Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA NEPAL'DE Cumartesi 23:00
 
   
AYNA BU HAFTA NEPAL'DE
Cumartesi 23:00

Ayna uzak doğunun en gizemli ülkelerinden bir tanesi Nepal’e götürüyor sizleri! Burası dünyanın tek Hindu Krallığı, resmi dinin Hinduizm olduğu tek ülke. Başkenti  Katmandu gizemin peşine düşenler için tek adres… Dünyanın en yüksek tepesi Everest de yine bu coğrafyada yer alıyor.

Resmi din Hinduizm her yerde kendini hissettiriyor. Her yıl yüz binlerce turisti kendine çeken ülkede Hinduların kullandıkları birçok sembol eşya da turistler tarafından satın alınıyor.

Ayna olarak Paşu Patinath Nehri kıyılarına gidiyoruz. Nehir kıyısındaki tapınak Hindulara ibadet etmenin yanı sıra ölülerini de yakma imkanı sağlıyor. Ganj ile bağlantısı olan nehre ölülerin külleri savruluyor. Bir tarafta ölülerini yakanlar diğer tarafta ise ölülerini nehrin kenarına boylu boyunca uzatıp ona dini geleneklerine göre son vazifelerini yapanlar ve tabii ağlayanlar… Bu arada ölen kişinin ailesindeki erkeler de saçlarını sıfıra vuruyorlar. Bazı ihtiyarlar da bu tapınağa gelerek burada ölümlerini bekliyorlar. İnançlarına göre burada ölmek daha sevap. Tapınak civarında bir de Sadular yaşıyor. Sadular kendilerini Hinduizm’e adamış din adamları. Sadular ilginç görünümleriyle çok dikkat çelici. Saçlarını ve sakallarını hiç kesmiyorlar. Bazıları yüzlerini boyuyor bazıları da Tanrıları Şiva’ya benzemek için tüm vücutlarına kül sürüyor.  

Çekimlerimize ülkenin en ünlü meydanı Durbar Meydanı’nda devam ediyoruz. Burası turistlerin de çok rağbet ettiği bir yer olduğu için etraf hediyelik eşya satıcıları ile dolu. Dünyanın en fakir 10 ülkesinden bir tanesi olan Nepal’de turizm önemli gelir kaynaklarından.

Her tarafta rastladığımız hamallar açık hava terzileri ve evlerine su gelmediği için sokaktaki açık hava hamamında banyo yapanlar her ne kadar ülkenin çok geri kalmış bir ülke olduğunu gösterse de  onlar takvim olarak bizden çok ilerdeler.

Nepal’de inekler  bir Nepal vatandaşının sahip olduğu hakların  hepsine sahip. Bu yüzden cadde ve sokaklarda özgürce dolaşan inekler görmek mümkün. Nepal yasalarına göre bir ineği öldürmenin cezası 24 yıl.

Ayna ayrıca Nepal’de dünyanın zirvesi Everest’e uçakla tur yaptıracak sizlere. Maceraperestlerin hayali olan Everest’i yakından görme şansı bulacaksınız Ayna’da.

Programda ayrıca Nepal’in maymunlarla dolu Maymun Tapınağı, ünlü Nepal halıları ve yapılış öyküleri ile Nepal’den renkli görüntüler ekrana gelecek.

Nepal bölümümüzün fragmanını izlemek için tıklayınız: http://www.youtube.com/watch?v=0dW0nbsktF0&feature=youtu.be2014-02-03 09:33:11facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 0 Bütün yorumlar...

TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009