Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA SUUDİ ARABİSTAN'DA (yeni) Cumartesi 23:00
 
   
AYNA BU HAFTA SUUDİ ARABİSTAN'DA
(yeni) Cumartesi 23:00

Ayna olarak bu hafta sizlerle güzel bir tur yapacağız Suudi Arabistan’da.

Suudi Arabistan’da farklı farklı kabileler var ve her kabilenin de kendine has özellikleri var. 15 civarında büyük kabile var ülkede.

Cenadriye Festivali ülkenin en büyük festivallerinden. Kral ve Kraliyet ailesinin de katıldığı törenler çok renkli gösterilere sahne oluyor. Ardha dansı festivalin en ilgi çeken anlarından birisi. Bu dansta kraliyet ailesi üyeleri de bizzat kendileri dansa katılıyorlar.  Yaklaşık  2 bin devenin katıldığı dünyanın en büyük deve yarışlarından birisi yapılıyor bu festivalde. 30 bin civarında insan yarışları nefeslerini tutarak seyrediyorlar. Yarışların birincilerine ise hem para hem de çok pahalı hediyeler veriliyor.

Arap atları dünyada oldukça meşhur. Necd bölgesinde yetişen ve çöl şartlarında yaşamaya uyumlu bu mükemmel atlara Suud vatandaşları çok düşkünler. Suudiler bu atları ülkelerinin en değerli hazineleri arasında görüyorlar. Safkan Arap atları güzel görünüşleri, dayanıklılığı, zekası, hızı, savaş anındaki cesaretleri ve sadakatleriyle nam salmışlar tüm dünyaya. Bu Arap atlarına değer biçilmekte zorlanılıyor.

Bir kabilenin geleneksel bir düğün törenindeyiz şimdide. Misafirlere ilk önce Arap kahvesi sunuluyor. Ardından yemeğe geçiliyor. Tepsilerin üzeri sebzeli pilav ve et dolu. Tam bir ziyafet bu. Yemekler de elle yeniliyor. Çok rahat bir şekilde herkes elini daldırıyor tepsiye. Pilavı da eti de elleriyle afiyetle yiyorlar. Bu onlar için çok sıradan bir durum.

Suudi Arabistan'ın kuzeyinde Hz. Salih Peygamber döneminden kalma kalıntılar var. Adına da Madain Salih yani Hz. Salih Peygamber'in şehirleri deniliyor. Kalıntılar o kadar eski ki tarihi,  M.Ö 3000 senesine kadar gidiyor. Buralar tarihte Semud Kavminin yaşadığı topraklar... Bugün Madain Salih Suudi Arabistan'ın önemli turistik noktalarından. Ülkenin gizli hazinesi olarak adlandırılıyor. 1972 yılından beri Arkeolojik alan olarak bölge koruma altına alınmış durumda. Bu bölge aynı zamanda Unesco'nun Dünya Kültür Mirası Listesinde.

Suudi Arabistan’daki  restoranlarda ailelerin ve erkeklerin ayrı ayrı yemek yiyebileceği iki bölüm var. Ayna olarak Cidde’de çok meşhur olan bir Türk lokantasına gidiyoruz. Bu renkli görüntüler ve daha fazlası için cumartesi saat 23:00’da Ayna’da buluşalım.2012-04-30 13:13:55facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 5 Bütün yorumlar...
ayşegül 2014-01-03 22:25:00 - 
selamualeykum abe ben senin porokramını cokseviyoru allah sendeen razıolsun

Ahmet BAYRAM 2012-05-06 18:24:45 - 
AMAAAA... Öncelikle ço k teşekkür ederim bu tür görsel şöleni bizlere sunduğunuz için. Şu sitemimi söylemedende da geçemeyeceğim son çekimler HD kalitesi ile çekiliyor ama tekrarını izlediğimiz küre tv nin sağladığı görüntü çok bozuk.İnanıyorum ki daha iyi bir görüntüyü sağlayabilirsiniz.Teşekkür ederim.

ufuk 2012-05-06 13:10:14 - 
merhabalar saim abi sizin ingiltere londraya gitmenizi istiyorumm o ülkeyi cok merak ediyorumm rica ediyorumm gidin tşkler sevgiler....


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009