Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA KATAR'DA Cumartesi 22:50
 
   
AYNA BU HAFTA KATAR'DA
Cumartesi 22:50

Ayna’nın rotası bu hafta Orta Doğu ülkesi Katar’ı gösteriyor.
Başkenti Doha. Ülkenin resmi dili Arapça ancak İngilizce yaygın olarak konuşuluyor. Para birimi Katar Riyali.

Katar’da, kendi nüfusundan çok yabancı yaşıyor.
Basra Körfezindeki bu ülkenin nüfusu 1 milyon 700 bin. Ancak nüfusunun yalnızca 300 bini Katarlı Araplardan oluşuyor. Diğerleri ülkeye dünyanın değişik yerlerinden çalışmaya gelen insanlar. Yani 1 milyon 400 bin yabancı var bu ülkede. Hindistan, Bangladeş, Pakistan, Filipinler gibi ülkelerden on binlerce insan ekmek parası için gelmişler. Ayrıca Arap dünyasından ve Avrupa’dan  da çok sayıda kişi Katar’da çalışıyor. Türkiye’den gelen yaklaşık 15 bin kişinin olduğu ifade ediliyor.

Dünya’nın en yüksek milli gelirine sahip ülkesi Katar.
Katar Petrol ve doğalgaz zengini. Doğalgazda dünya’da 3. sırada. Milli gelirine baktığımız zaman Dünya’nın en yüksek milli gelirine sahip ülkesi. 111 bin Dolar ile dünyanın en yüksek gelirine sahip.

Katarlılar suyu denizden arıtıp içiyorlar.
Katar’ın petrolü var, doğalgazı var ancak suyu yok. Suyu denizden arıtıp içiyor Katarlılar. Hatta Katar’da bir nehir bile yok.

Başkent Doha’daki çadırlarda çay ve kahve servisleri bedava.
Akşam, devlet tarafından halkın hizmetine sunulmuş çadırlardan bir tanesine giriyoruz. Çadırda iki Katarlıyla hoş bir sohbetin ardından bize Arap kahvesi ikram ediyorlar. Kahvenin fiyatını soruyoruz ancak bu çadırlarda çay ve kahvelerin bedava olduğunu öğreniyoruz.

Körfezde tekne turuna çıkıyoruz.
Şehri denizden görmek isteyenler için çok güzel bir fırsat bu tekne turları. Kişi başı 10 riyale 20 dk tekne turu yapabilirsiniz. Kış ayında olmamıza rağmen hava ne soğuk ne de sıcak. Bu güzel havanın tadını çıkarıyoruz körfezde.

Deve yarışlarında 1. gelen devenin yetiştiricisine 1 jeep veriliyor.
Arap kültüründe deve yarışları çok önemli. Artık develer insansız koşturulduğundan devenin hızlı koşmasını uzaktan kumandalı robot kamçı sağlıyor. Bu robotta aynı zamanda deveyi hızlı koşturtacak sesli komutlar da var. Teknolojiden deve yarışları bile nasiplerini almışlar. Bu duruma en çok memnun olanlar ise koşarken üzerlerinde bir insan taşımak zorunda olmayan develerdir herhalde. Yarışın sonunda da 1. olan devenin sahibine değil de yetiştiricisine 1 jeep veriliyor.

Katarlıların en büyük eğlencesi çölde safari.
Çölde bir kum tepesindeyiz. Katarlılar burada safari yapıyorlar. Araçlarıyla ve ATV’leriyle bu dik yokuşu tırmanıyorlar.

Katarlılar burunlarını birbirine deydirerek selamlaşıyorlar.
Başkente yaklaşık 45 dakika uzaklıktaki bir Arap çadırındayız. Arap geçlerle sohbetler ediyoruz. Katarlılar geleneklerini, göreneklerini hala yaşatıyorlar. Eğer uzun zamandır görüşmüyorlarsa, 3 kez burunlarını ve sağ yanaklarını değdirerek selamlaşıyorlar. Çadıra yeni gelenlerle biz bile burun buruna ve yanak yanağa selamlaşıyoruz

1961 yılında İngilizler bu ülkeye su satıyorlarmış.
Yılda 60 bin kişinin ziyaret ettiği Şeyh Faysal’ın müzesini geziyoruz. Müze dev bir alana kurulu ve içinde yüzlerce eser var. Emir ailesinden olan Şeyh Faysal’ın kendi özel müzesi burası. Müzede ilgimizi çeken ise İngilizlerin Katarlılara 1961 yılında sattıkları su kavanozları. 2011-12-19 09:26:43facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 4 Bütün yorumlar...
ömemet ali DOĞAN 2012-03-13 11:46:16 - 
kısmet,se inşallah katara giadeceğim bir arap firmasında çalışmak için? sizin programa gelince büyük zevkle izliyor ve beğeeniyorum. eski yeni fark etmiyor hepsini tekrar tekrar izliyorum. emeyi geçen herkese saygılar sunuyor devamını bekliyorum.allaha emanet oulun mut lu kalın?

mehmet gültekin 2012-01-03 18:01:26 - 
selamün aleyküm.değerli ayna programı yapımcıları.ben katar da çalışmak istiyorum.bana yol gösterirseniz çok minnettar olurum.çalışmalarınızda başarılar dilerim.yardımlarınıza şimdiden teşekkürler.ALLAH A emanet olun...

büşra 2011-12-25 15:35:23 - 
Ben Kahramanmaraş Sütçü İmam Ünv Tekstl mühendisligi okuyorum. Sizin ayna programınızı severek takip ediyorum ve çok yararını görüyorm. İleriki iş yaşamımda da bana yararLI olacagını biliyorum böyle güzel bir program gerçekleştirdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum...


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009