Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA BOSNA HERSEK'TE Cumartesi 23:00
 
   
AYNA BU HAFTA BOSNA HERSEK'TE
Cumartesi 23:00

Ayna objektifini Balkanlar’a çeviriyor ve Bosna’yı ekranlara getiriyor. Toprağının her karışında Osmanlı’dan bir ülke Bosna. Avrupa’nın ortasında kendimizi vatanımızdaymış gibi hissediyoruz.

Ayna kardeş ülke Bosna’daki Ramazan heyecanını ekranlara getiriyor. Tıpkı Türkiye’deki gibi gündüzler iftar telaşıyla  gecelerse aydınlatılan camilerle ışıl ışıl geçiyor  bu ülkede.

Ayna ekibi ilk olarak Pazariçi’nde bir “askeri eğitim merkezi”nin iftarına konuk oluyor. Yüzbaşının okuduğu ezandan sonra dualar ediliyor ve oruçlar açılıyor. Sahur vakti yola düşen ekip rotasını bu kez  “haçsız” anlamına gelen Bihaç şehrine çeviriyor. Bihaç yolu üzerindeki Yayse şehrinin doğal güzellikleri görülmeye değer. Vırbat nehri üzerindeki şelale ve Pilivska Gölü yolculuğa renk katıyor.

Saraybosna’ya dönüyor Ayna. Saraybosna hala bir Osmanlı kenti sanki. Sadece bir mahallesinde  54 camii bulunuyor. Camiiler şehrin zarif mimarisine ayrı bir renk katıyor. Osmanlı döneminden kalan Hünkar Köprüsü 4 kemerden oluşuyor. Anlatılanlara göre mimarı bu dört kemerle İslam’ın dört büyük halifesini sembolize etmiş.

Bosna-Hersek 1992’de bağımsızlığını kazanır ancak bu tarih ülkede savasın başladığı tarihtir. Aynı ırktan insanların farklı dinden oldukları için yaptığı savaş 1995’te son bulur; ancak artık hiçbir şey eskisi gibi değildir. Ayna yanı başımızda yaşanan bu savaşın tanıklarını ekrana getirecek bu akşam.

Savaş sırasında hayati öneme sahip bir tüneli getiriyoruz ekranlarınıza. Boşnakların her türlü yardımı tehlikelere  maruz kalmadan alabilmeleri için yapılan 800 m.lik bir tünel bu. Tünelin başladığı yerdeki evin sahibinin ağzından 2.5 yıl boyunca yaklaşık 3 milyon insan tarafından kullanılan tünelin hikayesini dinleyeceksiniz Ayna’da.

Osmanlı bölgeden çekileli yüzyıllar olmasına rağmen yabancılık çekmiyoruz bu ülkede. Bir yanda Osmanlı döneminden  kalan tarihi yerler bir yanda insanların yüzlerindeki sıcak tebessümler bizde vatanımızdaymışız hissi uyandırıyor. Dahası konuşma aralarında bir sürü Türkçe kelimeye  rastlıyoruz: Selam,merhaba,sabah hayrola,Allah’a emanet..

Ülkenin Bosna diye adlandırılan kısmını geride bırakıyor ve Hersek’teki tarihi Mostar şehrine doğru ilerliyoruz.

Ayna  Avrupa’nın en güçlü su kaynağı  Buna Nehri’nin kaynağına da götürüyor sizleri. Buna kelimesi zaten “sınır tanımaz” anlamına geliyor. Kaynağın yanı başında bulunan Blagay Tekkesi ise muhteşem manzarasıyla Bosna’nın en çok turist çeken mekanlarından.2011-08-01 11:23:34facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 1 Bütün yorumlar...
fatma görez 2011-08-06 17:33:32 - 
AYNA proramı her yönüyle çok muhteşem bir yapı ile hazırlanmış olup programın her bölümünün kalitesi ile kendisine de aynı zaman da ayna oluyor.İzlerken zevk aldiğim özellikle üzerinden vakit geçsede - programlar artık o kadar çok ki gelişen basın yayın ile beraber-orjinalliğini koruyan ve zihinlerde güzel bilgi ve anekdotlar içererek seyircisine çok şey katıyor.Bence TV de olması gereken de bu zaten :Bir şeyler verebilmek.En çok zevk aldığım program.İlgi alanım ülkeler oldundan mı Ayna ne kadar da büyük çerçeveli bir ayna.Hem doğuyu hemde batıyı ayırt etmeden yansıtması programın oldukça erdemli olduğunu gösteriyor.Sayın Saim Orhan Bey Efendi ve bu proramın görünmeyen bütün çalışmacılarına sonsuz teşekkürler...Nice güzel başarılara ve faydalı programlara..


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009