Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA MEKKE'DE (yeni) Cumartesi 22:00
 
   
AYNA BU HAFTA MEKKE'DE
(yeni) Cumartesi 22:00

Ayna’nın kutsal topraklardaki yolculuğu devam ediyor. Hz. Muhammed (S.A.V.)’in doğduğu şehir Mekke’den sesleneceğiz sizlere.

Mekke-i  Mükerreme’nin etrafında harem sınırını gösteren işaretler var. Müslüman olmayan kimseler Harem sınırlarından içeriye giremiyorlar. Harem, yasaklanmış, korunmuş, dokunulmaz anlamlarına geliyor. Canlıların öldürülmesi, bitki örtüsüne, yeşiline zarar verilmesi, onların koparılması, ağaçlarının kesilmesi,  yasaklanmış bu bölgede.

Kabe dünyadaki bütün Müslümanların kıblesi. Onu çepe çevre saran mescidin adı da Mescid-i Haram. Mescid-i Haram yeryüzünde en çok sevap kazanılan mescit. Burada namaz kılan bir kişi 100 bin kat daha fazla sevap kazanıyor. Sadece namazlar sırasında duran tavaf namaz biter bitmez tekrar başlıyor. Kabe merkezli hiç durmayan bir hareket bu. Biz de bu güzel ibadetin içerisinde bulunmak için can atıyor ve Hacerül Esved hizasından tavafımıza başlıyoruz.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’in 571 yılında doğduğu evin yerine geliyoruz. Bugün nebiler nebisinin doğduğu evin yerinde Mekke kütüphanesi var. 

Mescid-i Haram’da 24 saat canlı yayın yapan Kuran-ı Kerim televizyon kanalının ana kumanda odasındayız. 5 vakit namazlar canlı olarak veriliyor. Namaz vakitleri haricinde Kabe görüntüleri eşliğinde sürekli Kuran-ı Kerim yayınlanıyor.  Böylece tüm dünya Müslümanları da anı anına Mescid-i Haram görüntülerini seyretme imkanını yakalamış oluyorlar.

Kuran-ı Kerim’in ilk indirildiği yer olan Hira mağarasını görmek için Nur dağının tepesine doğru tırmanmaya başlıyoruz. Nur Dağı Mekke’nin yaklaşık 5 km kuzeyinde bulunuyor. Yaklaşık 45 dk sonra Nur Dağı'nın zirvesine ulaşıyoruz. Hira'nın içi dolu ve önü müthiş kalabalık. İçeriye girebilmek için insanlar birbirleriyle yarışıyorlar burada.

Hudeybiye Antlaşmasının yapıldığı yere geliyoruz. Hz. Muhammed (S.A.V.)'in Mekkeli müşriklerle yaptığı antlaşmadan sonra barış ortamı sağlanmış ve İslam hızla yayılmaya başlamıştı. 2012-05-29 18:30:29facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 3 Bütün yorumlar...
SUKRU CELİK 2012-06-10 20:10:31 - 
Bazı yayınlarınızı indirmek çevredeki dostlarımıza izletmek istiyoruz. Nasıl İndirebilir ya da temin edebiliriz. Selamlar....

serhat 2012-06-09 19:52:35 - 
Mekkenin 1.bölümünü bulamadım. Acaba sitede yok mu? Bide İndirdiğimiz bölümlerin çözünürlük seviyesi çok düşük. Bunları arttırmanız mümkün mü allah rızası için... Son olarak videoları indirmek için farklı çözünürlükte link koysanız bizler için çok güzel olur. Allah işlerinizi asan eylesin, allah yardımcınız olsun...

kübra 2012-06-02 23:23:15 - 
ayna programının mekke bölümlerini diğer bölümleri gibi severek izliyoruz.allah yar ve yardımcınız olsun.


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009