Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA'YLA DÜNYA TURU-4 (yeni) Cumartesi 21:30
 
   
AYNA'YLA DÜNYA TURU-4
(yeni) Cumartesi 21:30

Dünyayı adım adım dolaşıp ekrana yansıtan Ayna bu hafta farklı coğrafyalarla ekranlarınıza geliyor.

İlk olarak Atlas Okyanusu kıyılarındaki bir ülkeye düşüyor yolumuz. Batı Afrika’nın küçük, renkli ülkesi Gana’dayız. Dans ve ritim bir çok Afrika ülkesinde olduğu gibi burada da hayatın vazgeçilmez bir parçası. Sanayi gelişmediği için halkının tarım ve hayvancılıkla geçimini sağladığı şehirde görüntülediğimiz Bamaya Dansı hasat mevsimini anlatıyor.

Uçağımızın rotası Orta Amerika’ya yöneliyor. Aztek ve Maya uygarlıklarının anavatanı Meksika’dayız şimdi de. Meksika kovboylarının gösterilerini seyrediyoruz. Kovboylar at ile dörtnala gelirken ani duruş, at ile düzgün geri geri gitme, kementle ayağından atı yakalama, boğayı kuyruğundan yakalayıp düşürme, boğayı boğazından kementle yakalama gibi dallarda birbirleriyle yarışıyorlar. Salıverilen boğayı kuyruğundan yakalayan Kovboy hayvanı ne kadar erken düşürürse o kadar çok puan alıyor. Ayrıca hayvan ne kadar kötü düşerse puan o kadar artıyor. Zavallı hayvanlar öylesine kötü düşüyorlar ki sersemleştiklerinden nereye gideceklerini şaşırıyorlar. Ve bu olayı yarışmanın bir parçası olarak gören Meksikalı kovboylar defalarca tekrarlıyorlar.

Dünya ülkelerini turlayan Ayna, Asya’nın devi Çin’e gidiyor. Kungfunun anavatanı Çin’de bir kungfu okulunu ziyaret ediyor Ayna. Bu okullar aynı zamanda normal eğitim de veriyor. 11 bin öğrenciye sahip olan bu okul üniversite kompleksi gibi çok geniş bir arazi üzerine kurulmuş. Bu okul gibi yüzlercesi var Çin’de. Okulun bahçesinde eğitimlerine devam eden öğrenciler arka arkaya parendeler atıyorlar havada. Gösteri salonunda ise Ayna ekibine özel muhteşem bir kungfu şov sergiliyor okulun öğrencileri.

Sıradaki durağımız yakın komşumuz İran oluyor. Safran’ın mutluluk getirdiğine inanan İranlılar dondurmalarına bile safran katıyorlar. Ayna ekibi de safranlı İran dondurmasını bir yandan tadıp bir yananda da tanıtıyor.

İran’dan ayrılıp Afrika kıtasındaki ülke Tanzanya’ya gidiyoruz. Tanzanya’da sabah kahvaltısı alışkanlığı yok. Kahve dükkanlarında kahvelerini yudumluyorlar kahvaltı yerine. Ayna da işte bu dükkanların bir tanesinde. Yolun kenarına koydukları iki tabureden oluşuyor dükkan ancak müşterisi de az değil. Yoluna devam ediyor Ayna. Kisutu meyve pazarına giriyor şimdide.  Çeşit çeşit tropikal meyveler süslemiş pazar tezgahlarını. Yılın her ayı karpuz yetişiyor bu topraklarda. Muz ise en ucuz meyvelerden.

Bu haftaki son rotamız eski doğu bloku ülkesi Polonya oluyor. Krakov’a gidiyoruz. Burası 5 yüzyıl başkentlik yapmış Polonya’ya. Alman saldırılarına maruz kalmadığı için  tarihi dokusu aynen muhafaza edilmiş. Katedraller, saraylarla süslü bir şehir Krakov. Söylenenlere göre gerçek Polonya’yı görmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken bir şehir. Krakov’da tıpkı ülkemizde olduğu gibi küçük simit büfeleri görüyoruz. Tadı farklı da olsa görünüşü itibariyle bizim simitlere benziyorlar. Bu büfeler Polonya’da sadece Krakov’da bulunuyormuş.2010-04-20 12:40:38facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 1 Bütün yorumlar...
tuncay özçelik 2010-04-25 21:20:59 - 
saim abi programın çok güzel ve bu programınuın devamını bekliyorum


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009