Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA İSPANYA'DA Cumartesi 22:15
 
   
AYNA BU HAFTA İSPANYA'DA
Cumartesi 22:15

Ayna’nın uzak diyarlardaki yolculuğu devam ediyor. Bu hafta da yolumuz Avrupa’da, İspanya’ya düştü. Tam 8 asır buyunca İslam medeniyetinin yaşandığı İspanya’da Malaga Kurtuba, Granada, Guadix ve Tuleytula şehirlerini baştan başa gezip, sizleri tarihi bir yolculuğa çıkartacağız.

İlk durağımız Malaga. İspanyolların ünlü ressamı Picasso ve ünlü sinema sanatçısı Antonyo Banderas da bu şehir doğumlu. Afrika ile Avrupa kıtasının birbirine çok yakın olduğu Cebelitarık boğazına gidiyoruz. 711 yılında Tarık Bin Ziyad İspanya topraklarına ayak basar. Hiçbir asker geri dönmesin diye de gemileri yaktırır. Böylece Endülüs Emevi devleti de tarihteki yerini almaya başlar.

Yıllarca Endülüs Emevilerinin başkentliğini yapmış olan Kurtuba şehrine gidiyoruz. Ta o yıllarda göz kamaştırıcı bir şehirdir Kurtuba. Avrupa’nın dünyaca ünlü şehirleri kirli ve bakımsız iken, Kurtuba'da kanalizasyonu, üniversitesi, hastaneleri, kütüphaneleri, bakımlı sokakları, temiz içme suyu şebekesi ve aydınlatmasıyla modern bir hayat yaşanıyormuş. Avrupa’daki ilk üniversiteler, Kurtuba’ya gelip eğitim gören öğrenciler tarafından kurulmuş. O yıllarda 7 farklı ırk ve 3 semavi dinin mensupları barış içinde yaşıyorlarmış bu topraklarda. Müslümanlar döneminde Kurtuba şehrinde 1600 camii varken, bugün sadece bir tanesi kalmış ayakta. Batıda İslam Dünyasının en görkemli ve en büyük camii olarak adlandırılan Kurtuba Camiinin sütunları arasında geziyoruz. 13. yüzyılın ortalarında Kurtuba düştükten sonra Caminin içine bir Katedral yapmış İspanyollar. Bu sırada da cami çok ciddi zarar görmüş.
Kurtuba şehrinde Medinetüz Zehra’ya gidiyoruz şimdi de. Endülüs Emevi Devletinde kararlar burada alınırmış. İspanya'da Müslümanların kurmuş olduğu medeniyetin göstergelerinden sadece bir tanesi Medinetüz Zehra. O günlerden bugüne sadece kalıntıları kalabilmiş.

Kurtuba’dan ayrılıp Granada’ya doğru yol alıyoruz. Bu şehir Müslümanların Endülüs’teki son kalesiymiş. El-Hamra Sarayı bu şehirde. Her gün El-Hamra Sarayını 6 bin turist ziyaret ediyor. İspanya’nın en görkemli İslam eseri olan bu sarayın muhteşem mimarisi, sedef kakmalı kubbeleri, motifli duvarları arasında tarihi bir yolculuğa çıkıyoruz. Ancak  El-Hamra’nın ortasına İspanya Kralı için yapılan bina ile sarayın bütün estetiği bozulmuş.  Bu bina yapılırken de El-Hamra’nın bir kısmı yıkılmış. Yıkılan bölümlerin neler olduğu da asla bilinememiş.

Granada’dan sonra Guadix şehrine geliyoruz. Dağlara, tepelere oyulmuş mağara evler dikkat çekiyor hemen. İspanya’nın Hıristiyanların eline geçmesinden sonra zulümden, işkenceden ve engizisyon mahkemesinden kaçan Müslümanlar kendilerine mağara evler yapmışlar ve bu evlere sığınmışlar.

İspanya’daki son durağımız ise UNESCO’nun dünya kültür mirası listesine aldığı şehirlerden Tuleytula. 3 semavi dinden eserler var Tuleytula’da. Ancak camilerin tamamı kiliseye çevrilmiş. Işık İsa Mescidi ise Endülüslü Müslümanların İspanya’da yaptırdıkları ilk ibadethane.  Restorasyonu yapılan mescit turistlerin ziyaretine açık.

İber yarımadasında tam 8 asır boyunca hüküm sürmüştü Endülüs Emevi Devleti. 3 semavi dine kucak açan hoşgörüsü, ince sanat anlayışı ve geleceğe ışık tutan eğitim müesseseleriyle büyük bir medeniyetti.  İbn-i Haldun’un da söylediği gibi şüphesiz medeniyetlerin de bir ömrü var. Endülüs Emevileri de böylece tarih sahnesindeki yerini aldı.2010-08-24 15:06:31facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 5 Bütün yorumlar...
ender ocak 2012-04-01 15:46:05 - 
Sayın Saim Orhan Bey sizle birkere karşılaşma bahtiyarlığına ermiştim. başarılarınızı tüm dünya takdir ederken bize birşey demek düşmez herhalde ..sizden bir ricam olacak . sizi Özel Kasımoğlu Çoşkun Anadolu Lisesinde de görmek isteriz. öğrencilerimize sizi tanıtmak isteriz.

sezgin 2010-08-29 00:43:18 - 
gercekten büyük hayranlık baktım bu aksamda programızı ... böyle devam edin ,hayırlı yolculuklarrrr

Muzaffer Acat 2010-08-28 11:46:52 - 
Gerçekten seviyeli ve çok güzel bir program. severek ve beğenerek ailece izliyoruz. teşekkürler M. saim Orhan, teşekkürler Samanyolu televizyonu...


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009