Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 28-01-2022
AYNA BU HAFTA TAYVAN ÖZEL BÖLÜMÜYLE EKRANLARINIZDA Cumartesi 22.45
 
   
AYNA BU HAFTA TAYVAN ÖZEL BÖLÜMÜYLE EKRANLARINIZDA
Cumartesi 22.45

Ayna adım adım dolaşıp dünyayı ekrana yansıtmaya devam ediyor. Bu hafta uzak doğuda bir ada Tayvan ekrana geliyor.

Ancak 10 bin kilometrelik bir yolu aşınca ulaşıyoruz Tayvan’a. Büyük Okyanus’un ortasındaki bu küçük ada dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alıyor. Tayvan, özellikle elektronik deyince ilk akla gelen isimlerden.

İlk durağımız başkent Taipei. 7 milyon nüfuslu bu modern şehir uzak doğunun en önemli şehirleri arasında yer alıyor.

Daha yakın zamana kadar dünyanın en yüksek binası olan Taipei 101 şehrin en ilgi çeken noktalarından. Bugün dünyada ondan daha yüksek binalar yapılmış olsa da o Taipei şehir manzarasında hiç kaybetmeyeceği bir yere sahip. Şehri kuşbakışı seyretmek üzere Taipei 101’in tepesine çıkıyoruz. Dünyanın en hızlı asansörü bizi 37 saniyede 5.kattan 89. kata çıkarıyor.

Binanın tepesinde turistler için ayrılan bölüm şehri bir helikopterden seyrediyormuşsunuz hissi uyandırıyor. Yerli yabancı birçok turistin ilgi odağı olan bu binaya giriş paralı. Bu büyük binanın dengesi 660 tonluk bir küre ile sağlanıyor. Taipei 101 richter ölçeğine göre 7’nin üzerindeki depremlere dayanıklıymış.

Taipei hayatın canlılığını gece gündüz koruduğu bir şehir. Biz de şehrin en hareketli noktası gece pazarını görüntülüyoruz. İğneden ipliği her şeyi bulmak mümkün bu pazarlarda. Gündüzün sıcağındansa gecenin serinliğini tercih eden Tayvanlılar akın ediyorlar bu pazarlara. Hal böyle olunca yoğunluktan bazen adım atacak yer kalmıyor. Pazarın bir kısmında yer alan büfeler açlıklarını gidermek isteyen Tayvanlılara hizmet veriyor.  Tayvanlılar evde yemek pişirmek yerine çoğunlukla dışarıda yemeği tercih ediyorlar.

4 rakamının Çincedeki telaffuzu ölüm kelimesine çok benzediği için 4 uğursuz kabul ediliyor, Tayvan’da. Ölümden çok korkan Tayvanlılar, 4 rakamını kullanmaktan da olabildiğince kaçıyorlar. Otoparklarda, asansörlerde ya 4’ü hiç kullanmıyor ya da 4 yerine 3-1’i kullanıyorlar.  4 numaralı  ya da 4. katta yer alan daireler tercih edilmediği için daha ucuza kiraya veriliyor. Çincedeki telaffuzu bol kazanç ve uzun ömür kelimelerini çağrıştıran 8 ve 9 rakamları ise uğurlu kabul ediliyor. Telefon şirketleri bol 8’li ve 9’lu özel numaralar hazırlayıp açık artırmayla satışa sunuyorlar.

Ayna olarak Tayvan’da şehirlerarası yolcu taşımacılığında kullanılan lüks otobüsleri de görüntülüyoruz. Sadece 16 kişilik otobüslerde masaj yapan geniş koltuklar, her yolcuya ait bir TV ekranı, oyun oynama imkânı, internet ve tuvalet bulunuyor.

Başkent Taipei adeta motor cenneti. Yüzlerce motosikletin park edildiği büyük motor parkları var başkentte. Otomobil park yeri bulmaktaki zorluk, park yerlerinin pahalı olması ve trafik yoğunluğu Tayvanlıları motosiklet kullanıma itmiş.

Ayna olarak hızlı trenle başkent Taipei’den Tayvan’ın ikinci büyük şehri  Kaohsiung’a gidiyoruz. Kaohsiung 3 milyona yakın nüfusu ve modern şehircilik anlayışıyla uzak doğunun güzel şehirlerinden biri.

Tayvan geceleri en az gündüzler kadar hareketli. Özellikle Kaohsiung’un meşhur Rueylon Caddesi geceleri görülmeye değer.  İşlerini geceye bırakanlara 24 saat hizmet veren binlerce dükkân var. Bu dükkânlarda alışveriş yapmak dışında para yatırıp çekebilir ya da kargo yollayabilirsiniz.

Tayvan’da bir bankada işlem yapma sıranızı beklerken tansiyonunuzu ölçebilirsiniz. Özel ya da devlete ait birçok müessesede tansiyon aleti bulunuyor. Bunda herhalde ölümden çok korkan Tayvanlıların sağlık konusundaki hassasiyeti etkili olmuştur.

Tayvan’ın meşhur sporu Yoyo’yu da bu bölümde tanıyabilirsiniz. Tayvanlılar, hem spor hem de hoş bir oyun olan Yoyo’yu daha çocuk yaştan itibaren öğrenmeye başlıyorlar. Biz de Yoyo’da üst üste şampiyon olmuş bir ilköğretim okulunda yetenekli miniklerin gösterisini ekrana getiriyoruz.  

Bu ülkede okullarda hizmetli yok. Sınıfları ve bahçeyi öğretmenleri gözetiminde öğrenciler temizliyorlar.  Bu ilginç uygulamayı da yerinde görüntülüyoruz.2010-05-26 12:09:06facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 1 Bütün yorumlar...
metin kılıç 2010-05-29 15:55:58 - 
slm her şeyden önce ALLAH size sağlık ve sihat nasip eylesin dünyada hiç kimsenin varlığını güzeliğini şanını şöhretini mevki ve makamını kıskanmadım ve sadece sizin gibi pırığram yapan yapımcıların dünyayı gezip tanıyıp her yerin örfünü ve adetini yerinde görme hasreti ve özentisine çok kapıldım umarım ALLAH ımdan inşallah banada kazasız ve belasız bir şekilde nasip olur.diyarbakırdan metin kılıç slm ve saygılarımla mutlu kalın


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009