Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA TUNUS'DA
 
   
AYNA BU HAFTA TUNUS'DA

Ayna’nın bu haftaki durağı 3 bin yıllık geçmişe sahip bir Kuzey Afrika ülkesi Tunus. Bir Afrika ülkesi ama Avrupa kıtasına çok yakın. Misafirperver ve güler yüzlü insanlarıyla da bize çok yakın bir ülke Tunus.

Kayravan şehrini sizler için geziyoruz. Peygamber Efendimizin vefatından 15 yıl sonra Hz. Osman döneminde Hz. Hasan’ın ve Hz. Hüseyin’in içinde olduğu kutlu ordunun ayak bastığı topraklardayız.
 
Kayravan’da Cami-i Kebir adıyla da anılan Ukbe Bin Nafii Camii’ni getiriyoruz ekranlara. Sahabenin açtığı yolu izleyen Ukbe Bin Nafii bu topraklarda ikinci fethi gerçekleştirmiş, bu şehri ve bu camiyi inşa etmişti. Mağrip’de ilk ezan sesi bu camiden yükselmişti. Tunuslular o büyük kumandanın anısına şehirde bu camiden daha yüksek bir yapı inşa etmeyi yasaklamışlar.

Ayrıca Tunus’a ilk gelen İslam ordularında yer alan sahabe Ebu Zem’a El Belevi ve Peygamber Efendimizin berberi Ebu Lubabe El Ensari’nin kabirleri bu hafta  Ayna’da ekrana gelecekler arasında yer alıyor.

Bu sefer rotamızı Tunus’un en ilgi çeken şehirlerinden birisine, Matmata’ya çeviriyoruz. Matmata bir Berberi şehri. Yolculuğumuz sırasında bize, kimi zaman üzerinde hiçbir bitkiye rastlanmayan dağlar eşlik ediyor.  Zaten Matmata da böyle dağlar üzerine kurulu bir şehir. Bu şehrin en önemli özelliği ise insanlarının yüzyıllardır mağara evlerde yaşıyor olmaları. Ayna olarak Matmata’nın en çok ziyaret edilen evine gidiyoruz. Uzaktan bakıldığında büyük bir krater  çukurunu andırıyor bu evler. Yaklaştığımızdaysa bu çukurun evin avlusu olduğunu görüyoruz. Avlu etrafındaki odalarda hayat her evde olduğu gibi sürdürülüyor. Berberilerin ataları bu evleri özellikle savaşlardan ve diğer tehlikelerden korunmak için yapmışlar  yüzyıllar önce . Ama evlerin Tunus sıcağında serin, soğuk havalarda da sıcak olması yüzlerce yıllık bu alışkanlığı günümüze taşımış. Tunus’un tamamında yaklaşık olarak 3 bin mağara ev olduğunu öğreniyoruz. Özellikle Matmata ve çevresi mağara evlerin yoğun olduğu yerler. Matmata’da hayat yerin altında akıp gidiyor desek herhalde yanlış olmaz.

Ayna’nın yolculuğu daha da güneye doğru sürüyor. Dağlar yerini yavaş yavaş çöllere bırakmaya başlıyor ve Duz şehrine varıyor Ayna ekibi.  Duz şehrinde geleneksel kıyafetlerin dikildiği bir terzihane ve çöl ayakkabılarının imalatından görüntüler gelecek ekranlara.

Ayna ayrıca 3. yüzyıla ait, dünyanın en iyi korunmuş amfi tiyatrosunu ve Tunusluların geleneksel yemeği testi kebabını ekrana getirecek.

Tunus bölümümüzün fragmanını izlemek için tıklayınız: http://www.youtube.com/watch?v=XwxuBx_Bjrg&feature=youtu.be2014-06-30 09:54:34facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 0 Bütün yorumlar...

TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009