Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 02-03-2024
Türk vatandaşlarına vize UYGULAMIYOR! (YENİ BÖLÜM)
 
   
Saim Orhan Finikelilere DünyaTuru Yaptırdı
Samanyolu televizyonunda yayınlandığı günden bu yana çok sevilen ve izlenen Türkiye'nin en çok izlenen yerli belgeseli Ayna'nın yapımcısı ve sunucusu Saim Orhan, Antalya'nın Finike ilçesinde 'Saim Orhan’la Dünya Turu' konulu konferans verdi.

Finike GiriÅŸimci Ä°ÅŸadamları DerneÄŸi’nin (FÄ°GÄ°AD) düzenlediÄŸi konferans Finike Belediyesi Aquapark DüÄŸün Salonu'nda yapıldı. Konferansa Finike, Kumluca, Demre'den iÅŸadamlarının yanı sıra çok sayıda vatandaÅŸ katıldı.

Yıllardır dünyayı dolaÅŸan Saim Orhan, ÅŸimdiye kadar 145 ülkede çekim yaptıklarını söyledi. Konferansın başında yurt dışındaki Türk okullarını anlatan ‘YaÅŸatmak için yaÅŸayanlar’ adlı videoyu izleten Orhan, ardından gittiÄŸi ülkelerden çektiÄŸi fotoÄŸrafları paylaÅŸtı.

Türk okulları sayesinde Türkiye’nin dünyada sesinin ve sözünün dinlenir hale geleceÄŸini söyleyen Saim Orhan, muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’den “Dünyanın her tarafında olmayan bir Türkiye’nin ayakları üzerinde saÄŸlam durması mümkün deÄŸildir” sözünü duyanların bugün dünyanın dört bir köÅŸesine dağılmış durumda olduÄŸunu ifade etti. Dünyanın dört bir yanında bulunmanın zorunluluk olduÄŸunu örneklerle anlatan Saim Orhan, "Mozambik bir zamanlar Ä°slam toprağıymış. Müslüman tüccarlardan Musa bin Bek buraya gelmiÅŸ. Ülkenin asıl ismi de budur ama bizler vazifemizi yapamayıp da çekilince Portekiz gelmiÅŸ ve 500 yıl sömürmüÅŸ. Ülkenin adını, dinini, kültürünü deÄŸiÅŸtirmiÅŸ. Ülke, Portekizce konuÅŸuyor. Hıristiyan misyonerler gelmiÅŸ, dinlerini yaymış. Neden oralarda olmamız gerektiÄŸinin net örneklerinden biridir." diye konuÅŸtu.

Türkiye’nin dünya üzerindeki ağırlığını, gücünü ve saygınlığını artırmanın tanıtmak ve anlatmaktan geçtiÄŸini dile getiren Saim Orhan, “BM’de Türkiye lehine kalkan parmakların sayısını çoÄŸaltmak, uluslararası arenada etkinliÄŸi arttırmak, sözü dinlenen bir ülke haline gelmek, Anadolu insanının azim ve gayretiyle açılan Türk okulları sayesinde olacaktır." dedi.

"DÜNYANIN HER YERÄ°NDE OLMALISIN"

Dünyanın her yerinde olamayan bir Türkiye’nin ayakları üzerinde saÄŸlam durmasının mümkün olamayacağını vurgulayan Orhan, "Her kıtaya dağılan 10 binlerce eÄŸitim gönüllüsü, ÅŸanlı bayrağımızı dünyanın dört bir yanında dalgalandırıyor. GeçmiÅŸte çok güzel ÅŸeyler baÅŸarmış ve adını tarihe altın harflerle yazdıran bu milletin torunları yine sahneye çıkarak, arkasında Anadolu insanının olduÄŸu bu okullar, bu eÄŸitim gönüllüleri, gittikleri ülkelerde fahri büyükelçilik yapıyorlar." ÅŸeklinde konuÅŸtu.

Anadolu insanının gittiÄŸi her toprakta büyük bir güven tesis ettiÄŸini, ülkeyi yönetenlerin çocuklarını Türk okullarına verdiÄŸini Orhan, ÅŸöyle konuÅŸtu: “Halbuki oralarda Ä°ngiliz'in, Amerika'nın, Fransız'ın, Alman'ın da okulları var ama Anadolu insanının büyük fedakarlıklarla kurduÄŸu okulları tercih ediyorlar. Irak’ta ÅŸu anda Allah bize 31 okulda 15 bin talebenin okumasını nasip etmiÅŸ. Son 10-15 yılda açılan okullar sayesinde Türkiye yalnız bir ülke olmaktan çıkmaya baÅŸladı. Papua Yeni Gine'de, Tanzanya'da, Zambiya'da, Arjantin'de, Brezilya'da, Uganda'da, Yeni Zelanda'da Türk bayrağı dalgalanıyor. Afrika topraklarında bizim dilimiz konuÅŸuluyor. Bunun faydalarını ileride ekonomide, siyasette, kültürde göreceÄŸiz. Lehimize parmak kaldıracak insanlar hızla artıyor. Yeter ki biraz gayret gösterelim.”

"GÄ°TMEZSEN TANIYAN YOK"

Saim Orhan konuÅŸmasını ÅŸöyle sürdürdü: "Gitmesek, oralarda Türkiye’yi bilen, tanıyan insanlar yok. GittiÄŸin ölçüde tanınıyor ve biliniyorsun. Okullar olunca arkadan iÅŸadamları, esnaflar, sanayiciler gidiyor. Türkiye’yi bilmeyen ülkeler ÅŸimdi el üstünde tutuyor. Dünya genelinde dilimiz ve kültürümüz adına muhteÅŸem güzellikler oluÅŸuyor. Biz bunları sadece Allah’ın rızası için yapıyoruz. BaÅŸkalarının baÅŸka baÅŸka rızaları olabilir ama bizim tek gayemiz Allah’ın rızasıdır. Ä°mam-ı Azam Ebu Hanife’ler, Üstadımız Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri nice sıkıntılar çektiler ama davalarından vazgeçmediler. Biz de davamızdan vazgeçmeyeceÄŸiz ve sonuna kadar, Rabbim bize ömür verdiÄŸi sürece, bu davada koÅŸturmaya devam edeceÄŸiz."

FÄ°GÄ°AD BaÅŸkanı Ahmet Sancar da Türk okullarından yetiÅŸenlerin, Türkçeyi ve Türk kültürünü öÄŸrendiÄŸine dikkat çekerek ÅŸunları söyledi: "Milletimiz ve devletimiz adına her türlü diyalogu kurmaya hazır ve istekli bir hayli insan yetiÅŸmektedir. Bu müesseseler her yerde kendi kültürümüzün ana motifleriyle farklı kültürel iliÅŸkiler dokuyor. Okulların bulunduÄŸu hemen her yerde, oraya eÄŸitim ve kültürle giden insanlar aynı zamanda ekonomik iliÅŸkiler geliÅŸtirecek imkanlarla da gidiyor. Ä°ÅŸ ve ticaret iliÅŸkilerini geliÅŸtiriyorlar."

Program sonunda Ahmet Sancar Saim Orhan’a plaket verdi.2014-05-16 12:16:43facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 0 Bütün yorumlar...

TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
Dünyaya en çok muz satan ülke (YENİ BÖLÜM YouTube kanalımızda)
Saim Orhan "Aykırı Soruları" Yanıtladı
Mesut Yar'dan Ayna'ya Övgü Dolu Sözler
Gezi-Belgesel Dalında Onbinlerce Öğrencinin de Tercihi Ayna
2012-2013 Yılının En Beğenilen Sunucuları
Ä°rlanda'da EÄŸitim
Bosna'ya Gitmenin Tam Zamanı
Zamanın Evliya Çelebi'si
Vardar Nehri'nin İkiye Böldüğü Başkent: Üsküp
Biraz 'Bari' Gelirsen Harran'ı Göreceksin
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009