Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA ANGOLA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARINIZDA (yeni) Cumartesi 23:00
 
   
AYNA BU HAFTA ANGOLA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARINIZDA
(yeni) Cumartesi 23:00

Ayna daha önce hiç bir televizyon kanalının çekim yapmadığı bir ülkeden sesleniyor sizlere. Kültürü, muhteşem güzellikleri, yer altı ve yerüstü zenginlikleriyle farklı ülke Angola’daki yolculuğumuz ilginç konularıyla devam ediyor.

Angola insanı için “Funj De Bombo”suz bir gün düşünülemez.
Kifika pazarını geziyoruz başkent Luanda’da. Pazarın hemen yanı başında açık hava  lokantalarını görüyoruz. Müşteriler için yemekler ateşte pişmeye devam ediyor. Yemeklerden bir tanesi var ki onsuz bir öğün onlar için düşünülemez. Funj De Bombo Angolalıların milli yemeği.  Sadece su ve un karışımından elden edilen bir yemek bu. Mandiog yada Kasava diye isimlendirilen bitki kökünün unu suyla iyice karıştırılıyor ve yemeye hazır hale geliyor. 

Araç lastiğinden el arabası olur mu?
El arabaları taşımacılıkta çok kullanılıyor bu ülkede. Pazara malzeme getirirken ya da pazardan malzeme götürürken hep bu el arabaları tercih ediliyor. El arabalarını kullanan ve eşya taşıyan bu insanların halk arasında yaygın ismi ise Roboteiro.

Angola’da benzin sudan ucuz.
Angola dünyada önemli bir petrol üreticisi. Angola’nın gayri milli safi hasılasının %85’i petrol gelirlerinden. Bu yüzden ülkede petrol sudan ucuz. 1 litre benzin 60 Kwanza iken 1 litre su 100 Kwanza.

Evlerden sular akmayınca mahallenin çeşmesinde kuyruklar oluşuyor.
Evlerinde şebeke suyu olmayan çok sayıda insan var bu ülkede. Musluklardan sular akmayınca onlar da çareyi mahallenin çeşmesine gelmekte bulmuşlar. Çoluk çocuk, genç yaşlı sırayla bidonlarını doldurup, başlarının üstünde evlerine götürüyorlar. Mahallenin çeşmesinden akan su bulanık. Ne kadar sağlıklı bilinmiyor. Çevre insanı su için günde en az bir kaç defa bu çeşmeye uğruyor. 

Balık kurutmak bir meslek buralarda.
Yol kenarlarında çok sayıda balık kurutan yerlere rastlıyoruz. Elektriğin olmayışı, derin dondurucuya sahip ulaşım araçları bulunmadığından balıkların tazelikleri muhafaza edilemiyor ve  iç kesimlerde satışa sunulamıyor. Ama kurutulmuş balıklar rahat bir şekilde ülkenin her tarafında gönderebiliyor.Yakalanan balıklar önce temizleniyor sonra tuzlanarak yerlere seriliyor. Kuruyan balıklar satışa hazır hale geliyor. 

Angola’da kebaplar araç jantlarının üstünde pişiriliyor.
Seyahatimiz sırasında yol kenarında bir dinlenme tesisi görünce duruyoruz. Tesiste çok sayıda kebapçıya rastlıyoruz. Çok ilginçtir ki kebapları ya araç jantı yada bidonun üzerine koydukları ızgaralarda pişiriyorlar. Yükselen dumanlar, pişen etler, birbirine karışan farklı kokular, servis için hazırlanan tabaklar ve sunulan yemekler... İşte Angola’ya has bir dinlenme tesisi burası.2011-05-16 17:26:27facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 3 Bütün yorumlar...
2011-05-22 20:55:05 - 
sürekli seni izliyorum abi

kemal zabun 2011-05-18 17:15:01 - 
ailece zevkle izlediğimiz binbir emekle hazırlanan güzel proğramları bizlere izlettirdiğiniz için ailece çok teşekkür ediyoruz

muhammet serdar 2011-05-18 00:48:45 - 
ayna proğramını uzun zamandır izliyorum ve barış mancodan sonra yabancı ülkeleri bize sıcak kanlı ve sempatik davrıyla anlatan ikinci tek kişi olarak görüyorum görmek önemli ama gördüğünü anlatmak ve izleyiciye yansıtmak gercekten uzmanlık isteyen bir iş olarak görüyorum siz bir sanat sergiliyorsunuz bu proramın adı gelişi güzel konduğunu sanmıyorum gercekten gözle gördüğünüzü kalple hissetdiğinizi en iyi şekilde yansıtmaktasınız saygılarımı sunuyorum bütün ayna proğramı çalışanlarına başarılar diliyorum siz bizim dış ülkelerdeki aynamızsınız saygılar sevgiler.


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009