Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 22-09-2023
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA (yeni) Cumartesi 23:00
 
   
Hakkımızda

DÜNYAYI EKRANA YANSITAN PROGRAM AYNA


Samanyolu TV,  100’un üzerinde ülkeye yayın yapan uluslararası bir TV kanalı. Asya, Avrupa, Afrika, Avustralya ve Kuzey Amerika’ya yayın yapıyor. Türkiye’nin en önde gelen TV’lerinden birisi.  Ayna programı Samanyolu TV’de 1995 yılından beri yurtdışı belgeselleri yapıyor. Ayna su ana kadar 140’tan fazla  ülkede çekimler yaptı. Program ülke kültürlerini, adet, gelenek ve göreneklerini, turistik köselerini, ülke güzelliklerini ve halkının yaşantısını ön plana çıkarıyor. Program sayesinde seyirci daha o ülkeye gitmeden gitmiş gibi oluyor.  Ayna programı, uluslarası reyting olcum şirketi AGB’ye göre Türkiye’nin en çok izlenen yerli belgeseli. Türkiye’de alanında tek program. Yıllardır aldığı ödüllere bu yıl Radyo-Televizyon-Gazetecileri Derneği’nin “En basarili Yasam” programı ödülünü ekledi.

Globalleşen dünyadan insanımızı haberdar etmek, bilgilendirmek ve yerini belirlemesine yardımcı olmak, ülkemizin diğer ülke insanları ile ilişkilerini güçlendirmeye katkıda bulunmak Ayna’nın temel amacı. Dünya ülkelerinin genel tanıtımıyla birlikte ilginçliklerinin ve güzelliklerinin yansıtılması, örf adet ve gelenekleriyle insanlarının yaşayışı programın ana içeriğini oluşturuyor.


Ayna Türk televizyonlarında birçok ilklere imza attı. Örneğin –60, -70 lerin yaşandığı Yakutistan’a ilk giden Türk televizyon ekibi oldu. Kenya’daki Osmanlı Kalesini, Moldova’daki serhat Kalesi Bender’i Türk seyircileri ilk Ayna programı aracılığıyla gördüler. Ayna yine Türk televizyonları arasında ilk kez Dünyanın en derin Madeni olan Güney Afrika’daki Savuka Altın Madenine indi. 3777 metre derinliğe saniye de 7 metre inen Asansörle inmek yerkabuğunu keşif adına farklı bir deneyimdi. Atom Bombasının atıldığı yer Hiroşima’ya gittiği sırada Yine Japon donanması tarafından Kabul edilen ve Donanma komutanlarının daveti ile gemiye alınan ilk Türk televizyon ekibi oldu Ayna programı. 1931 yılında Bulgaristan’a Hurda kağıt fiyatına satılan arşivleri Ayna Bulgar milli kütüphanesinde buldu ve akıbetlerini araştırdı. Türk televizyonlarında ilk kez gösterilen bu arşivleri yine Ayna farkıyla izledi Türk seyircisi. Bosna-Hersek’te Hıristiyanların dinlerine, mallarına ve kiliselerine dokunulmaması ile ilgili Fatih’in Fermanını görüntüleyen ve bunu Türkiye’ye büyük bir gururla duyuran ilk program oldu Ayna. Dünyadaki Türkiye’nin gururu Türk kolejleri de ilk kez seyirciyle STV Ayna programı vesilesiyle buluştu.

Ayna şu ana kadar dünyanın çok farklı ülkelerini dolaştı Afrika’dan Asya’ya, Avrupa’dan, Amerika’ya, Avustralya’ya kadar. ABD, Afganistan, Arnavutluk, Almanya, Arjantin, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Bangladeş, Belçika, Benin, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Bosna Hersek, Bostwana, Bulgaristan, Burkina Faso, Burma, Cezayir, Çad, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Dubai, Endonezya, Etiyopya, Fas, Filipinler, Fildişi Sahilleri, Finlandiya, Fransa, Gambiya, Gana, Gine, Grönland, Güney Kore, Güney Afrika, Gürcistan, Hindistan, Hırvatistan, Hollanda, Hong Kong, İran, İsrail, İspanya, İsveç, İsviçre, İngiltere, İzlanda, Irak, Japonya, Kamboçya, Kanada, Kazakistan, Kamerun, Kenya, Kırgızistan, Kolombiya, Kosova, Kuveyt, Liberya, Luxemburg, Lübnan, Laos, Macaristan, Madagaskar, Makedonya, Malezya, Mali, Malawi, Malta, Maritius, Mısır, Mogolistan, Moritanya, Maldivler, Moldova, Mozambik, Nepal, Nijer, Norveç, Nijerya, Özbekistan, Pakistan, Papua Yeni Gine, Polonya, Portekiz, Romanya, Sibirya’da Yakutistan, Tuva, Buryat Hakasya, Orta Afrika, Rusya, Senegal, Sri Lanka, Singapur, Suriye, Sudan, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tanzanya, Tayvan, Tayland, Tataristan, Tunus, Türkmenistan, Togo, Uganda, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yemen, Zanzibar yapımcının dolaştığı ülkelerden bazıları.

Ayna kimi zaman Kenya’da kendi elleriyle Zürafa besledi, kimi zaman Yavru fillerle dolaştı savanlarda… Hiçbir beyazın giremediği 4 milyon zencinin yasadığı “Soweto” ya girdi, Güney Afrika’da onların yaşamlarını yansıttı. Uganda’da tam ekvatorun üzerinde bir adımla Kuzey ve Güney yarımküre arasında seyahat yaptı. Tarzan ormanlarında gezdi Nil Nehri’nin ilk doğduğu yeri gösterdi. Filipinlerde Karada yaşamayı uğursuzluk sayan Badjao’lar, Pirinç tarlalarında böcek yiyen insanlar, Nairobi’de Timsah eti satan lokantalar ekranlara Ayna Programı’yla yansıdı. Gambiya’da Isırmayan Timsahları ilk Ayna programı ekranlara getirdi. Yaklaşık 80 tane Nil timsahı, yerli halkın inancına göre suyun kutsal olusundan dolayı ısırmıyordu insanları. Ayna Onlarla tokalaştı ve güneşlenen timsahları suya gonderdi. Güney Afrika’da yavru aslanları sevdikten sonra Piton yılanlarını sardı boynuna. 4 metre genisliginde 10 metre yuksekliginde  12 metre burclarla birbirien bagli olan 2400 km uzunlugunda cin seddinden sizlere seslendi, Kimi taslari 15 tona varan Misir Piramitlerin gizemini arastirdi. Umit Burnunda Okyonuslarin kesistigi noktada  muhtesem guzelligi yasadi ve yasatti. Japonyo’da Ertugrul Firkateyninin battigi yeri goruntuledi ve firkateynin baslatigi Turk Japon dostluguna katkida bulundu. Cebel-i Tarikta Akdeniz ve Atlas okyonusun sularinin bulustugu noktadan Ispanya sahillerini izledi. Avustralya’nin yerlileri Aborjinler ve onlarin ilginc yasamlari yine Ayna’dan yansidi televizyon ekranlarina. Ayna Yemen’de atalarimizin 400 yıl kaldığı topraklarda dolaştı, Osmanlı izlerini tek tek görüntüledi. Yemen Osmanlı arşivlerinden bu ulkeye gelip geri dönemeyen yüz binlerce Mehmetçikten arkada kalan isimleri buldu.

Uganda'da Gergedan'a dokundu, Avustralya'da  Aborjinleri, Kangurulari ve dunyanin en kucuk penguenleri ekranlara getirdi.

Ayna bundan sonra da dunyayi ekrana yansitmaya devam edecek. Yine farkli diyarlar, farkli yuzler, farkli kulturler ve farkli hayatlar gelecek ekranlara...Nice guzel Ayna’larda bulusma dilegiyle......

www.aynaprogrami.com
ayna@aynaprogrami.com
@AynaProgram
@SaimOrhan BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009