Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA BURMA'DAN EKRANLARINIZA GELİYOR
 
   
AYNA BU HAFTA BURMA'DAN EKRANLARINIZA GELİYOR

Ayna dünyanın farklı renklerini ekranlarla buluşturmaya devam ediyor.

Ayna bu hafta ilk olarak Burma’nın  tarihi  şehri Bagan’dan sesleniyor. Bir zamanların tapınaklar kenti Bagan hala sahip olduğu binlerce tapınakla bir Budizm merkezi. Burma’nın eski başkenti olan şehir, Asya’nın en zengin arkeolojik bölgelerden birisi kabul ediliyor.

Ayna Bagan’da  bir Budist rahip okulunun öğrencilerini de görüntüledi. Günün ilk ışıklarıyla yalınayak yollara düşüyorlar yaşları 11 ile 18 arasında değişen öğrenciler. Ellerinde yemek kapları tek sıra halinde şehirde dolaşıyor, hayırseverlerden yiyecek topluyorlar.Budist inancına  göre saat 12’den sonra yemek yemek yasak olduğu için ertesi gün sabaha kadar bir şey yemiyor ve günlerini yalnızca  ibadetle geçiriyorlar.

Ardından Bagan’daki bir halk pazarını görüntülüyor Ayna ekibi. Pazarda meyve sebzenin yanı sıra, kurutulmuş balıklar, Burma üretimi özel sigaralar, kuklalar, domuz ve sincap etleri, Burmalıların geleneksel kıyafetleri satılıyor.

Irrawady nehri kıyısında baslarının üzerinde kum ve çakıl taşıyan kızlar yıllardır süren manzarayı aynen devam ettiriyorlar. 2000 metre uzunluğu ile ülkeyi boydan boya kat eden Irrawady nehrinin yanında, çalışma yılın her mevsiminde vardır. Bu manzaranın değişmezi ise baslarında yük taşıyan kadın ve kızlar.....

Ayna Burmalıların doğal güzellik kremleri tanakanın yapımını ekranlara getiriyor bu akşam. Kozmetik sanayisinin alabildiğine geliştiği günümüz dünyasında sıcak ülke Burma’nın  insanları güneşin etkilerinden tamamıyla doğal yollarla korunuyorlar. Tanaka ağacının kabuğundan elde edilen krem çeşitli şekiller yapılarak kadın erkek genç yaşlı pek çok  Burmalı tarafından dışarı çıkarken sürülüyor.

Tarihi şehir Bagan gelen Turistleri de çok güzel bir şehirde ağırlıyor. Şehrin tarihi yapısı bozulmadan inşa edilen modern oteller yerli ve yabancı yüzlerce insanı ağırlıyor. Tharabar otelinin müdürlerinden Christian Sanchez daha otellerinin açılmasının üzerinden 2 ay geçmesine rağmen doluluk oranı yüzde 50 diyor.

Sabahtan aksama Bagan’i turlamanın yorgunluğunu ise El sanatlarının icra edildiği dükkanlara uğrayarak atabiliyor yerli ve yabancı turistler. Bambulardan yapılma hatıra eşyalar epey alici buluyor. Bu işyerlerinde yetişkin insanlar çalıştığı gibi, bu çocuk gibi ders biter bitmez buraya kosan ve para kazanan çocuklar da var.2010-01-04 14:17:45facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 1 Bütün yorumlar...
ayla 2010-01-16 22:56:39 - 
basarilar


TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009