Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA MEKSİKA'DA
 
   
AYNA BU HAFTA MEKSİKA'DA

Uçağımızın rotası bu hafta Orta Amerika’ya yöneldi. Aktarmalarla birlikte ancak 20 saat sonra ulaşabildik bu ülkeye. Ayna bu hafta Aztek ve Maya uygarlıklarının anavatanı Meksika’dan yansıyacak sizlere.

Meksika vatandaşları ehliyet almak için sınava girmiyor ya da sürücü kursuna gitmiyor. Hatta araba sürmeyi bilemeleri bile gerekmiyor. 18 yaşına gelen Meksikalılar sadece kimlikleri ile ehliyetlerini kolayca alabiliyorlar. Durum böyle olunca ülkedeki trafik de içinden çıkılmaz bir sorun oluyor.

Meksika’da meyve kokteyli satan bir çok dükkan var. Biz de onlardan bir tanesindeyiz. Bizim için bir meyve kokteyli hazırlıyorlar ancak alışık olduğumuz şekilde değil.  Bir kabın içerisine kesilen meyvelerin üzerine önce acılı soslar döküp sonra limon sıkıyorlar. Daha bitmedi. En son da meyvenin üzerine tuz döküyorlar. İşte Meksika usulü meyve kokteyli…

Zıplayan fasulyeleri ilk defa gördük Meksika’da. Bunlar bir bitkinin tohumları aslında. Tohumun içerisinde de kurt var. Kurtlar hareket ettikçe tohumlar da zıplıyor. Halk arasında bu tohumlar zıplayan fasulye olarak biliniyor. Meksikalılar bu kurtları yemiyorlar ama 7 tanesini ceplerinde taşırlarsa uğur getireceğine inanıyorlar.

Mexico City’e 50 km uzaklıktaki Antik şehir Teotihuacan’da muhteşem bir manzarayla karşılaşıyoruz. Teotihuacan Azteklerin dilinde insanların ölüp tanrılaştıkları yer anlamına geliyor. Ölüm caddesinde yürüyerek Güneş Piramidine geliyoruz. 274 basamaklı piramide tırmanmak ise hiç kolay değil. Ancak zirveye ulaştığımızda gördüğümüz manzara karşısında yorgunluğumuzu hemen atıyoruz. 2 bin yıllık geçmişine rağmen hala dimdik ayakta duran Ay piramidi tam  karşımızda.

Başkente geri dönüyoruz uçakla. Meksika kovboylarının gösterilerini seyrediyoruz. Kovboylar at ile dörtnala gelirken ani duruş, at ile düzgün geri geri gitme, kementle ayağından atı yakalama, boğayı kuyruğundan yakalayıp düşürme, boğayı boğazından kementle yakalama gibi dallarda birbirleriyle yarışıyorlar. Salıverilen boğayı kuyruğundan yakalayan Kovboy hayvanı ne kadar erken düşürürse o kadar çok puan alıyor. Ayrıca hayvan ne kadar kötü düşerse puan o kadar artıyor. Zavallı hayvanlar öylesine kötü düşüyorlar ki sersemleştiklerinden nereye gideceklerini şaşırıyorlar. Ve bu olayı yarışmanın bir parçası olarak gören Meksikalı kovboylar defalarca tekrarlıyorlar.

Başkentte Meksikalı bir aileye akşam yemeği için davetliyiz. Kilosu 1200 $ olan kurtlarla yapılan Salsa de Gusanos Meksikalılar için çok özel ve değerli bir sos. Pina Hanım bize bu kurtlu sosun tarifini yaparak anlatıyor. Mangalda pişirilen kurtlar, yeşil domatesler ve acılı biberler taş bir kabın içerisinde sarımsakla beraber iyice dövülüyor. Hazırlanan kurtlu sosu mısır ekmeğinin içine sürüp dürüm yaparak yiyorlar Meksikalılar. Bizim için hazırlanan masada kurlu sos da yerini alıyor. Neler yok ki bu masada; mısır çorbası, kavrulmuş çekirge ve değişik soslar…

Xochimilco diye adlandırılan kanallar bölgesini ziyaret ediyoruz.  Kayıkla kanalda ilerlerken sandallarında atıştırma yemekler, hediyelik eşyalar ve çiçek satan insanlara rastlıyoruz. Kanalda kayık sefası yapan insanlar Mariaçi grubunun söylediği şarkılar eşliğinde hem kanalı turluyor hem de yemeklerini yiyorlar.  Biz de kayığımıza davet ettiğimiz Mariaçi gurubundan Ayna’ya özel şarkılar dinliyoruz. Mariaçi sadece Meksika’ya has bir durum.  Şarkı başına 100 Peso alıyor gurup.

Meksika’nın turistik şehri Cancun’a gitmek için bulutların üstündeyiz. Sıcaklık yıl boyu 25 ila 35 derece arasında değişiyor bu şehirde. Her yıl sadece Cancun’a gelen turist sayısı 4 milyon civarında. Cancun’un Carmen bölgesini geziyoruz. Bu bölgenin en ünlü caddesi ise Kinta caddesi. Gece ve gündüz hareketlilik tüm hızıyla sürüyor bu caddede.2010-07-01 17:09:20facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 1 Bütün yorumlar...
MUSTAFA 2010-07-03 12:45:43 - 
Sizin programınızı çok seviyorum.Çünkü bu programla değişik coğrafyaları ve insanlarını tanıyoruz


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009