Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA HİNDİSTAN'DA Cumartesi 23:00
 
   
AYNA BU HAFTA HİNDİSTAN'DA
Cumartesi 23:00

Ayna bu hafta ilginç ülke Hindistan’dan farklı karelerle ekranlarınıza geliyor. Sokak aralarında, caddelerde birbirinden ilginç manzaralar bekliyor sizi. Hindistan renklerin ve zıtlıkların ülkesi…
 
Ülke nüfusunun % 82’si Hindu. Hinduizm bir dini gelenekler derlemesi. Bu dinin bir kurucusu ya da kutsal kitabı yok. Çok tanrılı bir din olan Hinduizm’de insanlar kendi elleriyle  yaptıkları tanrılara tapabiliyorlar. Ayna Hindistan’da mermerden tanrıların yapıldığı bir atölyeyi görüntüledi.

Ülkede Hinduizm’in getirdiği kast sistemi yüzyıllardır devam ediyor. Kast sisteminin de etkisiyle zengin ile fakir arasındaki uçurum çok büyük. Ayrıca kastlarda değişim olmadığından zenginler hep zengin, fakirler hep fakir.

Ülke nüfusunun yoğunluğu trafikte karmaşayı da beraberinde getiriyor. Bu karmaşa bir başka karmaşa ile çözülmeye çalışılmış; arabaların üzerinde “lütfen korna çalın” yazıyor.

Ülkenin birçok yerinde olduğu gibi başkentte de her an ilginç bir manzara ile karşılaşabiliyorsunuz. Açık hava berberleri iş başında sokakta. Ülkede kimi insanların geçim kaynağı ise yılan oynatıcılığı. Saim Orhan’ın piton yılanını boynuna sarması ve kobraların gösterileri de yine Ayna’da.

Ayna olarak Hindistan’ın Müslüman idarecilerinden Şah Cihan tarafından yaptırılan Kırmızı Kale’yi de ekrana getiriyoruz. Ülke 1947 yılında bağımsızlığı kazandığında Hindistan bayrağı ilk kez buraya dikilmiş. Görkemli kale aynı zamanda dünyanın en gösterişli saraylarından bir tanesi.

Ayna bir dönem Hindistan’ı idare eden Şahların hazinlerinin saklandığı Agra Kalesi’ni ekrana getiriyor. Bu kale Hindistan’ın en önemli ve en meşhur Kalesi. Çok sayıda ünlünün ziyaret ettiği kale seyyahların da uğrak yeri.

Ayna’nın  savaşçıların ülkesi diye adlandırılan Racastan eyaletinde fillerle yaptığı yolculuktan ilginç kareler yansıyacak ekranlara. Racastan’ın başkenti Jaipur’da Amber kalesi yüksek bir tepe üzerine kurulu.

1 milyar 100 milyon’dan fazla  nüfusuyla dünyanın en çok nüfusa sahip ülkelerinden biri olan Hindistan, trafikte ineklerin, maymunların, deve arabalarının ve birçok farklı ulaşım aracının bir  arada bulunduğu bir ülke. Özellikle kutsal sayılan inekler her an her yerde karşınıza çıkabiliyor. Ayna Hindistan cadde ve sokaklarından ilginç görüntülerle gelecek ekranlarınıza.


Hindistan’da sıradaki durağımız Kalküta. Kalküta Hindistan’ın komünizmle yönetilen tek eyaletinin başkenti ve Bombay’dan sonraki en kalabalık şehir. Bu şehir de ilginçliklerle karşılıyor Ayna ekibini.

İlk olarak bir sokak ütücüsünü görüntülüyor Ayna. Elektrik bağlantısı olmayan ütü yanan kömürlerin üzerine konularak ısıtılıyor.

Bu ülkede otomobillerde yan aynalar yok veya olanlar da kapalı tutuluyor. Hem  yaya  hem de araç trafiğinin bu kadar  yoğun  olduğu bir ülkede araç sahipleri birbirlerine çarpmamak için yan ayna kullanmamayı tercih ediyor.

Trafiğin bu kadar karışık olmasının bir diğer nedeni de trafikte seyreden araçların yanı sıra rikşa adı verilen, insanların taşımacılık yaptığı çek çeklerin ve daha birçok taşıma aracının trafikte seyir halinde olması.

Tüm bu karışıklıkların arasında şüphesiz en dikkat çekici manzara caddelerin kenarlarında banyo yapan insanlar. Sokakta banyo yapanlar Hindistan’ın sıradan manzaralarından. Zengin ve fakir arasındaki uçurumdan dolayı sokakta hayatlarını sürdürmek zorunda olan bir sürü insan var bu ülkede. En temel ihtiyaçlardan bile yoksunlar.2012-02-20 10:06:05facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 3 Bütün yorumlar...
burhan orha 2013-06-10 15:55:42 - 
selamun aleykum saım orhan bey bosna hersekı o kdar guzel anlattınız kı bu yaz ılk ısım oralara gıtmek olucak ..ınsallah maddı sıkıntı cekmem ıstanbula gore ucuz mu bosna onu sorucaktım saygılar

havva şevval poscu 2012-02-26 11:58:53 - 
keşke ayna programı HOLLANDA ya da gitse çok iyi olur ,

ayça yılmaz 2012-02-25 21:07:34 - 
saim bey merhabalar..programınızı uzun süredir ilgiyle takip ediyorum,size ve ekibinize teşekkür etmek istedim. sayenizde tüm dünyayı sizinle birlikte geziyor ve tanıyoruz..yolunuz hep açık olsun..sevgiler


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009