Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 28-01-2022
AYNA ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ VE TOGO ÖZEL BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA Cumartesi 23:00
 
   
AYNA ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ VE TOGO ÖZEL BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
Cumartesi 23:00

Ayna’nın kara kıtadaki renkli yolculuğu sürüyor. Bu sefer objektifini Afrika’nın tam ortasına Orta Afrika Cumhuriyeti’ne ve bir Batı Afrika ülkesi olan Togo’ya çeviriyor.

Yolculuğumuza Orta Afrika Cumhuriyeti’nden başlıyoruz.

Başkent Bangui’den Pigmelerin yaşadıkları köye gitmek üzere yola çıkıyoruz. 21.yüzyılda ormanlarda ilkel hayatlarını sürdüren Pigmeler…Uzun yolculuğumuz sırasında Orta Afrika’yı daha iyi tanıma fırsatı buluyoruz. Bir yanda nehir bir yanda göz alabildiğine uzanan yemyeşil ormanlar ve tozlu yollar…Ağaç kesmenin yasak olmadığı ülkede yol boyunca kestikleri ağaçları satmak üzere yola düşen insanlara rastlıyoruz. Ulaşım imkanlarının hiç de iyi olmadığı bu ülkede insanlar küçük kamyonların kasalarında yolculuk ediyorlar.

Pigme köyünde gündüz saatlerinde pek erkeğe rastlanmıyor. Avlanmak üzere ormana gidiyor erkekler. Kadınlar bir yandan çocuklarıyla ilgileniyor bir yandan da ormandan topladıklarıyla ateşte yemek pişiriyorlar.

Rastladığımız küçük bir çocuksa Orta Afrikalıların etten bile daha çok sevdiği küçük ağaç kurtlarını taşıyor başında. Bu ilkel köyde gördüğümüz dispanser ve okulsa Hıristiyan  misyonerlere ait. Pigmelerin köylerinden ayrılırken köyün çocukları bizi yaktıkları ateşin etrafında dans ederek uğurluyorlar.

Atlas Okyanusu kıyılarındaki Togo’dayız şimdide.

Ayna olarak başkent Lome’ye 60 km uzaklıktaki bir köye gidiyoruz.
Togoville ismini taşıyan köyün nüfusunun çoğu Voodoo isimli yerel dine mensup. Köyün girişinde bizi karşılayan heykellere tapıyor halk.

Köyde bir dini ayini de görüntüleme şansı buluyoruz. Ayinden önce bir karşılama töreni yapılıyor ve daha sonra ayin başlıyor. Tamtamlar eşliğinde yapılan folklorik bir danstan ibaret bu ayin.

Atlas Okyanusu’na 56 kilometrelik sahili olan Togo’da balıkçılık önemli bir geçim kaynağı. Denizdeki dev dalgalara inat saatler önce attıkları ağı çekmeye çalışan balıkçılar görüyoruz  sahilde. Bir ucundan ağa bağlı metrelerce uzunlukta bir halatı çekmeye çalışıyor, tam 14 balıkçı. Ağın okyanustan çıkarılması 1buçuk saatlerine mal oluyor. Fakat onlar hallerinden çok da şikayetçi görünmüyorlar. Hayatlarının her anında ritim olan bu insanlar bu işi yaparken de yerel dillerinde az az küçük küçük anlamına gelen sözleri bir ritim eşliğinde sıralıyorlar.

Başkent Lome’de bir pazara düşüyor yolumuz bu kez. Apatau isimli pazarda kurutulmuş balıktan sebze meyveye, canlı tavuktan Togo usulü kebaplara kadar bir sürü şey satılıyor. Pazarda sebze meyveler tane ile satılıyor.  Başlarında taşıdıkları ilaçlarla seyyar eczane hizmeti veren kadınlar herhalde sadece bazı Afrika ülkelerinde görebileceğimiz manzaralardan.

Yine birçok Afrika ülkesinde gördüğümüz açık hava lokantaları burada da karşımıza çıkıyor.  Başkentte Ekonomi Bakanlığının hemen yanı başında bir ağaç gölgesinde hizmet veriyor, görüntülediğimiz lokanta.

 Ayna'nın Orta Afrika - Togo Özel bölümünün fragmanını izlemek için tıklayınız: http://www.youtube.com/watch?v=g152uodQ5dg&feature=youtu.be2013-04-01 09:44:39facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 3 Bütün yorumlar...
esma 2013-04-07 07:06:31 - 
Bu programı biraz daha sık yapmalısınız çünkü çok izleniyor

esma 2013-04-07 07:04:21 - 
Çok güzel bir program büyük bir keyifle izliyorum özellikle afrika ülkeleri çünkü afrikaya büyüyüncebende taşınacağım.

Peri 2013-04-06 02:30:38 - 
Selam Saim abi merhaba ben Azerbaycanli Peri. sizi beyenerek izliyorum.Sizin ve tum caliwanlarin eline yureyine sagliq.Allah razi olsun sizlerden.Azerbaycandan kucak dolusu selamlar her kese.


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009