Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 28-01-2022
AYNA BU HAFTA MALDİVLER VE SRİ LANKA'DA Cumartesi 23:00
 
   
AYNA BU HAFTA MALDİVLER VE SRİ LANKA'DA
Cumartesi 23:00

AYNA bu hafta sizleri büyüleyici güzellikteki Maldiv Adaları’na ve Sri Lanka’ya götürüyor.

Turumuza ilk olarak Maldivler’den başlıyoruz. Hint Okyanusunun ortasında adalar topluluğundan oluşan bir ülke Maldivler. 1200 adadan oluşan ülkede sadece  202  adada insanlar yaşıyor. En büyük ada 13 kilometrekare. Ülke nüfusu  350 bin ve halkın tamamı Müslüman.

Ülke topraklarının deniz seviyesinden ortalama yüksekliği 1 metre. Başkent Male ülkenin en gelişmiş şehri. Male’de en çok kullanılan ulaşım aracı motosiklet. Motosiklet parkları kilometrelerce uzayıp gidiyor. Ülke genelinde  adalar arası hızlı botlar ve  hava taksiler hizmet veriyor. Uluslar arası hava taşımacılığına da bir ada tahsis edilmiş, bu ada sadece havaalanı olarak kullanılıyor.   

Beyaz kumlar, cam gibi bir okyanus ve palmiye ağaçları. Dünyada bu üçünün en güzel birlikteliğinin yaşandığı yer Maldivler. Tabii bu güzel birliktelik her yıl çok sayıda turisti de buraya çekiyor. Adalar topluluğunda bir ada tamamen tatilcilere ayrılmış durumda. Ayna  olarak bir hızlı botla başkent Male’den tatil beldesi Kurumba’ya gidiyoruz.

Kurumba olgunlaşmamış hindistan cevizi meyvesi demek. Adanın her tarafı hindistan cevizi ağaçlarıyla dolu. Ada elektriğini kendi üretiyor. Okyanus tan’dan da  tatlı su elde ediliyor.

Maldivler’e gelen tüm devlet ve hükümet başkanları Kurumba tatil beldesinde konaklıyormuş. Türkiye Cumhuriyeti başbakanı Recep Tayip Erdoğan da geldiğinde Kurumba’da kalmış.

Maldivler’den ayrılıp Hindistan’ın güneyindeki ada ülke Sri Lanka’ya geliyoruz. Portekiz, Hollanda ve İngiliz sömürgesinde kalmış; ancak 1948 yılında kavuşabilmiş bağımsızlığına. En çok duyduğumuz ismi Seylan’ı 1972’de Sri Lanka olarak değiştirmiş. Biz onu hala Seylan çayı ile tanıyoruz. Kimi zaman da Serendip Adası diye anılıyor. Marco Polo’ya göre burası dünyanın en güzel adası. 1340 kilometre boyunca uzanan sahilleri ve her mevsim yemyeşil ormanlarıyla burası gerçekten çok güzel bir ülke.

Hz Adem’in dünyada  ilk ayak bastığı toprakların burası olduğuna inanılıyor. 2243 metre yüksekliğindeki Hz Adem tepesinde büyük bir ayak izi bulunuyor. Budistler ise  bu ayak izinin Buda’ya ait olduğuna inanıyorlar. Bu yüzden tepenin Budist misafirleri de hiç eksik olmuyor.
 
Sri Lanka nüfusunun yaklaşık yüzde 8’ini Müslümanlar oluşturuyor. Daha çok ticaretle uğraşıyor Müslüman nüfus. Başkent ve diğer şehirlerde çok sayıda camii var. Kısa bir zaman öncesine kadar camilerde Osmanlı Padişahları adına hutbeler okunuyormuş. Artık camilerde Osmanlı adına hutbe okunmuyorsa da “Osmanlı fes”i yadigar kalmış Sri Lankalılar’a. Sri Lankalı Müslümanlar özel günlerinde fes takıyorlarmış.  

Sri Lanka’da değerli taş işlemeciliği çok meşhur. Göz alıcı güzellikteki taşlar ünlü sahiplerine buradan ulaşılıyor. Biz de Ayna olarak Sri Lanka’nın en ünlü mücevher mağazalarından birine gidiyor ve birbirinden güzel taşları ekrana görüntülüyoruz. Bu arada söyleyelim; bu mağazada fiyatı 1 milyon doları aşan taşlar satılıyor.

Başkent Colombo’dan ayrılıp Kandy şehrine gidiyoruz. Ormanın içinde bir fil sürüsü yavaş yavaş ilerliyor. Burası bir “fil yetimhanesi”. Buradaki filler ise çeşitli nedenlerle bakıma muhtaç hale gelen filler… Kimisinin fildişi avcıları tarafından gözleri kör edilmiş, kimi ise mayına basarak ayağından olmuş. Günde iki kez Maha Oya Nehri’ne getiriliyor ve yıkanıyor bu filler. Tabii yetimhanenin ziyaretçileri turistler için de seyirlik bir şova dönüyor bu yıkanma işlemi. Hatta bazı turistler nehre inerek yıkanan fillere su atıyor ya da onları besliyorlar. Bazı filler ise çamur banyosu yapmayı tercih ediyorlar. En çok ilgiyi tabii yavru filler topluyor. Aralarında henüz 1,5 aylık olanlar bile var.

Fil yetimhanesinden ayrılıp yolumuza devam ediyoruz. Yol boyunca pirinç tarlaları ve yemyeşil bir manzara eşlik ediyor bize. Sri Lanka’lılar bu yeşilliklerden ilaç olarak da yararlanıyorlar. Farklı ağaçlardan elde edilen bitkisel ilaçlar turistlerin de çok ilgisini çekiyor.

Sri Lanka’nın en meşhur yeşili ise  çay. Ülkemizde de “Seylan çayı” adıyla  bilinen bu çay Sri Lanka’yı dünyanın önde gelen çay ihracatçılarından biri yapmış. 2012-04-09 09:45:28facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 4 Bütün yorumlar...
Ayhan 2014-02-16 22:25:10 - 
Ayna yine çok başarılı. Rica etsem programdaki hint müziğinin ismini söyler misiniz?

OĞUZHAN İNAL 2012-04-14 23:36:14 - 
ben 10 yaşındayım sizi sürekli seyrediyorum hindistan cevizi sütünü çok merak ediyorum müm künse bir tane gönderirmisiniz

MELİKE 2012-04-12 17:35:52 - 
BEKLENTİM; BEN DE BU ŞEKİLDE BİR İŞTE ÇALIŞMAK İSTİYORUM..


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009