Ayna Programı :: Web Sitesine Hoşgeldiniz ::
Ayna
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bize Yazın | İletişim | English | Açılış Sayfam Yap | S.Kullanılanlara Ekle 19-01-2022
AYNA BU HAFTA SENEGAL'DE Cumartesi 00:30
 
   
AYNA BU HAFTA SENEGAL'DE
Cumartesi 00:30

Ayna  programı Afrika’nın batıdaki en uç noktası Senegal’den seslenecek sizlere.

10 milyonluk nüfusa sahip ülkenin başkenti Dakar. Şehrin imarında Fransız etkileri belirgin bir biçimde hissediliyor. Bu da bir zamanlar buralarda yapılan sömürgecilik faaliyetlerinden kaynaklanıyor. Zira Senegal kara kıtada köle ticaretinin ilk yapıldığı ülkelerden biri. Ayna bir zamanlar milyonlarca Afrikalının köleleştirilip Avrupa’ya Amerika’ya satıldığı Gore Adası’nı getiriyor ekranlarınıza. Günümüzde turistik amaçlı gezilerin düzenlendiği ada her yönüyle zencilerin tam 300 yıl süren kölelik tarihine tanıklık ediyor.

Başkent Dakar’dayız Ayna olarak. Cadde boyunca uzanan açık hava mobilyacılarını görüntülüyoruz. İmalat ve satışı aynı yerde yapan bu mobilyacılar, bizdeki gibi kapalı bir showroom yerine açık havada satış yapmayı tercih ediyorlar.

Ayna başkent Dakar yakınlarındaki bir kaplumbağa çiftliğini görüntüledi. Ağırlıkları 100 kilograma kadar varan irili ufaklı çok sayıda kara kaplumbağası hayvanlar aleminde küçük bir gezintiye çıkarıyor sizleri.

Senegal savanlarının en karakteristik görüntülerinden biri  baobab ağaçlarını getiriyoruz ekranlarınıza. Geniş çaplı gövdeleri ve kalın dalları ile dikkat çeken bu ağaçların daha da dikkat çeken tarafı ise geniş  kovuklarının mezar olarak kullanılması. Animist inanca sahip bir kabilenin mezar olarak kullandığı ağaç kovuklarındaki kafataslarını, kemikleri görüntülüyoruz.
 
 Ardından Gambiya topraklarına geçiyor Ayna.Ve Gambiya’daki ısırmayan timsahları getiriyor ekranlarınıza. Timsahlar karşısındaki rahat tavırlarıyla dikkat çeken yerliler bölgedeki suyun kutsal olduğuna inanıyor.Yerlilerin timsahlarla yakın temasını görünce yapımcımız Saim Orhan da timsahların  kuyruklarıyla oynuyor, onlarla tokalaşıyor.

Ayna Gambiya’da Kunta Kinte’nin  köyünü görüntüledi. Ülkemizde bir TV dizisiyle tanınan Kunta Kinte de milyonlarca Afrikalı gibi köleleştirilip Amerika’ya satılmıştı. Ayna çok sayıda turistin ziyaret ettiği köyde Kunta Kinte’nin akrabalarıyla görüştü.

Senegal bölümümüzün fragmanını izlemek için tıklayınız: http://www.youtube.com/watch?v=ZpCGlSSKOJM&feature=youtu.be2014-06-16 10:31:34facebook furl linkibol digg del.icio.us yumiyum
oyyla bagcik technorati twitter ffeed

YAZDIR

ARKADAŞINA GÖNDER

YORUM EKLEYİN
 Lütfen yorum, eleştiri ve beklentilerinizi bize iletin.
Adınız :
Emailiniz :
Yorumunuz :
  
Yorum sayısı : 0 Bütün yorumlar...

TÜM YAZILARA ULAŞMAK İÇİN...
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ COSTA RİCA İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA HONG KONG'UN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ HONG KONG İLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ MAKAU İLE SİZLERLE
AYNA BU HAFTA CİBUTİ'NİN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
AYNA BU HAFTA YENİ BÖLÜMÜ BELARUS İLE EKRANLARINIZDA
AYNA BU HAFTA SİLİKON VADİSİ'NDE
AYNA BU HAFTA SOMALİLAND'DE
AYNA BU HAFTA ALBERTA'DAN SESLENECEK SİZLERE
AYNA BU HAFTA BOTSWANA'NIN 2. BÖLÜMÜYLE EKRANLARDA
 BASINDA AYNA

FOTO GALERİ


BelarusCibutiKanada 2014BotswanaSüleymaniyeMaputo

Diğer GALERİLER için tıklayın...


VİDEO GALERİ


Costa Rica-1Hong Kong-2Hong Kong-1MakauBelarusPanama-3

Diğer VİDEOLAR için tıklayın...

SAİM ORHAN'DAN GEZİ YAZILARI

RÖPORTAJLAR

ANKET


Anket Sonuçları 

 

 

Site Üretim By Yaap | Copyright (c) 2009