Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA NEW YORK'TA Cumartesi 23:00
 
   
AYNA BU HAFTA NEW YORK'TA
Cumartesi 23:00

Ayna kıtalararası gezmeye devam ediyor. Bu hafta Amerika’ya doğru uzanıyor ve dünyanın en meşhur şehirlerinden birine, New York’a gidiyoruz.

Times Square Amerika’nın  en meşhur meydanı 

Meydan adını eskiden binasının olduğu New York Times gazetesinden alır. Gösterişli iş merkezleri, oteller, eğlence yerleri, Broadway showlarının yapıldığı salonlar ve çok sayıda turist var bu meydanda. Times Square’i gezmenin en güzel zamanı akşam vakti. Meydanın etrafında binaların duvarlarına monte edilmiş dev ekranlar ve rengârenk ışıklar aydınlatıyor etrafı. Animasyonlu dijital reklam tabelalarıyla tam bir ışık cümbüşüne dönüyor meydan. Bu yüzden akşam vakti kalabalık daha da artıyor burada. Gündüz hareketliliğin hiç bitmediği bu meydan da gece de sabaha kadar hayat devam ediyor. Bu yüzden New York’a “Hiç Uyumayan şehir” diyorlar.

Özgürlük Heykeli, Fransızların ABD’ye hediye ettiği dev bir heykel

Heykelin yerden meşaleye kadar yüksekliği 93 m. Özgürlük Heykeli’nin resmi açılışı 1886’da yapılmış. Dünyanın her köşesinden insan Özgürlük Heykeli’nin önünde fotoğraf çektirmek için adeta birbirleriyle yarışıyor.

New York’un meşhur Hot Dog’unu Mısırlılar yapıyor

Manhattan’ın her köşe başında Hot Dog satılıyor. Hot Dog yani sosisli sandviçi çok seviyor New Yorklular. Turistler arasında da çok rağbet görüyor.

Dakikalarca taksi bekleme olayı sıradan bu şehirde

New York’un değişmezlerinden birisi de bu sarı taksiler. Bu şehirde eğer duraktan çağırmazsanız cadde ve sokakta uzun süre taksi bekleme ihtimaliniz çok yüksek. Taksiler genelde dolu. Yağmurlu havalarda taksi bulma ihtimali ise daha da azalıyor. Ayrıca Ramazan ayı iftar saati New Yorklular taksi bulmakta oldukça zorlanıyorlar. Çünkü taksi şoförlerinin çoğu Pakistan, Hindistan ve Bangladeş gibi ülkelerden gelen Müslümanlardan oluşuyor.

New York metrosu dünyanın en meşhur metrolarından bir tanesi

100 senelik bu metro günde 5 milyon yolcu taşıyor. Biz de New York metrosunda seyahat ediyoruz. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde metroda bırakın oturmayı ayakta duracak yer kalmıyor. Yıllar önce kazılmış ve kilometrelerce uzayıp giden tüneller şehrin her tarafına yolcuları ulaştırıyor.  Metro New York trafiğini ciddi anlamda rahatlatıyor.  

Şehrin ortasında yemyeşil dev bir park

Central Park 843 hektar büyüklüğünde. Yani 8 bin 430 dönüm. Şehri planlayanlar tarafından sonradan oluşturulmuş çok büyük bir park burası. Dünyanın toprak bakımından en küçük devletlerinden ikisi olan Vatikan ve Monaco’dan daha büyük bu park. Park o kadar büyük ki içerisine dev yapay göller bile kurulmuş. İşte böylesine büyük olan Central  Park New Yorkluların nefes alma yeri, şehrin akciğeri.2011-06-06 11:00:59facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 1 Bütün yorumlar...
zafer temizer 2011-06-12 11:14:35 - 
benim şimdiye kadar türk televizyonlarında en güzel ,beğendiğim belgesel proğramı bu proğramı yapan lardan allahrazı olsun haklarını helal etsinler


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009