Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA NEW YORK'UN İKİNCİ BÖLÜMÜYLE EKRANLARINIZDA (yeni) Cumartesi 21:50
 
   
AYNA BU HAFTA NEW YORK'UN İKİNCİ BÖLÜMÜYLE EKRANLARINIZDA
(yeni) Cumartesi 21:50

Ayna’nın ABD’deki New York yolculuğu farklı konularıyla devam ediyor.

New York; dünyanın her tarafından yüzlerce insanın cazibesine kapıldığı, sokaklarında her yıl  300 civarında filmin çekildiği, yılda yaklaşık 50 milyon turistin gezdiği meşhur şehir. New York’ta 12 bin taksi, 21 bin lokanta ve 65 bin otel odası var.

New York şehrine giriş ücretli.

New York’a araçla gelmek sürücülere çok pahalıya mal oluyor. Para olayı daha şehre girişte başlıyor. New York şehrine girişte her araç 8 Dolar ücret ödüyor. Otopark ücretleri de el yakıyor gökdelenlerin arasında.

Her gün 4 bin kişi Rockefeller Center’ın tepesine çıkıyor

Manhattan adasının en güzel seyredildiği yer Rockefeller Center’ın tepesi. Bizimle birlikte bir sürü insan manzarayı seyretmek için 70 kat yükseğe çıkıyor. Binanın tepesine çıkış ise ücretli ve kişi başına 21 Dolar alınıyor.  

Manhattan küçük bir ada ama dünyanın finans merkezi.

Şimdi de finans Merkezi olan Wall Street’teyiz. Burası dünyanın finans merkezi. Amerikan Dolarının basıldığı ve yer altındaki 5 katlı depo bölümünde dünya ülkelerinin altınlarının muhafaza edildiği Federal Reserve Bank ve New York Stock Exchange yani New York borsası Wall Street’te. İşlem hacmi bakımından  Dünyanın en büyük Borsası New York Borsası.

Bisiklet hırsızlıklarına çok sık rastlanıyor Manhattan’da

Manhattan adasına insanlar genellikle araçlarıyla gelmiyorlar. Çünkü araç park ücretleri çok yüksek. Ulaşım için taksi, metro, otobüs ya da bisiklet tercih ediyorlar. Bisiklet parkları ise ücretsiz. Ancak insanlar bisikletlerini parklara kalın zincirlerle kilitleseler bile şehrin göbeğinde çalınmalarına engel olamıyorlar. Bisikletin zincirini kesemeyen hırsız demir kadrosu hariç her şeyini çalıyor.

Bina o kadar yüksek ki kameramızın kadrajına bile sığdıramıyoruz    

New York’un sembolü Empire State binası 381 m yüksekliğinde. Bina 102 katlı. Eğer televizyon kulesini de hesaba katarsak yerden yüksekliği 434 m. Empire State binası 1931 yılında yapıldığında o günün en yüksek gökdeleniymiş. 

Bedava gazeteye rastladık New York’ta

New York oldukça pahalı bir şehir. Ancak New York’un bazı sokaklarında ücretsiz gazeteler var. Bu gazeteyi çıkartanlar gazeteye verilen reklamlardan para kazanıyorlar. Biz de hiçbir şeyi bedava bulamadığımız New York’ta bedava gazetemizi alıp, yolumuza devam ediyoruz.

New Yorkluların sabah kahvaltısı bagel ve kahve

Bagel Amerikan kültüründe çok önemli. Evde aile ile birlikte kahvaltı alışkanlığı olmadığından neredeyse herkes soluğu bu tür dükkanda alıyor sabahları. O kadar ki bagel ve kahve satan dükkanlarda sıraya giriyor insanlar. Biz de sabah bagel ve kahveli sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra çekimlerimize devam ediyoruz.

Çift katlı köprüler trafik sıkışıklığını önemli ölçüde azaltıyor

1298 m uzunluğundaki  Verrazano Köprüsü Amerika’nın en büyük asma köprüsü ve çift katlı. 1964 yılında tamamlanan köprü Brooklyn’i Staten adasına bağlıyor. George Washington köprüsü de çift katlı olanlardan.

New York’ta ud ve darbuka çalan Amerikalılara rastlıyoruz

2006 yılında faaliyetlerine başlayan Türk Kültür Merkezini ziyaret ediyoruz. Yeri meşhur 5. Cadde üzerinde. Merkezde Amerikalının biri ud çalıyor diğeri darbuka. Amerikalının ağzından “Yağdır mevlam su” ve benzeri şarkılar, türküler dökülüyor. Kültür Merkezinde aynı zamanda 2007 yılından beri Türkçe dersleri veriliyor. 3 kişi başlayan derslere şimdi 80 öğrenci devam ediyor. 2010-11-29 14:07:26facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 3 Bütün yorumlar...
Vedat Levent Özdemir 2010-12-07 11:50:25 - 
Programınızı çok keyifle izliyorum ve çok seviyorum sizinle birlikte gezi yapma şansım olsaydı keşke(: bence sitede AYNA BU HAFTA NEREYE GİTSİN diye bir anket olmalı çünki sitesini merakla takip ediyorum ve çok seviyorum cevabınızı bekliyorum...

hasan erdoğan 2010-12-06 22:06:35 - 
ayna prokramını beğenmememiz mümkün değil bu prokramların yorumlarını halkdan da olumlu olarak dinliyorum.dünyayı,kültürel, coğrafi, siyasi ve renkarenk oloarak anlatıyorsunuz.sayın sayım orhan size ve tüm ekipinize cok teşekker eder başarılarınızın devamını dilerim.

fatih 2010-12-03 00:51:54 - 
ben sabahn erken kalktigim icin aynayi izleyemiyorum bizim evde erkes hen hen izliyor erkene alabilecek misin belki


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009