Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA LİBYA'NIN SON BÖLÜMÜYLE EKRANLARINIZDA (yeni) Cumartesi 23:00
 
   
AYNA BU HAFTA LİBYA'NIN SON BÖLÜMÜYLE EKRANLARINIZDA
(yeni) Cumartesi 23:00

Afrika’nın en büyük ülkelerinden Libya seyahatimiz devam diyor.
Sıcak insanı, el değmemiş köşeleri, sıra dışı pazarları, dev antik şehirleri, Akdeniz kenarında boylu boyunca uzayan sahilleri ve uçsuz bucaksız çölleriyle bambaşka bir ülke Libya.

Sabahın erken saatlerinde Trablus’un balık pazarını geziyoruz.
Burası çok farklı türde balıkları kendisinde barındırıyor. Balık pazarında mercanlar, palamutlar, lüferler, sardalyeler, tekirler, uskumrular ve daha adını bilmediğimiz bir sürü balık çeşidi vardı. Balık pazarının oldukça kalabalık olması dikkatimizden kaçmıyor. Ayrıca Trablus’a gelen turistlerinde uğrak yerlerinden birisi olmuş burası. Özellikle sabah vakitleri turistler Akdeniz’den çıkan çeşit çeşit balıkları pazarda görme şansını yakalıyorlar.

Libya’nın 2. büyük şehri Bingazi’de de ecdadımızın izlerini görüyoruz.
Osmanlı’dan kalma büyük binayı görüntülüyoruz. Zamanında Osmanlı askerinin kullandığı bu binayı bugün Libyalılar müzeye dönüştüreceklermiş. Özgürlük meydanında iki Osmanlı Camisini görüyoruz. Her iki cami de tarihi. Atik Camii 1645 yılında yapılmış. Güzel bir camii burası. Osman Camii ismi verilen diğer bir Osmanlı camisi ise 1800’lü yıllarda yapılmış. İki Osmanlı camisi yan yana bu meydanda.

Libyalılar çölün ortasına yapay bir göl yapmışlar.
Çölde yeraltından suyu çıkaran Libyalılar sulama amaçlı olarak yapay gölü yapmışlar. Adı da Büyük Ömer Muhtar Yapay Gölü. Yapay gölün çevresi 3.5 km lik yolla çevriliyor. Gölde 20 milyon m³ su bulunuyor. Çölü yeşillendirecek dev bir proje bu. 

“İnsan Yapımı Nehir Projesi” Dünyanın önde gelen projelerinden.
“İnsan Yapımı Büyük Nehir Projesi”nde 4 metre çapındaki dev beton borular yüzlerce kilometre döşenmiş. Nehir toprağın üstünden değil de altından akıyor burada. Çölün altından çıkarılan içme suyu  bu dev borularla büyük şehirler olan Trablus ve Bingazi’ye ulaştırıldığı gibi en küçük yerleşim birimlerine dahi ulaştırılmış. Bugün Libya şehirlerinin kullandığı suyun tamamına yakını kuyulardan çıkan bu sular. Rezervuarlarda tutulan bu sular yüzlerce kilometre yol kat ediyor ve yerleşim alanlarına ulaşıyor. Şu ana kadar döşenen boruların toplam uzunluğu 4071 km. Bize kontrol ünitesinde bu dev projeyi anlatıyorlar. Libya gerçekten çok büyük bir iş başarmış ve çölün altındaki bu suyu mükemmel bir şekilde değerlendirmiş. Bunun için de hiçbir harcamadan kaçınmamış. Projeyi Libya Lideri Muammer Kaddafi bizzat kendisi yakinen takip etmiş. 

Leptis Magna dünyanın en güzel roma kentlerinden biri.
Dünyanın en iyi korunmuş antik kentlerinden Leptis Magna. Akdeniz’in kıyısına kurulmuş 2 bin yıllık bir şehir burası. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde. 2 bin yıl önce veba hastalığından dolayı insanlar tamamen ölmüş bu şehirde. 

Ayna bir ülke yolculuğunun daha sonuna geliyor.
Başkent Trablus ve bu şehirde bulunan Osmanlı eserleri, Anadolu’yu aratmayan cami ve minare mimarileri, çölün ortasındaki Ghadamis şehrinin eski evleri, Libya’nın ikinci büyük şehri Bingazi, dev yapay göller ve insan yapımı Büyük Nehir Projesi, Antik şehir Leptis Magna, samimi ve sıcakkanlı Libya insanı çok güzel izler bıraktı bizde. Anladık ki Akdeniz’in öbür yakasında dilimizi konuşmasalar da bizi tanıyan, seven ve ülkemizi takdir eden kardeş insanlar vardı. Kısacası çöller ülkesi Libya bize hiçte uzak ve yabancı değildi. Haftaya dünyanın bir başka yerinde olacak Ayna. Bir başka güzel köşeden seslenecek sizlere. Nice güzel Ayna’larda buluşmak üzere…2010-02-09 15:13:51facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 10 Bütün yorumlar...
Ali Güven 2011-10-08 05:18:32 - 
Hiç bir yorumum yok.Sadece belgesel diye ben buna derim.İyi ki ayna programını yapan arkadaş varmış.Dünyayı tanımaya devam ediyoruz. Sağolun.

HAŞİM ÖZDEMİR 2010-09-10 01:44:18 - 
Çok güzel programlar yapıyorsunuz tebrik ederiz. Osmanlı camii çatlamış;acilen müdahale edilmediğ takdirde yakında "eski Oamanlı Bingazi valilerinden Rüstem paşanın" kabri üzerine çökebilir. Allah rızası için bu camiye çökmeden vakıflar veya Tikanın müdahale etmesi için herkesten yardım talep edşyorum.Bu vesile ile bayramınızı tebrik eder selam ve saygılarımı sunarım.Haşim Özdemir

murat karaağaç 2010-02-17 22:42:58 - 
çooooooook guzel program yıllardır izliyoruz


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009