığımızla duymuş oluyorlar. Bu çok güzel bir duygu. Bazı ülkeler programımızı kendi televizyonlarında yayınlıyorlar. Bazı ülke televizyonları bizimle röportajlar yapıyorlar. Böylece geniş kitlelere televizyonlar ve gazeteler aracılığıyla da ulaşmış oluyoruz. Örneğin Kore ve Çin televizyonları bizimle röportaj yaptılar ve bu yayınla hem ülkeminizin adı duyulmuş oldu hem de programımızın yayın amacını o ülke insanlarına duyurmuş olduk.

-Çok değişik kültürler tanıdınız. Hiç bizim kültürümüzle kıyasladığınız oluyor mu?

Cevap: Muhakkak kıyaslıyoruz. Örneğin bazı ülkelerde el işaretleri farklı anlamlar içeriyor. Bu yüzden dikkatli olmak gerekiyor. Mesela Tayland’da baş okşama doğru bir davranış değil. Çünkü baş’ı çok aziz görüyorlar. Budist inancına göre başa dokunmamak ve ayakla bir şeyi işaret etmemek gerekiyor. Yine aynı ülkede tokalaşmanın yerini karşılıklı selamlama almış. Yani tokalaşma Tayland’da ancak batılı ülkelerle münasebetleri olan insanların yaptıkları bir şey. Hindistan’da Hindu inancına göre ölülerin yakılması daha o güne kadar görüntülemediğimiz bir durumdu. Odunların arasına koydukları ölüleri açıktan yakıyorlardı insanlar bu ülkede. Yine kendi elleriyle yaptıkları heykellere tapıyorlardı ve bir sürü ilahları vardı kendi Hindu inanışlarına göre. Burma’da erkekler bile etek giyiyorlardı. Çok şaşırmıştık. Yine Burma’da Kadınlar ve çocukların yüzlerine “Tanaka” sürülüyordu. Ağaçtan oluşturulan bir krem bütün kadın ve çocukların yüzlerinde vardı bu ülkede. Yine hiç bir ülkede rastlamadığımız bir durumdu bu. Tayland’da boyunlarına halka takan kadınları görünce bunun yine kabile kültüründen geldiğini anladık. Hayatları boyunca boyunlarındaki halkalarla yasayan kadınlar güzelleşeceğine ve hastalıklardan korunacaklarına inanıyorlardı böylece. Bu kültür konusunu uzattıkça uzatabiliriz. O kadar çok şey var ki anlatacak. Ayrıca her ülkenin yemek kültürleri çok farklı. Uzakdoğu da çok zorlanıyoruz. Çiğ balıktan tutunda, ahtapot ve yengeç bacaklarına kadar adını bilmediğimiz çok farklı yemekler var. Hiç birisini yemiyoruz tabi. Yine Afrika ülkeleri de yemek konusunda zorlandığımız ülkelerden. Çünkü temizlik konusuna hiç dikkat edilmiyor. Afrika’da ayrıca Timsah eti satan lokantalar bile mevcut.

-Dışarıda uzun süre kaldığınız zaman, Türkiye'de en çok neyi özlüyorsunuz?

Cevap: Türkiye’nin her seyi çok güzel. Mesela dört mevsimi yaşamanın bile ne kadar güzel olduğunu Malezya gibi, Singapur gibi Endonezya gibi ülkelere gidince insan bir kez daha anlıyor. Çünkü bu ülkelerde yaz kış ortalama sıcaklık 27–30 derece ve hava çok nemli. Düşünsenize sürekli yaz havası ve korkunç bir nem. Bir diğer nokta ülkemiz meyve cenneti. Biz Japonya’da bir tane şeftalinin fiyatını sorduk 13 dolar diye cevap verdiler. Bir elmanın fiyatı 4 dolardı ve taneyle satılıyor bunlar. Karpuz dilimle satılıyor ve dilimi 4 dolardı. Bizim ülkemizde ise kilolarla ala ala bitiremiyoruz. Savaş yaşayan ülkelere gittiğimizde barışın ne kadar güzel bir şey olduğunu bir kez daha anlıyoruz. 14 yaşında elinde kaleşnikof tutan çocukları görünce onların geleceğini düşünüyoruz. Ülkemiz her açıdan çok güzel bir ülke. Bize düşen bu güzel ülkeyi daha da ileri götürebilmek.

-Ülke dışına çıkışlarda heycanlanır mısınız? İlk yurt dışına çıkışınızdaki heycanı duyuyor musunuz?

Cevap: İlk heyecan yok tabi. Yılların tecrübesi var. 1995’ten beri yurtdışı çekimleri yapıyoruz ve o yıldan bu zamana kadar seyircimize hep en iyiyi en güzeli vermek için gayret sarf ettik. Çünkü seyircimiz hep daha iyilerine layık diyoruz.

-Türkiye dışında yaşamak zorunda kalsanız nereyi seçersiniz?

Cevap: Açıkçası Türkiye dışında bir ülkede yaşamayı hiç düşünmedim. Yaşayacağım en iyi ülke dünyada Türkiye. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim.

-Yabancıların 'Ayna'ya bakışı nasıl buluyorsunuz?

Cevap: Bu türlü gezi belgesel programları özellikle gelişmiş ülkelerde çok yaygın. O yüzden özellikle gelişmiş ülkelerdeki insanlar bu formatı iyi biliyorlar ve ülkelerinin tanınması ve tanıtılması adına çok büyük fırsat olarak değerlendiriyorlar. Bu yüzden bazı Turizm Bakanlıkları bize çalışmalarımızda çok yardımcı oluyor. Yayınlarımız sonrası da çok memnun kalıyor ve teşekkürlerini sunuyorlar. Şu ana kadar olumsuz yaklaşan hiçbir ülkeyle karsılaşmadık. Hep onların misafirperverliklerini gördük.

 

 2009-12-28 08:48:05facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 28 Bütün yorumlar...
Cakir 2016-02-13 14:28:35 - 
Sizin kadar iyi anlatan birisi daha cikmaz bu kadar güzel konuşmak güzel yorum yapmak sadece size özel seninle yurt dişini gezebilseydim 40yil koleniz olurdum ama artik yeni bölümlerine pek raslayamiyoz

Gözde Akbıyık 2013-08-22 12:16:34 - 
zun ömür versin inşaallah.iyi çalışmalar...

samet üstüner 2013-02-13 23:27:05 - 
13 yaşında bir izleyicinizim 7. sınıftayım sizin gibi olmak dünyayı turlamak İSTİYORUM .SİZİN EN BÜYÜK HAYRANINIZIM.MISIR`ADA GİDER MİSİNİZ lütfen...


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Davos Çıkışı Sonrası Ayna Programı
Saim Orhan ile Dünya Turu
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009