Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 28-01-2022
AYNA BU HAFTA KUVEYT BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA Cumartesi 23:00
 
   
AYNA BU HAFTA KUVEYT BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
Cumartesi 23:00

Ayna’nın yolu bu kez bir körfez ülkesine Kuveyt’e düşüyor.

İşte Ayna’nın Kuveyt dosyasından bazı notlar:

Bu ülkede petrol sudan bol.  Temiz ve düzenli Kuveyt’te çöl, denizden elde edilen suyla yeşillendiriliyor.

Başkent ülkeyle aynı adı taşıyor. Bu refah kentini bir de üstten görmek üzere Bağımsızlık Kulesi’ndeyiz. Toplam yüksekliği 375 metre olan kule halka açık değil. Biz özel izin ile güvenlik nedeniyle kimsenin çıkarılmadığı  210 metredeki korkuluksuz bölüme çıkıyoruz. Bağımsızlık Kulesi dünyanın en büyük telekomünikasyon kulelerinden biri. 

Şehir tepeden bakıldığında adeta bir gökdelenler ormanı… Birbirleriyle yarışırcasına göğe yükseliyor gökdelenler. Şehrin sembolü dev su depoları bile bu gökdelenler arasında kaybolmuş.

Kuveyt gece yaşayan bir şehir. Güneş kaybolunca ışıl ışıl süslenmiş gökdelenlerin aydınlığında başlıyor, hayat. Özellikle yazın gündüz sıcağında sokaklarda insan bulmak imkansız. Zaten herkesin arabası olduğu için otoparkla ev ya da işyeri arası yürüyorlar sadece.

Dünyanın belki de hiçbir yerinde göremeyeceğiniz kadar lüks aracı aynı anda caddelerde görüyorsunuz.

Ülke nüfusunun sadece üçte birini Kuveytliler oluşturuyor. Bu petrol zengini ülkeye dünyanın dört bir tarafından işçi akın etmiş. Kuveyt kendi vatandaşlarına çocuk başına para ödüyor.

Kuveyt Dinarı, dünyanın en değerli parası. 1 Kuveyt Dinarı 3.6 ABD Doları yapıyor. Petrol ve beraberinde getirdiği lüks yaşam Kuveyt’i dünyanın birçok ülkesinden insan için umut kapısı yapmışsa da, ülkede yabancı işçilerin maaşları çok düşük. Ayrıca hayat standardı yüksek olduğundan ülke dışarıdan gelenler için çok pahalı.

Ayna olarak adeta bir gökdelenler ormanını andıran başkent Kuveyt’i kuşbakışı görmek için helikopterle havalanıyoruz. Bağımsızlık Kulesi ve Kuveyt Kuleleri modern Kuveyt şehrinin en çarpıcı unsurları… Liman ve sığınaklar Basra Körfezi’nin kıyılarına zarifçe çizilmiş. Çöle gelince uçsuz bucaksız kum dünyası başlıyor. Bu dünyada sadece deve çiftlikleri ve çölde hafta sonu tatillerini geçiren Kuveytlilerin çadırları görülüyor.

Helikopter turumuz bitince kum dünyasını daha yakından keşfetmek üzere aracımızla yollara düşüyoruz. Yüzölçümü sadece 17 bin 820 kilometrekare olan ülkede araçla yarım saat yol aldığınızda kendinizi ya çölde ya da denizde buluveriyorsunuz.

Bir dönem yaşam alanları sadece bu çöller olan Kuveytliler bugün devasa malikânelerde yaşasalar da çölden vazgeçememişler.  Kuveytlilerin çöl yaşamından ilginç detayları, bir deve çiftliğinde, deveden süt sağılır sağılmaz içen Kuveytlileri bu akşam Ayna’da izleyebilirsiniz.

Bütün körfez ülkelerinde olduğu gibi bu ülkede de bazı zenginlerin en büyük zevklerinden birisi yarışlara katılacak bir deveye sahip olmak. Ayna olarak yarışlara hazırlanan deve gruplarını görüntüleyip heyecan verici deve yarışlarını ekrana getiriyoruz.

Kuveyt bölümümüzün fragmanını izlemek için tıklayınız: https://www.youtube.com/watch?v=Y3Z_kBZSPcE&feature=youtu.be2015-07-04 13:50:19facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 0 Bütün yorumlar...

TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009