Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 28-01-2022
AYNA BU HAFTA KALİFORNİYA'DA ANADOLU KÜLTÜRLERİ FESTİVALİNDE (yeni) Cumartesi 22:50
 
   
AYNA BU HAFTA KALİFORNİYA'DA ANADOLU KÜLTÜRLERİ FESTİVALİNDE
(yeni) Cumartesi 22:50

Ayna bu hafta Amerika kıtasında esen Türk rüzgarını ekranlarınıza getiriyor.

Anadolu Kültürleri ve Yemek Festivalini görüntülemek üzere Amerika Birleşik Devletleri’nin, California eyaletinin Los Angeles şehrine geliyoruz. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen festivale 45 bin civarında kişi katıldı.

Festivalin ihtişamı daha girişte kendisini gösteriyor. Ziyaretçiler festival alanına Anadolu’da kurulmuş 14 medeniyeti sembolize eden kapılardan giriyorlar.  

Yaklaşık 50 dönüm arazi üzerine kurulu festival alanında farklı illerimizin maketleri yer alıyor. Ziyaretçiler illerin tarihi yapılarını da gezme fırsatı yakalamış oluyor. İstanbul’daki Topkapı Sarayı, Kız kulesi, Van ilimizdeki Akdamar kilisesi ilgi çeken tarihi yapılardan.

Stantlarda ebru sanatı uygulamalı olarak gösterildi ziyaretçilere. Oltu taşı tespihlerden, irili ufaklı birçok hediyelik eşya tezgahlarda yerini aldı. 

Mehter Takımı festivale çok büyük renk kattı. Ziyaretçiler festival alanını tamamen dolaşan Mehter takımının farklı parçalarını da dinleme şansını yakaladılar. Bu vesileyle de hayatlarında hiç Mehter takımımızı duymamış Amerikalılar da Mehter takımımızı dinlemiş oldular.

Festival alanının ortasına 3. Ahmet çeşmesini koymuşlar. Ancak bu çeşmenin farkı su yerine ayran, limonata ve buzlu çay akması. Meydanda 2 tanede Osmanlı kahvehanesi görüyoruz. Türk kahvemizin tadına bakmak isteyenler kahvehaneyi tıklım tıklım doldurmuşlar.

Festivalde birbirinden lezzetli Türk yemekleri ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Yemek stantlarının önünde uzun kuyruklar oluştu. Yemekler kadar dondurmamız da ilgi odağı oldu. Biz de Los Angeles’ta  Maraş dondurmamızın tadına bakıyoruz.

Şehzadebaşı Camii’nin 3 boyutlu maketinin olduğu yerde ise insanlar festival süresi boyunca namazlarını eda ettiler. Namaz vakitlerinde okunan ezanlar yabancılar tarafından da çok ilgi gördü.

ABD yetkili makamlarından çok büyük ilgi vardı festivale. Açılışa ABD  senatör, Milletvekilleri, Valiler, ve Belediye Başkanları katıldı. Konuşmalarında bu festivalin Kaliforniya ve dünyada kültürler arası köprüler kurmaya büyük fayda sağladığını söylediler.       

400’ün üzerinde gönüllü günlerce çalışmış Festival için. Kurulumu, düzenlenmesi, organizasyonu için çok ciddi emekler harcanmış. Öğretmeninden mühendisine bu gönüllüler hiçbir ücret almadan çalışmışlar. Onlar Los Angeles’ta Anadolu Rüzgarı estirdiler. Bu Festival Türkiye’nin yurtdışında düzenlediği en kapsamlı, en görkemli ve en büyük festival.2011-11-14 11:28:03facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 0 Bütün yorumlar...

TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009