Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA ÇİN'DE Cumartesi 21:40
 
   
AYNA BU HAFTA ÇİN'DE
Cumartesi 21:40

Dünya ülkelerini turlamaya devam eden Ayna bu hafta Asya’nın devi Çin’e gidiyor.

Kungfunun anavatanı Çin’de bir kungfu okulunu ziyaret ediyor Ayna. Bu okullar aynı zamanda normal eğitim de veriyor. 11 bin öğrenciye sahip olan bu okul üniversite kompleksi gibi çok geniş bir arazi üzerine kurulmuş. Bu okul gibi yüzlercesi var Çin’de. Okulun bahçesinde eğitimlerine devam eden öğrenciler arka arkaya parendeler atıyorlar havada.

Bir Çin düğününe gidiyor şimdi de Ayna . Bu düğünler Türkiye’dekilerden biraz faklı. Düğüne gelen misafirler önce salonun girişine kurulan masada isimlerini ve ne kadar para vereceklerini yazdırıyorlar. Böylece düğün sahibi, düğün sonrası kimin ne kadar para vermiş olduğunu burada görüyor.
Çinliler yeşil çay içiyorlar ve bu çayı da bir seremoniyle hazırlıyorlar. Seremoni çay demlemenin ne kadar zarif bir konu olduğunu anlatıyor. Çin’de 7 farklı renkte, 2 bin çeşit çay olduğu söyleniyor ve Saim Orhan’da bunlardan bir tanesini tatmak için bir çay mağazasına gidiyor. Çayın kilosunun fiyatı 4 dolar ile 40 bin dolar arasında değişiyor. 40 bin dolar olan çay çok ender bulunduğu ve dağlarda özel olarak toplandığı için fiyatı pahalı. Yeşil çayı küçük fincanlarda ve şekersiz olarak içiyor Çinliler. Böylece sağlıklarına da dikkat etmiş oluyorlar.

Çin’in başka bir şehrine gitmek için yola koyuluyor Ayna. İpek yolunun denizden başlangıç noktası olan Çuencou’ya gidiyoruz.  Sokaklarda ilerlerken bir cenaze merasimine rastlıyor Ayna. Ölü yakılmaya gönderilmeden önce evinin yakınında bulunan cadde ve sokaklarda dolaştırılıyor. Süslenmiş tabut omuzlarda taşınıyor. Cenazenin birinci dereceden yakınları ve gelinleri zorla da olsa ağlamak durumunda. Merasim boyunca kötü ruhların defolup ölünün ruhunun huzur bulması için çatapat patlatılıyor veya davul zurna çalınıyor. Bu cenaze merasiminde bir bando takımı bile var. Gülenler, oynayanlar ve ağlayanlar hep beraber takip ediyorlar cenazeyi.   

Bir budist mezarlığına gidiyor Ayna ekibi. Çin’de adetlere ve geleneklere göre mezarlıklar yamaçlara yapılıyor ve mezarlığın suyu görmesi gerekiyor. Bu nehir manzarası ya da bir deniz manzarası olabilir. Manzarasına göreyse mezarların fiyatları değişiyor. Budistler öldükten sonra yakılıyor, külleri kavanozlara konuluyor ve bu mezarlıklarda muhafaza ediliyor. İsteğe bağlı olarak bir mezara bir kişinin külü konabiliyor, aile mezarlığı olarak değerlendirildiğinde de 5 kişinin külü konabiliyor.  20 yıllığına bu mezarı kiralıyorlar. 20 yıl sonra tekrar bir pazarlık yapılmazsa ölen kişinin külleri çöpe gönderiliyor.

Ayna ekibi Çin gezisine Guancou şehriyle devam ediyor. Çin’in milli yemeği lamianı tatmak için bir Çin lokantasına giriyoruz. Lamian bildiğimiz makarnanın etli, soslu ve sulu şekli. Ancak yemesi hiç de kolay değil. Hamur bütün olarak haşlandığı için yerken dişlerinizle sizin kesmeniz gerekiyor. İşte bu da lamianı yeme usulu… 

Guancou için deniliyor ki geceleri gündüzünden daha güzel. İşte biz de akşam İnci nehrinde bir tekne turuna çıkıyoruz. Köprüler ve nehrin her iki yakası da çok güzel ışıklandırılmış. O kadar ki o parıltıdan siz İnci nehrinin kirli ve bulanık suyunu bile fark edemiyorsunuz.

Dünyada başka eşi ve benzeri olmayan Çin Seddi’ni geziyor Ayna. 10 m. yüksekliğinde 4 km genişliğinde, 12 m burçlarla birbirine bağlı toplam 6 bin km uzunluğunda dev bir eser.  Yerli ve yabancı binlerce turist ziyaret ediyor burayı. Seddin her tarafı ziyarete açık değil. Ancak restorasyonu yapılmış güvenli kısımları insanların ziyaretine açık tutuluyor. İsteyenler teleferikle zirveye kadar çıkıp ondan sonra aşağıya inerken, isteyenlerse zirveye de yürüyerek çıkabiliyor.

Dünya ipeğin nasıl üretildiğini bilmiyorken Çin onlara ipek satıyormuş. İlk dış dünyanın ipeği tanımasıysa bir Çin prensesinin saçlarının arasından ipek böceklerinin çıkarılmasıyla olmuş. Ancak dış dünyanın ipek üretimini öğrenmesi Çin ekonomisine darbe vurmuş. Çünkü Çinliler bile daha kaliteli diye dış dünyanın ürettiği ipeği satın almaya başlamış. Çin’de dışarıdan gelen mallar hep daha kaliteli gözüyle bakılıyor. Bir ürünün ipek olup olmadığı ise yakarak anlaşılıyor. Eğer yakıldığında siyah bir duman çıkarsa ve koku bırakırsa o ürün ipek değildir.  İpek ise yandığında beyaz duman çıkıyor ve koku bırakmıyor.

Siz hiç gece parkta dans eden insanlar gördünüz mü? Peki bin kişinin aynı anda dans ettiğini söylesek! Çinliler sağlıklarına çok düşkünler. Az yemek yiyor ve erken kalkıyorlar. Uzun yaşama isteği Çinlilerde hat boyutta. Bu dans düşüncesinin altında da şu var, “Dans etki hareketli ol, hareketli ol ki uzun yaşa.” Sabahları ise milli sporları Tayciçueni yapmayı ihmal etmiyorlar. Yavaş hareketlerle ilginç figürler çiziyorlar. Yaz kış, sıcak soğuk demeden on binlerce Çinli parkları, bahçeleri dolduruyor sabahları bu sporu yapmak için. 2010-12-20 13:42:40facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 2 Bütün yorumlar...
Subhan 2013-02-03 20:38:17 - 
Bu programi hazirlayan her bir kese oz minnetdarligimi bildirirem ve onlara tesekkur edirem.Men her zaman bu programin butun bolumlerini izleyirem.

muharrem 2010-12-26 21:40:45 - 
selamlar saim abi yaptıgın eşsiz programlardan dolayı senı emeği gecen herkezi canı gonulden kutluyorum abı gercekten çok detaylı ve keyıfli program oluyor izlemekten cok keyıf alıyorum SAYIN EDİTÖR BU SİTEYE GUZEL OLMUS FAKAT ÜYE HİZMETİ VERİYOMUSUNUZ MERAK EDİYORUM SAYGILARIMLA....


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009