Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA LİTVANYA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARINIZDA (yeni) Cumartesi 23:00
 
   
AYNA BU HAFTA LİTVANYA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARINIZDA
(yeni) Cumartesi 23:00

Ayna’nın Litvanya yolculuğu renkli görüntülerle devam ediyor.

Baltık Cumhuriyetlerinden Letonya’nın başkenti Riga’yla Litvanya’nın başkenti   Vilnius şehirleri karayoluyla yaklaşık 3.5 saat uzaklıkta. Leton dili Litvan diline yakın olduğu için bu iki komşu ülke vatandaşları iletişim kurmakta zorlanmıyorlar. Zaten her iki ülke de Avrupa Birliği üyesi olduklarından vize gibi engellere takılmadan Leton ve Litvan vatandaşları karşılıklı ülke ziyaretleri yapıyorlar. O yüzden iki ülke arasında sınır geçişleri Avrupa Birliği üyesi vatandaşları için hiç problem değil.

Litvanya’nın en meşhur halk oyunu guruplarından birini ziyaret ediyoruz. “Neris” halk oyunları grubu Litvanya’nın en eski gruplardan biri. Grup Ayna’ya özel bir gösteri sunuyor bizlere.

Litvanya’nın milli yemeklerini tanıtmak için Başkent Vilnius’un en ünlü lokantalarından birisine gidiyoruz.  Bu ülkede çorbalar sıcak içilmiyor. Soğuk pancar çorbasının kıvamı yoğun. Zaten çorba için “içme” kelimesi değil, “yeme” kelimesi kullanılıyor. Yani Litvanlar çorbayı yiyorlar.

Başkent Vilnius’da Türk girişimçileri tarafından 15 Aralık 2008 tarihinde açılan kısaca Balturca olarak adlandırılan Baltık Türk Kültür Akedemi Derneğini ziyaret ediyoruz. Dernek Türk Kültürünü, adet ve geleneklerini Litvanya ve diğer Baltık ülkelerinde tanıtma amacıyla kurulmuş. Türkçe, Litvanca, İngilizce dil kursları veriliyor bu Balturca çatısı altında. Baltık ülkeleri ile Türkiye arasında kültürel köprüler kuruluyor. 

Türk girişimcilerin gayretleriyle başkent Vilnius’da açılan Uluslararası Meridyen Okulu’nu ziyaret ediyoruz.  2006 yılında başkent Vilnius’da şehir merkezindeki devlet okulu binasının bir bölümünü kiralamak suretiyle eğitim öğretimine başlamış Uluslar arası Meridyen Okulu. Litvanya eğitim müfredatına uygun olarak Litvanca eğitim veren okulun bugün 100’e yakın talebesi var. Ülkedeki diğer okullardan farklı olarak 5. sınıflar matematik ve bilgi teknolojisi derslerini tamamıyla İngilizce alıyorlar. 2010-10-20 12:46:06facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 1 Bütün yorumlar...
ahmed 2010-10-20 19:41:07 - 
herkese selam ben Ahmed 15 yasindayim ve her cumartesi ayna programini kacirmiyorum. Ben Bulgaristan in razgrat iline bagli Osman mahallesinde yasiyorum. Sizden ayna ekibi olaraktan bir gun bulgaristana cekim yapmaya gelmenizi istiyorum.


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009