Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA CİDDE'DE (yeni) Cumartesi 23:00
 
   
AYNA BU HAFTA CİDDE'DE
(yeni) Cumartesi 23:00

Ayna bu hafta Suudi Arabistan’ın Riyad’tan sonra 2. büyük şehri Cidde’de. Kızıldeniz kıyısına kurulu bu modern şehri birlikte geziyoruz.

Cidde’de döner kavşakların ayrı bir önemi var.

Bu şehirde döner kavşaklar oldukça yaygın. Her döner kavşakta ayrı bir şekil var. Gemi, yumruk, pergel ve bisiklet şeklinde olanlar bizim gördüklerimizden sadece bazıları. Bu kavşakların bu ülkede yaşayanlar için ayrı bir önemi var. Çünkü adres tariflerinde bu kavşaklar çok işe yarıyorlar.

Sük'us Semek'te yani balık pazarındayız.

Farklı türlerde onlarca balığı sizler için görüntülüyoruz. Kırmızı renkteki balık türü Arapların en çok sevdiklerinden. 3 kilo gelen bu balığın kilosu 125 TL yapıyor.

Suudi Arabistan’da hafta sonu tatili Perşembe ve Cuma günleri.

Suudi Arabistan vatandaşları hafta sonu tatillerini ya deniz kenarlarında ya da istiraha adını verdikleri mekanlarda geçiriyorlar. Deniz kenarı özellikle hafta sonları cıvıl cıvıl. Obhur isimli bu semtte tekne turları yapılıyor. Yerli ve yabancılar bu tekne turlarından çok istifade ediyorlar. Haliç tekne ve jet skilerle dolu. Arap gençler kamerayı görünce coşuyor ve şov yapmaya başlıyorlar. 

120 civarında farklı hurma türü var.

Cidde’de hurma ve hurmadan yapılma ürünlerin satıldığı bir lüks hurma dükkanına giriyoruz. Birbirinden farklı hurma çeşitleri tezgahlara dizilmiş. Hurmadan yapılma çeşit çeşit kurabiyeler de ilgimizi çekiyor. Suudi Arabistan’da hurmanın dondurmasını bile yapmışlar.

Suud giysisini giyince tam bir Suudluya benzedik.

Suud elbiselerinin satıldığı bir mağazaya geliyoruz şimdide.  Suud elbisesi  bu ülkede devlet kurumları çalışanları için resmi bir kıyafet. Memurlar başka bir giysi ile işyerlerine gelemiyorlar. Suudlular özel günlerde ve bayramlarda elbiselerinin üzerine mışlah giyiyorlar. Mışlahın fiyatı 1700 Riyal. Türk parasıyla 850 Lira. Fiyatının yüksek oluşu hem kumaşın kalitesi hem de önündeki işlemeleri ile ilgili. İşleme ne kadar çok ve ne kadar kaliteli olursa fiyatı artıyor. 2000 Riyal ve üzeri fiyatlara satılan mışlahların olduğunu öğreniyoruz. 

Kilosu 100 bin TL olan ağaç kabukları.

Bu ülkede koku dükkanları çok yaygın. Çok farklı çeşitte kokular var tezgahlarda. Bizim ilgimizi ağaç kabukları çekiyor. Suudların en çok rağbet ettiği koku olan ud bu ağaç kabuklarından elde ediliyor. Ancak bir ağaç kabuğu deyip geçmeyin. Bu ağaç kabuğunun kilosu 200 bin Suudi Arabistan Riyali. Yani 100 bin Türk Lirası. Hindistan’dan getirilen ağaç kabuklarından farklı ud kokuları elde ediliyor. Biz de sizler için kokuları deniyoruz. Eğer siz de 12,5 gramlık bir ud kokusunu almak isterseniz 4 bin TL’yi gözden çıkarmak zorundasınız.     2012-05-07 11:19:28facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 0 Bütün yorumlar...

TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009