Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA NİJER'DE Cumartesi 22:00
 
   
AYNA BU HAFTA NİJER'DE
Cumartesi 22:00

Ayna bu hafta Niejr’den seslenecek sizlere. Birçok Afrika ülkesi gibi Nijer de eski bir Fransız sömürgesi. Kişi başına düşen 300 Dolarlık milli geliri ile burası da dünyanın en fakir ülkelerinden. Dünya 21. yüzyılı yaşarken  20. yüzyıl başları yaşanıyor bu coğrafyada.

Bir ülkeye ait yerel kültürü keşfetmek için gidilebilecek en iyi yerler şüphesiz halk pazarları. Ayna olarak biz de Nijer’de bir halk pazarına gidiyoruz. Pazar yerinde tam bir keşmekeş var.Yerlerde tavuklarını satmaya çalışanlar, motorsikletler, bisikletler, dolmuş olarak kullanılan sayısız taksi.. Hepsi bir arada bu pazarda.

Nijer’de hayatın içine biraz daha girmek ve kırsal hayatı keşfetmek üzere yollara düşüyoruz. Hedefimizde bir köy var ama gidiş yolcuğumuz bile bize ülkeyle ilgili epey fikir veriyor.  Kasisli toprak yollarda ilerlerken otoban gişelerini andıran bir engelle karşılaşıyoruz. Bir ağaç gölgesinde, toprak yola giriş halatla engellenmiş. Öğreniyoruz ki bu ülkede yol toprak da olsa para ödeniyor girişte. Bu para asfalt yol yapımı için kullanılacakmış.

Issız toprak yolda ilerlerken karşılaştığımız birkaç araç dışında  sadece yük taşıyan eşekler görüyoruz.. Ne bir benzin istasyonu ne de başka bir şey. Böyle bir yolda bozulan aracımızı Allah’tan  geçen bir arabanın yardımı ile köye kadar çekebiliyoruz.

Bu meşakkatli yolculuğun sonunda köye vardığımızda hemen çocuklar sarıyor etrafımızı. Bu köyde insanlar su için her gün metrelerce derinlikte kuyulardan su çekmek zorunda. Akşam yemeği için de toplanan bitkiler saatlerce dibekte döğülerek öğütülüyor. Kerpiçten evlerinde yatacakları yatak ve birkaç yemek kabından başka bir şey yok. Ayna bu Nijer köyünden çok çarpıcı görüntülerle gelecek ekranlara.

Ayna Nijer’de dünyanın ilk dinozor mezarlığından çıkarılan devasa iskeletleri de ekrana getiriyor bu akşam. Nijer çöllerinde Agadez denen bölgede bulunan iskeletler bunlar. İlk olarak aynı bölge yakınlarından çıkarılan bir timsah iskeleti dikkatimizi çekiyor. 110 milyon yıl önce yaşamış bu timsah 12 metre uzunluğunda ve yaşadığı dönemde 8 ton ağırlığında bir timsahmış. Çene genişliği bile bir insan boyunun yarısı kadar olan bu timsah şu haliyle bile çok ürkütücü  görünüyor.

Müzede yine 130 milyon yıllık devasa dinozor iskeletleri  sergileniyor.

Ayna’da ayrıca müzenin içinde bulunduğu geniş park içindeki yerel el sanatları atölyelerini  görme şansı bulacaksınız. Diğer Afrika ülkelerinde olduğu gibi Nijer’de de ağaç oymacılığı, bronz ve gümüş üzerine işçilik, çömlekçilik ve el okumaları çok yaygın. 2012-05-14 09:29:13facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 2 Bütün yorumlar...
hamdi 2012-05-21 10:37:00 - 
Saim bey sizi gerçekten tebrik ediyorum. Programınızı çok beğeniyoruz ailece izliyoruz. Emeğinize sağlık başarılarınızın devamı dileğiyle...

fatih 2012-05-20 02:08:32 - 
programınızı sewerek izliyorum başarınızın dewamını diliyorum


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009