Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA ŞİLİ'DE Cumartesi 23:00
 
   
AYNA BU HAFTA ŞİLİ'DE
Cumartesi 23:00

Ayna’nın kıtalar arası yolculuğu devam ediyor. Güney Amerika’nın yemyeşil ülkesi Şili Ayna farkıyla ekranlarınıza geliyor.

Başkent Santiago sokaklarında perişan halde dolaşan üniversite öğrencilerini görünce şaşırıyoruz. Yüzlerine tuhaf şekiller yapılmış, saçlarına boyalar dökülmüş, giysileri yırtılmış bir halde insanlardan para topluyorlar. Şili’de bu bir gelenek. İkinci sınıf üniversite  öğrencileri, 1. sınıf üniversite öğrencilerine bu şekilde eziyet edip, sokaklarda dolaştırıp para toplatıyorlar. 2. sınıf öğrencilerine de 1. sınıftayken böyle bir uygulama yapıldığından dolayı onlar da bu geleneği devam ettiriyorlar.

Şili meyve ve sebzeleri  uzun süre tazeliğini muhafaza edebilmeleriyle ünlü. Çünkü ülkede doğal bir koruma var. Kuzeyinde çöl, güneyinde buzullar, doğusunda And Dağları, batısında da okyanus olduğundan dolayı meyve ve sebzelere musallat olan sinek ve zararlı böcekler bu ülkeye uğrayamıyor. Yazın neredeyse hiç sivrisinek yok bu ülkede.
Şili’nin sembol hayvanlarından bir tanesi de kondor kuşu. Yırtıcı kuşlar arasında en büyük yırtıcı kuşlardan bir tanesi. İlk saldırdıkları yer de insanların gözleriymiş. Hayvanat bahçesindeki gezimiz devam ediyor. Patagonya bölgesine yaşayan mara isimli hayvan ise kanguruya benziyor ancak kesesi yok.

Paskalya adası Şili kıyılarına 3700 km uzaklıkta. Dünya üzerinde hayatın olduğu en yalnız adalardan biri o. Adada yükseklikleri 3 ila 12 metre arasında değişen 880 tane heykel bulunuyor. Büyük Okyanusun güneyinde diğer karalardan çok uzaklarda bu heykelleri gören insanlar şaşkınlılarını gizleyemiyorlar.
Başkent Santiago’ya 170 km uzaklıktaki bir yerleşim birimine gidiyoruz. Şilili kovboylarının turnuvasını seyrediyoruz. Kovboylar, atlarının arasında koşturdukları boğayı tam yumuşak alana geldiklerinde sıkıştırıp 4 ayakları üzerinde zıplatmaya çalışıyorlar. Böylece puan kazanmış oluyorlar. Şili’de futboldan sonra en meşhur spor Şili rodeosu. O kadar ki son 5 yıldır bayanlar da turnuvalara katılıyorlar.

Santiago’da çok katlı bir mezarlığı geziyoruz. Şilililer toprağa gömülmek yerine çok katlı mezarlara gömülmek istiyorlar. Tabutlar bu çok katlı mezarlara yerleştirildikten sonra mermerle kapatılıyor. Mezarlar istenilen süreye göre kiralanıyor. Kiralama süresi bittikten sonra da kemikler toprağa gömülüyor. Her taraf beton yığını bu mezarlıkta.

Lapis Lazuli yani mavi taş Dünya’da sadece Afganistan ve Şili’de çıkan bir taş türü. Bu değerli taştan çok farklı takılar yapmış Şilililer. Takıların fiyatları 20 Dolardan başlayıp 2 bin Dolara kadar çıkıyor.2010-10-05 12:52:27facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 1 Bütün yorumlar...
Emin 2010-10-05 17:43:15 - 
yeni bölümler ne zaman gelecek acaba?Sabırsızlıkla bekliyoruz


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009